2018’de artacak

Son aylarda konut satışlarında düşüş yaşandığını söyleyen Konya Emlakçılar Odası Başkanı Sedat Altınay, yeni yılla birlikte satışların tekrar aratacağına vurgu yaptı. Vatandaşa yastık altındaki birikimini emlak ve konuta yatırmaları konusunda tavsiye veren Altınay, bu yönde yapılan yatırımların her zaman kazandırdığının altını çizdi. Konya’da emlak sektörünün getirilerini ve kazanımlarını anlatan Konya Emlakçılar Odası Başkanı Sedat Altınay, “Konya’da ki emlak sektörü, yatırım yapanlar için getirisi olan, sürekli kazandıran ve bugüne kadar hiçbir vatandaşın mağdur olmadığı bir sektör konumunda. Bu sektörde toprağa, konuta, iş yerine, tarla ve arsa olarak yapılan tüm yatırımlarda kazanmaya devam edeceğiz. Biz emlakçılar olarak bütün vatandaşlarımızın faydalanması için söylüyoruz, yastık altında bekleyen tüm paralarının kıymetlenmesi ve kara geçilmesi adına emlak – konuta yatırım yaparak değerlendirmelerini öneriyoruz” diye konuştu.

DÜŞÜŞ YAŞANDI

2017’de ki konut satışlarının inişli çıkışlı seyrettiğinin altını çizen Altınay, genel olarak konut satışlarında inişler ve çıkışlar yaşanmasına rağmen geçmiş yıllara oranla artarak ilerlediğini söyledi. Altınay, “Son 2 – 3 ay düşüşler yaşandı ama yılbaşına girilmesinden kaynaklı bir durum bu. 2018’de ülkenin önü açık ve oldukça yüksek çıkıyor. Tabi bu büyüme hızı henüz vatandaşa yansımış değil. Bu yansımalar bize oldukça hareketlilik kazandıracak. Önümüzde ki yıl gayrimenkul sektörünün çok daha hareketli olacağı kanaatindeyiz” şeklinde konuştu.  

OLAYLARDAN ETKİLENMEDİ

Gündemin sık sık değiştiği Türkiye’de siyasi olaylardan çok fazla etkilenmediklerini belirten Altınay, 15 Temmuz girişiminden dolayı sendeleme yaşamadıklarını ama daha sonra duyarlı vatandaşların yatırım yapmaya devam etmesiyle birlikte sıkıntılı durumları kısa sürede atlattıklarının altını çizdi. 2018’e girerken Konya’da yapılan konut stokunun fazla olduğuna değinen Altınay, “2017’de satış konusunda bir sıkıntımız yok. Satış yapılmazsa zaten kimse ayakta kalamaz, çünkü bütün sektörlerin hepsi birbiriyle bağlantılı.  Daha öncede dediğim gibi 2017’ye nazaran son 2-3 ayda konut satışlarında bir azalma yaşandı ama bu yılsonuna gelinmesinden kaynaklanıyor. Yeni yılla birlikte, konut satışlarının hızlı bir şekilde artacağı kanaatindeyim” dedi.  

İMARA AÇILMALI

Ev fiyatlarının vatandaşlara yüksek geldiğini belirten Altınay, “Ev alımlarında fiyatlar vatandaşa yüksek geliyor ama konut yapımında kullanılan tüm ürünlerde bir artış olduğu için fiyatlarda artıyor. Şu aralar demir fiyatlarında bir artış yaşandı. İnşaat maliyetlerinde girdi artışı var. Ayrıca burada belediyelere seslenmek istiyorum. Belediyeler arsa üretmek zorunda. Maliyetin en yüksek payı arsaya ait oluyor, durum böyle olunca belediyelerimizden imara arsa açmalarını istiyoruz. İmara arsa açıldığı zaman konut fiyatlarında mutlaka bir düşüş yaşanacaktır. Şuanda belirli merkezlerde arsa sahibi olan vatandaşa, anlaşma yapan şirket artı bir daire daha vermek zorunda” diye belirtti.  

SELÇUKLU YA DA İSTİYORUZ

Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızın öncülüğünde Konya’da kentsel dönüşümün başlatıldığını belirten Altınay, “Konya’da ilk olarak Meram Belediyemizin başlatmış olduğu kentsel dönüşüm projesi var. 7 mahallelinde içinde bulunduğu bir proje. Aynı dönüşüm projesi Karatay’da da başlatılmış durumda ve biz emlakçılar olarak bu dönüşümün Selçuklu’da da başlatılmasını istiyoruz. Selçuklu’da başlatılmasını istememizin asıl sebebi bazı bölgelerde 2 katlı, 3 katlı çok bina var ve bu binaların yenilenmesi gerekiyor. Vatandaşlar, hayat standartları yüksek, kaliteyi arttıracak yüksek katlı binalarda konforlu bir şekilde yaşamlarını sürdürebileceklerdir” şeklinde konuştu.  Ayrıca sözlerine kiralamalarda herhangi bir sıkıntı yaşamadıklarını da ekleyen Altınay, “Sezon itibariyle herkes istediği yerde kiralık konut bulabiliyor. Şimdi piyasada güzel bir konut, tarla, arsa alımı oluyor ve vatandaşlarımıza, biz Emlakçılar Odası olarak yastık altındaki birikimlerini gayrimenkulün her alanında değerlendirmelerini öneriyoruz. Çünkü bu tarz yatırım yapan kişiler her daim kazanmışlardır ve kazanmaya devam edeceklerdir” diye konuştu. Yabancı uyruklu kişilerce gayrimenkule yatırım yapıldığının altını çizen Altınay, “Hükümetimizin almış olduğu bir kararla, vatan toprağında cüzi bir miktarda satış yapabiliyoruz. Yani mesela Ermenistan’a diplomatik ilişkimiz olmadığı için satış yapmıyoruz, İsrail’e satışımız yok. Yabancı kelimesinin de içeriğine bakılması gerekiyor. Haber: Sena Tuncer

Yorum Yok

Bir yorum yaz
Henüz yorum yok

Yorum yazan ilk kişi olabilirsiniz.

Yorum Yaz

tüm yorumlar