700 lira kredi ile patron oldu

Dar gelirli olan ve iş fikri bulunup sermayesi olmayan kadınlara mikro kredi imkanı sunan Türkiye İsrafı Önleme Vakfı, 2003 yılında başladığı çalışmalarına aralıksız olarak devam ediyor. Konya'da binin üzerinde kadına kredi imkanı sunan vakıf, birçok kadının hayallerine kavuşmasına yardımcı oluyor.

Vakıf ile 10 yıl önce tanışan ve sadece 700 lira kredi çekerek iş hayatına atılan 48 yaşındaki Narin Özçelik, bugüne kadar çektiği krediler sayesinde kendi markasını oluşturarak bir işyeri açtı. Kazandığı para ile ev ve araba satın alan Öztürk, aynı zamanda 4 kişiye de iş imkanı sunuyor. Özçelik, yaşamını ve kredi ile tanışma hikayesini Rasyonel Haber Gazetesine anlattı.

 

Türkiye İsrafı Önleme Vakfı, 2003 yılında başlattığı ev hanımlarına mikro kredi ile Konya'da bugüne kadar bin 500 kişiye kredi imkanı sundu.

Türkiye'de 64 ilde 95 şube de faaliyet gösteren Türkiye İsrafı Önleme Vakfı Konya'da 2010 yılının 28 Nisan ayından bu yana faaliyet gösteriyor.

2003 yılında Profesör Aziz Akgül tarafından kurulan Türkiye İsrafı Önleme Vakfı bugüne kadar 6 milyon liralık kredi verdi.

Dar gelirli kadınların ekonomik hayata dahil olmaları için sağlanan mikro kredi desteği sunan Türkiye İsrafı Önleme Vakfı, Konya'da girişimci ruha sahip Narin Öztürk'ün hayatını değiştirdi.

HEDEFLERİMİN PEŞİNDEN KOŞTUM

Türkiye İsrafı Önleme Vakfı Konya Şube Yöneticisi Suna Yavuz ile 10 yıl önce yolları kesişen 48 yaşındaki Narin Öztürk, 700 lira ile başladığı kredi kullanımında bugün 200 bin liralık bir sermayeye ulaştı. Liseden sonra üniversite okuyamayan Öztürk, kendi imkanları ile dikiş nakış kursuna giderek bu alanda meslek sahibi oldu. Evlendikten kısa bir süre sonra eşinin yaşadığı bir takım maddi sorunlardan dolayı aile bütçesine katkıda bulunmak için evde dikiş dikmeye çalışan Öztürk, eşinin iflas etmesi ile daha sıkıntılı günler yaşamaya başlamış.

KİMSEDEN DESTEK ALAMAMIŞ

Hayata karşı hep dik duran ailesini kimseye muhtaç etmeden yaşam mücadelesi veren Öztürk, karşısına çıkan bütün zorlukların üstesinden gelerek hayatını idame ettirmeye devam ettirirken, hayallerinin de peşinden koşmaya devam etmiş. Ailesinden destek alamayan Öztürk, çocuklarına daha iyi bir gelecek sunabilmek, çeyiz üretimi adına bir işyeri açmak için arayışlarını sürdürmeye devam etmiş.

İNTERNETTEN BULDUM HAYATIM DEĞİŞTİ

İnternet sayesinde Mikro krediden haberdar olduğunu söyleyen Narin Öztürk, "Siteden öğrendiğim bilgiler ile hemen Konya Şubesine ulaştım. Mikro kredi ve Mikro Girişimcilik hakkında 3 günlük iş hayatına girmeyi teşvik eden eğitim aldım. Eğitimlerden sonra mikro kredi almaya hak kazandığımı öğrendim. Küçük de olsa artık hayallerimizin peşinde koşmam için bir ışık doğmuştu" diye konuştu.

HER YIL ARTAN KREDİ İMKANIM VAR

Öztürk, 2011 yılında ilk kullandığı mikro kredinin 700 lira olduğunu belirterek, "Mahalle arasında küçük bir işyeri kiralayarak bir top kumaş aldım. Daha sonra küçük sparişler almaya başladım. Bu sırada mikro krediden aldığım 700 liralık tutar için haftalık 17 lira 50 kuruş olmak üzere taksitle bir yıl içerisinde geri ödemesini yaptım. Kullanmış olduğum ilk mikro kredi ile satın aldığım bir top kumaş ve ikinci el makine için o dönemde aylık 250 lira olmak üzere yıllık 3 bin lira gelir elde ederek, daha fazla malzeme çeşidi almaya başladım" dedi.

4 KİŞİYE İSTİHDAM SAĞLIYORUM

Düzenli ödemelerim dolayısıyla her yıl kredi miktarım arttı ve daha büyük krediler almaya başladım diyen Öztürk, "Kullanmış olduğum kredileri daha çok overlok ve dikiş makinası, toplu kumaş alımı ve çeyiz malzemesi almaya başladım. İşlerimi her yıl daha da büyüterek, 2013 yılında daha büyük bir dükkana geçtim ve iki kişiye iş imkanı sağlamaya başladım. Sermaye birikimi modeline dayalı olarak her yıl artacak şekilde 2011-2019 yılları arasında toplam da 36 bin 200 lira kredi kullandım. 700 lira ile başladığım ve bugüne kadar kullandığım kredi bedeli ile yaklaşık 40 bin liralık sağladım. Elde ettiğim gelirle aileme bakabildiğim gibi temel ihtiyaçlarımı karşılıyor, çocuklarımın daha iyi şartlarda eğitim almalarına vesile oluyoruz. Bugün 700 lira ile başladığım kredi ile ev ve araba satın alabildim" ifadelerini kullandı.

2011 yılında bir iş fikri fakat yeterli sermayesinin bulunmadığı ifade eden Öztürk, bugün "Narince Çeyiz" adı altındaki işyerinde 4 kişiyi istihdam ediyor.

KREDİ SİSTEMİ NASIL ÇALIŞIYOR?

Narin Öztürk'e kredi imkanı sunan ve yaptığı yatırımları sürekli katip eden Feyyaz Berker Konya Mikrofinans Şube Sorumlusu Suna Yavuz ise sistem hakkında bilgi verdi.

Bugüne kadar bin 75 mikrogirişimci kadına ulaştıklarını söyleyen Yavuz, "Çalışmalarımız kapsamında merkezde bütün mahallelerimizin yanı sıra Ilgın ilçesinde de mikrokredi imkanı sunuyoruz. Bugüne kadar girişimci kadınlarımıza 5 milyon 253 bin lira kredi imkanı sunduk" dedi.

2019 HEDEFLERİMİZ VAR

2019 yılı hedeflerini anlatan Suna Yavuz, "Girişimci sayımızı en az 400'e ulaştırmayı hedefliyoruz. Gidilmeyen ilçe ve köylerde Mikro kredi tanıtımlarımızı yaparak, Kaymakamlık ve muhtarlarımızla bir araya gelip çalışmalarımızı anlatacağız"

Yavuz, şunları söyledi. "Vakfımızın amacı dar gelirli ailelerde ev hanımlarının ev ekonomisine katkı sağlamasına yardımcı olmaktır. El işi, kozmetik, konfeksiyon, iç giyim, gıda, ev yemekleri gibi alanlarda gelir getirici faaliyet yapan ev hanımlarına mikro krediler veriyoruz. Bu mikro kredilerin miktarının yüksek olmaması ve geri ödemesinin küçük miktarlarda yapılması bayanların tercih sebebi olmaktadır. Hizmete başladığı günden bu yana Konya'da bin 500'ü aşkın ev hanımına kredi imkanı tanıdık. Şu an ise 350 mikro girişimci bayan ile aktif olarak çalışmalarımızı sürdürmekteyiz. Mikrokredi kullanacak Mikro girişimci bayanlar, ilk yıl için en fazla bin lira mikrokredi sağlanırken, yıllara göre artarak en fazla 5 bin lira finansman desteği sağlıyoruz."

Dar gelirli bayanların hayallerine kavuşmalarını sağlamayı hedefliyoruz diyen Yavuz, "Girişimci olup, fikri olan ve sermayesi bulunmayan bütün ev hanımlarını bekliyoruz" dedi.

Yorum Yok

Bir yorum yaz
Henüz yorum yok

Yorum yazan ilk kişi olabilirsiniz.

Yorum Yaz

tüm yorumlar