Kardeşliği bitiriyor

Kuran-ı Kerim ve sünnetin, gıybeti kesinlikle yasakladığını vurgulayan Konya İl Müftü Yardımcısı Dr. Hamza Küçük, Müslümanların gıybetten korunmak için birbirlerini uyarmaları gerektiğinin altını çizdi. Küçük, “Dedikodu etmek kardeşliği bitiriyor” dedi.   Halk arasında dedikodu diye adlandırılan gıybet, her geçen gün sıradanlaşarak hastalık haline geldi.  Kişinin fiziki veya herhangi bir davranışının alay konusu edilerek en az iki kişi arasında konuşulması Müslüman kardeşliğinin soğumasına neden oluyor. Kuran-ı Kerim ve sünnetin, gıybeti kesinlikle yasakladığını vurgulayan Konya İl Müftü Yardımcısı Dr. Hamza Küçük, “Başkalarına kardeşinin ayıplarını anlatmak, onun hoşuna gitmeyecek şeyleri söylemek gıybettir ve özellikle dil ile söylemek haram olmuştur. Kaş – göz işareti yapmak ima, işaret ve yazı gibi gıybet anlamına gelen hareketlerde gıybettendir ve bunlarda yasaklanmış davranışlardır. Hucurat Suresinin 12’inci ayetinde gıybetin günahı hakkında bizi uyarmaktadır” diye konuştu. 

HER ŞEKİLDE GÜNAH

Zamanla geleneklerin insan hayatındaki din olgusunu olumsuz etkilediğini belirten Küçük, toplumda gelenek içerisinde gıybetin rayından kaydırılarak daha saf bir şekle büründürüldüğünü ama dedikodunun her şekilde günah olduğunun altını çizdi. Gıybet eden kişilerin genelde kendilerini kandırdıklarını vurgulayan Küçük, “Bana gelerek, hocam ben dedikodu yapmıyorum o kişide olan şeyi söylüyorum şeklinde savunarak, kendini kandıran çok kişi oluyor. Ama aslında gıybette dediğimiz şeyde tamda budur. İki kişinin 3’üncü kişi hakkında onda var olan olumlu veya olumsuz konuşmasına gıybet deniliyor. Eğer o kişide olmayan bir şeyi söylerse zaten iftira atmış oluyor. İlk dedikodu iki kişi arasında oluyor, sonra bu iki kişi gidiyor başka üç kişiye söylüyor. Böyle böyle yayılmış oluyor ve günah katmer katmer artıyor” dedi.  

UYARMALI

Dedikodu etmenin, iyi veya kötü her şekilde günah olduğunun üstünü çizen Küçük, “İki kişi kendi aralarında dedikodu yaparken 3’üncü kişi hakkında güzel bir şey söylüyorlarsa ve bu konuşma duyduğunda 3’üncü kişide kibre neden oluyorsa bu da hoş karşılanmayan bir davranıştır. Bir kişiyi güzel hasletleriyle kendine karşı da anmanın hoş olamadığı söylenir. Kişinin yüzüne karşı güzel davranışlarını, şımartmaması, kendini beğenmişlik olmaması adına ve kibirlenmemesi için söylenmemesi gerekiyor” şeklinde konuştu. Ayrıca Küçük, dedikodu yapmamak adına veya gıybetten korunmak için kişinin kendini tutmaktan ve etrafındaki kişileri uyarmaktan başka bir çaresinin olmadığını söyledi. Haber: Sena Tuncer  

Yorum Yok

Bir yorum yaz
Henüz yorum yok

Yorum yazan ilk kişi olabilirsiniz.

Yorum Yaz

tüm yorumlar