Acil Serviste Fatura Şoku!

 
 
Hastaların acil servis çıkışında sürprizle karşılaşmamasını hedefleyen bu genelge sessiz sakin yürürlükten kalktı. Yani aci servise gittiniz, çıkışta şok bir fatura ile karşılaşırsanız itiraz edemeyecek ve ödemek zorunda kalacaksınız.
 
HASTA YAKINI ÖNCEDEN BİLGİLENDİRİLİYORDU
 
Sağlık Bakanlığı’nın geçen yıl yayımladığı genelgede, acil durumu sona eren hastaya ücret ödeyeceğiyle ilgili bilgi verilmesi zorunluluğu getirilmiş, müteakip işlemler için para ödemesi gereken hastalara mutlaka belge imzalatılması gerektiği kaydedilmişti. 
Genelgede, acile yapılan başvurularda “Acil Halin Sona Ermesine İlişkin Bilgilendirme Formu” imzalatılan hasta veya yakınlarına, “İlave Ücret Alınmayacak sağlık Hizmetleri”yle ilgili bilgi verilmesi, ücret alınacak hastalara da ilave ücretlerle ilgili bilgi verilmesi istenmişti.
 
SESSİZ SEDASIZ UYGULAMADAN KALDIRILDI
 
Hastaların acil servis çıkışında sürprizle karşılaşmamasını hedefleyen bu genelge sessiz sakin yürürlükten kalktı. Acil servise gelen hasta, durumu acil olmasa bile tedavi ediliyor ancak ödeyeceği fark kalemleri konusunda önceden bilgilendirilmiyor. Hastaya çıkıştafatura çıkarılarak fark ödemesi gerektiği belirtiliyor.
 
BİRİKMİŞ MUAYENE ÜCRETİ BEDELLERİ DAĞLARI AŞTI
 
Son dönemlerde bir diğer şikâyet de birikmiş muayene bedellerinde yaşanmaya başladı. Türkiye genelinde etkili olan salgın enfeksiyon dolayısıyla hastaneye giden ve ilaç yazdıran pek çok hasta, eczanelerde birikmiş muayene borçlarıyla karşılaştı. Bazı hastalar, tam 4 yıl önceki muayene bedeli borçları önlerine çıkarıldı. Kimi borçların 5’er liradan 100 liraya ulaştığı görüldü.
 

Yorum Yok

Bir yorum yaz
Henüz yorum yok

Yorum yazan ilk kişi olabilirsiniz.

Yorum Yaz

tüm yorumlar