Ağrı kesiciler ilk sırada

Günümüzde en ufak bir ağrıda bile tüketmekten kaçınmadığımız ağrı kesicilerle ilgili Rasyonel Haber Gazetesi’ne açıklamada buluna uzmanlar, “Reçetesiz satılan ağrı kesiciler ve antibiyotikler aşırı kullanıldığı zaman bağımlılık yapabilmektedir” dedi.

 

Reçetesiz ilaç tüketiminde ilk sırayı ağrı kesicilerin aldığına dikkat çeken uzmanlar,  “Küçük rahatsızlıklar olarak bilinen baş ağrıları, karın ağrıları gibi kısa süreli rahatsızlıklar için hastanın ilk başvurduğu yöntem maalesef ağrı kesiciler oluyor. Reçetesiz satılan ilaçlar arasında ikinci sırayı ise antibiyotikler almakta. Kısa süreli rahatsızlıklar için başvurulan ve reçetesiz alınabilen bu ilaçlar, aşırı alındığı zaman bağımlılık yapabildiği gibi vücudumuzdan götürüleri de olabilmektedir” diye konuştu.

İLAÇ KULLANMADAN ÖNCE 2 DEFA DÜŞÜNÜN

Onur Eczanesi çalışanlarından Ali Ayan, “En ufak bir rahatsızlıkta hemen ilaca yönelen hastalar, öncelikle aktarlardan veya eczanelerden aldıkları bitki çaylarını tercih etmelidirler. İlaç vücudumuzun ağrıyan yerini tedavi ettiği gibi yine vücudumuzda başka bölgeye de zarar vermektedir. Sık ilaç kullanan kişinin midesinde sıkıntılar oluşabilir veya iç organlarında başka sıkıntılar meydana gelebilir. Bu yüzden hastalar özellikle küçük ağrıları olanlar ilaç kullanmadan önce 2 defa düşünmeli” ifadesini kullandı.    Haber: Sena Tuncer – Emine Gıynaş

 

Yorum Yok

Bir yorum yaz
Henüz yorum yok

Yorum yazan ilk kişi olabilirsiniz.

Yorum Yaz

tüm yorumlar