“Acil Kentsel Dönüşüm istiyoruz”

okulu ve yeşil alanı yok

√ Meram’ın eski 11 mahallesinin bir araya getirilmesiyle oluşturulan Şükran Mahallesi’nin, Selçuklu ve Osmanlılar’dan kalma tarihî eserlerle dolu olduğunu ifade eden muhtar Büyüksamancı, “Mahallemizin acil Kentsel Dönüşüme ihtiyacı var” dedi.

 

SANKİ BM KONYA TEMSİLCİLİĞİ GİBİ...

√ Trafiğin yoğun olduğunu belirten muhtar Büyüksamancı: “Sokaklarımız çok dar. Ana caddelerde trafik çok yoğun ve ihtiyaçları karşılamıyor. Okul, çocuk bahçesi ile yeşil alanımız hiç yok. Ama bunun yanısıra her milletten insan var. Sanki Birleşmiş Milletler (BM) Konya Temsilciliği gibi..”

 

 

ACİLEN KENTSEL DÖNÜŞÜM İSTİYORUZ

On beş caddesi, seksen altı sokağı ve 11 eski mahallesi bulunan bir mahalle düşünün.. Selçuklu ve Osmanlı eserlerinin yoğun olduğu merkezi bir bölgeye sahip olan Şükran Mahallesi, âdeta tarih kokuyor.

375 binin üzerinde metrekarelik büyük bir alanda 4 bin 400’ün üzerinde işyerine sahip bir mahalleye, İşletme Fakültesi mezunu bir muhtarın seçilmesi, mahalle sakinlerinin ne kadar duyarlı davrandıklarını gösteriyor alması açısından ilginç. Şükran Mahallesi Muhtarı Ömer Büyüksamancı, Meram’ın eski mahallelerinin bir araya getirilmesiyle oluşturulan Şükran Mahallesi’nin, Selçuklu ve Osmanlılar’dan kalma tarihî eserlerle dolu olduğunu belirterek Abdülaziz, Aksinne, Sahibiata ve Hacı Fettah mahalleleri muhtarlarının dile getirildikleri gibi “Mahallemizin acil Kentsel Dönüşüme ihtiyacı var” dedi.

Mahallenin problem ve meseleleriyle ilgili görüşlerini gazetemize değerlendiren Muhtar Büyüksamancı, “Sokaklarımız çok dar. Ana caddelerde trafik çok yoğun ve ihtiyaçları karşılamıyor. Çocuk bahçesi ile yeşil alanımız hiç yok. İlkokuldan ortaokula varıncaya kadar bir tane okulumuz bile yok. Eskiden vardı. Otopark sıkıntımız ise had safhada. Mahallemizin 3/1’i boş arsa. Bütün bu sorunlardan dolayı acilen Kentel Dönüşüme ihtiyaç var” diye konuştu.

 

MAHALLEMİZ BM TEMSİLCİLİĞİ GİBİ

“Mahallemiz Selçuklu ve Osmanlılar’dan kalma eserlerle doludur. Eski bir yerleşim yeridir. Camiler, medreseler, hanlar, hamamlar, türbe ve kümbetler ile kale duvarı vardır” diyen muhtar Büyüksamancı, Şükran Mahallesi’nde her türlü meslekten işyerlerinin bulunduğunu belirterek şunları dile getirdi: “Sarraflar, kunduracılar, yorgancılar, marangozlar, çeşmeciler, attariye, manifaturacılar, hazır giyim konfeksiyon, hırdavatçılar, züccaciye ve baharatçılar ile bankaları sayabilirim. Bunun yanı sıra mahallemizde; İran, Irak, Sudan ve Somali’den tutun Azerbaycan, Özbekistan ve en son Suriyeliler’e varıncaya kadar her milletten insan var. Sanki Birleşmiş Milletler (BM) Konya Temsilciliği gibi..”

 

 

YARIN: Mahallenin Tarihçesi.

 

MAHALLENİN KÜNYESİ:

 

Mahalle Muhtarı: Ömer BÜYÜKSAMANCI

Tel.: (0332) 350 27 91(iş) 350 99 65 (ev)

Posta Kodu: 42040

Nüfusu: 3.274 (2012-TÜİK)

İşyeri Sayısı: 4.435

Yüzölçümü: 374.312 m2 / 0.37 km2

Eski Mahalleler: Kalecik, Kalecelp, İhtiyareddin, Mücellid, Muhtar, Sephavan, Uluğbey, Kürkcü, Karakurt (bir kısmı).

Caddeleri: Başarılı, Çıkrıkcılar, Furgan Dede, İstanbul, Türbe, Karaman (bir kısmı), Alaaddin Bulvarı (bir kısmı), Taşcami Uzunharmanlar (bir kısmı), Sırçalı Medrese, Sahibiata, Mevlâna (bir kısmı), Mimar Muzaffer, Vali Muammer Bey, Taşkapı Medrese, Tevfikiye.

Sokakları: Ağrı, Ahibaba, Ahmet Tevfik Paşa, Altınçeşme, Aramak, Âşık Şem’î, Attar Cicimolla, Attar Oğlakçı, Attar Ziyababa, Ayine, Balıklı Çeşme, Bulgur Tekke, Büyük Bedesten, Çilingir, Dar, Demirci Davut, Demirciler, Diz, Dülgerler, Emir Seyfeddin, Emir Pervâne, Esenlerli, Eşrefoğlu, Fıçıcılar, Gazezler, Gevrakî, Gül, Gülçin, Gürcü Hatun, Güzle, Hâkimiyet, Hal, Halef Efendi, Hançerli, Hasbey, Hisar, Hotuz, İbni Bibi, İnce, Kadı Mürsel, Kadriye Dağlarca, Kale, Kalkancı, Kapı Camii, Karaağalar, Kara Bulut, Kara Hafızlar, Kara Höyüklü, Karakurt, Kaşıkcılar, Kebapcılar, Kibar, Kitapçı Arif Etik, Kömürcüler, Köşeli, Kul, Kunduracılar, Kurs, Kurşuncular, Küçük Bedesten, Lor, Mecidiyeler, Mest, Muallim Naci, Muhiddin Usta, Nar, Nergis, Olgun, Rehberi Hürriyet, Ressam Sami, Sahibiata, Sakarya, Sandıkcılar, Selahaddin Zerkûbî, Sultan Hamam, Şâir Leylâ Hatun, Şâir Nizâmî, Şenol, Şifâhane, Tosya, Tuzcular, Türk Ocağı, Unkapanı, Vali Şâir Ziya Paşa, Yorgancılar, Ziya Gökalp.

Pazar Yeri: Melike Hatun Çarşısı (Kadınlar Pazarı)

Tatlısu Çeşmesi: 10 adet.

Tarihî Çeşmeleri: Balıklı Çeşme, İbnibibi Sokağı Çeşmesi, İhtiyareddin Çeşmesi, Olgun Sokağı Çeşmesi, Şahinağa Çeşmesi, Bulgur Tekke Çeşmesi, Hükümet Konağı Yanı Çeşmesi, Gevraki Çeşmesi,Suluhan Çeşmesi, Buğday Pazarı Çeşmesi,

Tarihî Camii ve Türbeleri: Asrî Camii, Bulgur Tekke Camii, Erdemşah Mescidi, Gazezler Camii, Hacı Hanım Camii, Hacı Hasan Camii, Hasbeyoğlu Dar’ül-Huffazı, İplikçi Camii, Kapı Camii, İhtiyareddin Mahallesi Camii, Kalecik Camii, Karaliler Camii, Kürkçü Mescidi, Muhtar Mahallesi Camii, Mücellit Camii, Ulvî Sultan Türbesi, Sephavan Mahallesi Camii, Emir Nureddin Türbesi, Gevraki Abdulkadir Hoca, Yılanlı Medrese.

Okul ve Binaları: Valilik Binası, Türk Kızılayı Ticaret Borsası Hastanesi, PTT Merkez Binası, Saray Çarşısı, Merkez Çarşısı, Eski Balık Hali ve Matbaacılar, İş Bankası, Merkez Ziraat Bankası, Modern Vakıflar Çarşısı, Nakipoğlu Hanı, Emniyet Hanı, Saraflar Yeraltı Çarşısı, Sultan Hamam, Meram ve Karatay İlçe Müftülük Binaları, Sahipata Katlı Otoparkı, Kayalı Park.

 

 

 

 

Yorum Yok

Bir yorum yaz
Henüz yorum yok

Yorum yazan ilk kişi olabilirsiniz.

Yorum Yaz

tüm yorumlar