Kanserde doğru bilinen yanlışlar

Kanserin özellikle erken evrede tedavi edilebilen bir hastalık olduğunu belirten uzmanlar, tıp dünyasının kanserle mücadelenin yanı sıra tedavide doğru bilinen yanlışlarla da mücadele ettiğini kaydetti. Uzmanlar, tıpta yeri olmayan tedavi yöntemleri ve yanlış uygulamaların hastalığın seyrini olumsuz etkileyebileceğini açıkladı. Tıbbi Onkoloji Bölümünden Doç. Dr. M. Ali Kaplan, kanserde doğu bilinen yanlışlar hakkında bilgi verdi. Kaplan, "Biyopsi, kanser tanısının konulmasında çok önemli bir yöntemdir. Tanının yanı sıra bazı ilaçların etkinliği için bir takım göstergelerin saptanması ve genetik testlerin uygulanması için de yapılması şarttır. Biyopsi ile hastalığın yayılacağına dair bilimsel veriler yoktur. Ancak toplumda bu tarz söylentilerin bulunduğu ve bazı hastaların sırf bu nedenle biyopsi yaptırmak istemedikleri bilinmektedir. Bu korku oldukça yersizdir. Çünkü biyopsi kanserin yayılmasına neden olmaz" dedi.

TEDAVİYE HASTANIN BİLGİSİ OLMADAN BAŞLANMASI

Kanser hastalığında yapılan önemli yanlışlardan birinin de hastanın durumunun kendisinden gizlenmesi olduğunu belirten Dr. Kaplan, "Tedavi sürecinin daha etkin ilerlemesi için hastanın kendi durumundan haberdar olması gerekir. Bu yüzden modern onkoloji hekimliği, alacağı kararların önemli bir kısmında hastanın bulunmasını ister. Tabii hastaya durumu anlatılırken uygun bir dille ve motive edici şekilde anlatılmalıdır. Bu süreçte psikolojik destekte alınabilir. Hastanın haberi olmadan başlanan tedavi doğru şekilde ilerlemez ve süreç eksik olur. Daha da önemlisi hasta durumunu başka yollarla öğrenerek doktoruna ve yakınlarına karşı bir güven kaybı yaşayabilir. Bu da tedavi aşamasını zora sokar" diye konuştu.

KEMOTERAPİYİ REDDETMEK

Kanser tedavisinde kemoterapinin hastadan hastaya değişen hedefler için uygulandığını dile getiren Doç. Dr. M. Ali Kaplan, bunların kemoterapi ile hastayı tamamen hastalıktan kurtarmak, cerrahi uygulanmış olan hastada tümörün tekrar etmesini engellemek, kanserli hastanın ömrünü uzatmak ve şikayetlerini azaltmak olduğunu söyledi. Dr. Kaplan, ’kemoterapi tamamen iyileşme sağlamayacaksa kabul etmemek lazım’ anlayışının yanlış olduğunu ve tedavi sırasında doktorun hastasına kemoterapinin olası etkilerini anlatarak, ona tedavinin gerekliliği hakkında bilgi vermesi gerektiğini kaydetti.

Yorum Yok

Bir yorum yaz
Henüz yorum yok

Yorum yazan ilk kişi olabilirsiniz.

Yorum Yaz

tüm yorumlar