8 liraya kıyma mı olur?

KONYA’YA YAKIŞMIYOR...

 

Konya’nın en hareketli bölglerinden biri olan Kadınlar Pazarı’ndaki görüntü Konya’ya yakışmıyor. Pazarda her köşe başında açıkta satılan sakatat, paça ve işkembe, bunların arasına serpiştirilmiş tavuk taşlıkları, sıyrılmış butlar ve ne olduğu bile belli olmayan hayvan atıklarını görmek mümkün.

 

DENETİM YAPILMIYOR MU?

Sağlıksız üretimi ve satışı yapılan ürünlerin başında ise kıyma geliyor. Normal şartlarda fiyatı 23 TL’yi bulan kıyma, burada 8 TL’ye satılıyor. Türk Gıda Kodeksi’nin getirdiği yasağa rağmen rahatça satılan hazır kıymanın denetiminin kimler tarafından yapıldığı ise merak konusu.

 

Metin Oralöz, 8 liralık kıymayı yazdı. İşte o yazı:

Bu nasıl kıyma 8 liraya?

Konyalıların yıllardır en çok alışveriş ettikleri merkezlerden birisidir Melike Hatun Pazarı, namı diğer kadınlar pazarı!

Bendeniz de halen peyniri özellikle de küflü peyniri buradan alırım. Ama kadınlar pazarı öyle bir hale gelmiş ki, artık peynirinde tadı yok.

Geçtiğimiz günlerde aldığım tulum peynirin yarısından fazlası margarin, birazı da büyük ihtimalle kırık kaşar artığı çıktı.

Aldığım dükkânı işaretledim, önünden bile geçmiyorum. Ama adam hala aynı peyniri yağlı tulum diye satmaya devam ediyor. Evet, yağlı olduğu kesin ama margarin yağı takviyeli bir yağ bu ve içindeki margarinin de 70’li yıllarda tanzim satış mağazaları tarafından satılan açık margarinden daha kalitesiz olduğu kesindir.

Ama kadınlar pazarındaki esas sorun peynir değil. Her köşe başında sakatat satan kasaplar, açıkta satılan paça ve işkembeler ile bunların arasına adeta renk olsun diye serpiştirilmiş, tavuk taşlıkları, sıyrılmış butlar ve bilumum hayvan artıkları ile vitrinler donatılmış.

Ama en önemlisi, yasaklanmasına rağmen her tezgâhta bulunan çekilmiş kıymalar vitrinlerin bir diğer süsü olarak karşımıza çıkıyor.

Belki birçoğunuz benim karşılaştığım manzara ile karşılaştınız. Kıymanın kilosu 8 liradan başlıyor, 15 liraya kadar gidiyor. Gerçekten bir kasaba girdiğinizde ise bugünlerde kıymanın kilosu 23 liradan aşağı değil, etin yerine göre 25-27 lirayı buluyor.

Öyleyse 8 liraya açıkta ve pislik içinde kıyma satan bu koyunun, dananın ya da hangi hayvansa neresini 8 liraya satıyor.

Kentin merkezinde, her an dolu-dolu olan ve bu kadar ayakaltında bulunan bu pazarı kim denetler?

Hayvancılık Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ile Türk Gıda Kodeksi'ne göre hazır kıyma satışı yasak. Peki, bu yasağa rağmen kentin göbeğinde 8 liraya satılan ve ne olduğu belli olmayan ve kıyma adı taşıyan bu mamulün içinde Allah aşkına olduğunu kim söyleyecek?

Bakanlık ve Türk Gıda Kodeksi'ndeki bilgilere ve verilere göre;

Hazır kıymada, tüberküloz, şarbon, burisella gibi hastalıkların yanı sıra özellikle hazır kıymanın içinde bulunan diğer bakteriler nedeniyle kalp rahatsızlıkları ve diyaliz merkezlerine tüketiciyi abone yapacak ölçüde rahatsızlıklara yol açabilecek çok ciddi bulgulara rastlanabiliyor.

Yine aynı kurumların verilerine göre; Hazır kıymalarda, sakatat, kemik ve bol miktarda iç yağı hatta kıymanın içinden havuç bile tespit edilmiş durumda buna rağmen kadınlar pazarında 8 liraya satılan kıymayı kim denetleyecek?

Belediye mi, Sağlık İl müdürlüğü mü, Tarım İl Müdürlüğü mü, yoksa bizzat valilik mi?

Bakanlık açıklamış; ‘Hazır kıyma satmak, şu, şu nedenlerden ötürü yasak' Türk Gıda Kodeksi açıklamış; ‘Hazır kıyma satmak, şu kadar para cezasına, ikincisinde cezanın katlanmasına, üçüncüsünde ruhsat iptaline kadar gider'

Bu meseleyi sulandırarak halkın sağlığı ile oynayan satıcılar ne kadar suçluysa, buna göz yuman ve yetkisi olan herkes de o kadar suçludur.

Yasaya rağmen neden başta kadınlar pazarı olmak üzere hala çekilmiş kıyma satan marketlerdeki bu vurdumduymazlığa yetkililer neden son vermiyor, bu kadarına da mı gücünüz yetmiyor?

Merakla bekliyorum bakalım, bu işin sorumlusu kim? Sesi çıkıp bir denetleme yapıp en azından bu köşeye bir cevap verecek mi?

Cevabın gelmesi ve sizinle en kısa süre içinde paylaşmak dileğiyle sağlıklı köfteleri yiyenlere afiyet olsun…

Yorum Yok

Bir yorum yaz
Henüz yorum yok

Yorum yazan ilk kişi olabilirsiniz.

Yorum Yaz

tüm yorumlar