2018 Türkiye’nin yılı olacak

2017 yılının zor ve yorucu bir yıl olduğunu söyleyen AK Parti Konya Milletvekili Leyla Şahin Usta,2018 yılında Türkiye’nin daha iyi olacağını belirtti. Konya Ticaret Odası Başkanı Selçuk Öztürk, 2017 yılının dünya ve Türkiye ekonomisi açısından oldukça umut verici bir tabloyla kapandığını söyledi.

Ekonomik ve siyasal olarak 2017’yi değerlendiren AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Konya Milletvekili Ahmet Sorgun, Türkiye’nin coğrafyasının pahalı olması nedeniyle 2017’nin zor geçtiğini söyledi. Sorgun, “Bölgemiz, Dünya’nın merkezi konumunda. Bu nedenle ülkemiz üzerinde büyük oyunlar oynandı. Oynanan oyunların hepsine misliyle cevap verilmesine rağmen 2017 kolay geçmedi” dedi. Dünya’da son üççeyrekte 11,1 milyon büyüyen bir ülke olduğumuzu söyleyen Sorgun, “Zor geçen 2017’nin arkasından 2018’in daha iyi olacağını düşünüyorum. Ekonomik, sosyal ve kültürel anlamda her yönüyle daha iyi bir ülke olacak” şeklinde konuştu.

“2017 YILINDA Kİ EKSİĞİMİZ MUHALEFET”

Türkiye’nin 2017 yılı değerlendirmesinde bulunan AK Parti Konya Milletvekili Leyla Şahin Usta ise,2018 yılında daha iyi bir Türkiye olacağının altını çizdi.2016 yılında yaşanan darbe olayına değinen Usta, “Türkiye 2016 yılında hain bir darbe girişimi ile karşı karşıya kaldı. Bu nedenle 2017 bizim için çok yoğun ve zor geçti. 2017’de, FTÖ’cülerin yakalanması, davalarının takip edilmesi ile yoğun bir gündem yaşadık. Bu suçu işleyenlerin hak ettikleri cezaları alması için uğraşıyoruz. Siyasi olarak ebetteki şunu görüyoruz. Hala bu yapıya mensup insanların bir takım özellikle muhalefet partisini kullanarak çırpınışları var. 2017 yılını bitiriyoruz ama hala bunlar ile uğraşıyoruz” dedi. Usta, “İktidarın var olduğu kadar bu ülkenin gerçek bir muhalefete ihtiyacı var.  2017 yılında yaşadığımız şu süreçte en büyük eksiğimiz yerli ve milli bir muhalif” dedi.

“TÜRKİYE SOSYAL YAŞAMDA BİRLİKTE”

Türkiye’yi 2017 yılında sosyal yaşamda birbirine kenetlenmiş bir ülke gördüğünü söyleyen Usta, “Sosyal olarak yaşam standartlarında kendi içimiz de ciddi bir birliktelik var” dedi. Ekonomik olarak zor bir yıl olduğunu belirten Usta, “Bütün Dünya’da olduğu gibi ülkemizde ekonomik olarak zor bir süreç geçirdi. Ama şu son dönemde yaşadığımız sıkıntı 2018 yılının ilk aylarında düzelerek devam edecek” dedi.

 

“DÜNYA EKONOMİSİNDE ILIMLIYIZ”

Dünya ekonomisinde toparlanma eğiliminin olduğunu söyleyen Öztürk de, “2017 yılını geride bırakmaya sayılı günlerin kaldığı bugünlerde uzun zamandan beri ilk defa dünya ekonomisinde genele yayılan bir toparlanma eğilimi görüyoruz. Gelişmiş ve gelişmekte olan ekonomilerin eşzamanlı ve beklentilerden daha hızlı büyümesi, dünya ekonomisinin ılıman bir iklimden geçtiğine işaret ediyor” dedi. Dünya ekonomisi için 2017 ve 2018 yılı büyüme tahminlerini 0,1’er puan yükselterek yüzde 3,6 ve yüzde 3,7’ye revize ettiğine değinen Öztürk, “OECD, Ekonomik Görünüm raporunda küresel ekonomideki iyileşmenin güçlenerek sürdüğünü ve genele yayılmaya devam ettiğini ifade etmiştir. Kuruluş, dünya ekonomisi için 2017 ve 2018 yılı büyüme tahminlerini 0,1’er puan yükselterek yüzde 3,6 ve yüzde 3,7’ye revize etti” şeklinde konuştu.

“6 YILIN EN GÜÇLÜ PERFORMANSI”

Öztürk, “Ülkemize baktığımızda, oldukça zorlu geçen 2016 yılının ardından 2017 yılının ekonominin çarklarının hızlandığı ve umudumuzun güçlendiği bir yıl olduğunu görüyoruz. Türkiye ekonomisi yılın üçüncü çeyreğinde yüzde 11,1’lik büyüme oranıyla G-20 ülkeleri arasında en hızlı büyüyen ekonomi oldu. Türkiye ekonomisi beklentilerin üzerinde büyüyerek son 6 yılın en güçlü performansını sergiledi” şeklinde konuştu.

“KONYA’NIN POTANSİYELİ BÜYÜK”

Konya’nın 2017 yılında ekonomik olarak verimli bir yıl geçirdiğine değinen Öztürk, “Büyük bir ihracat potansiyeline sahip olan Konya’nın, 2018’de 1,5 milyar doların üzerinde ihracat yapmasını bekliyoruz. Bu rakam hem şehrimizin ihracatta yeni bir rekor kıracağını göstermekte hem de ülke ihracatından aldığımız payın artacağına işaret etmekte” dedi.

“SANAYİCİLERİMİZDEN KATKI”

Konya Sanayi Odası Başkanı Memiş Kütükcü, 2016 yılındaki tüm kayıplarını telafi ederek, yeni kazanımlar elde edildiğinin altını çizdi. Kütükcü, “2016’yı ülke olarak yüzde 1.5, Konya olarak yüzde 3 ihracat kaybıyla kapatmıştık. Ancak 2017’de tüm kayıplarımızı telafi ettik. 11 ayda Türkiye’de yüzde 12, Konya’da ise yüzde 16.5 ihracat artışı yakaladık. 3. çeyrekte yakaladığımız yüzde 11.1’lik büyüme ivmesiyle de dünyanın en hızlı büyüyen ekonomisi haline geldik. Sanayicilerimiz de yüzde 2.6 ile bu büyümeye son yılların en güçlü katkısını verdi” diye konuştu.   

“SANAYİCİLERİMİZİN YANINDAYIM”

Kütükcü, 2017 yılında Türkiye’nin başarı performansıyla göz doldurduğunu belirtti. Kütükçü, “Türkiye, devlet, millet el ele vererek en ağır şokları, en az hasarla ve en hızlı şekilde nasıl atlattığını tüm dünyaya bu yıl bir kez daha gösterdi. Sanayicilerimiz büyük bir tutkuyla tüm zorluklara rağmen üretirken, devletimiz de üretimin yanında oldu, KGF enstrümanını güçlü bir şekilde ortaya koyarak, ‘sanayicilerimizin yanındayım’ mesajı verdi” dedi.  Haber: Aysun Karabayır

Yorum Yok

Bir yorum yaz
Henüz yorum yok

Yorum yazan ilk kişi olabilirsiniz.

Yorum Yaz

tüm yorumlar