Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Kaya: Bugün 6 engelliye bir bakım elemanı düşüyor

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Kaya "Eski Türkiye'de 45 engelliye bir bakım elemanı düşüyordu. Bugün ise 6 engelliye bir bakım elemanı düşüyor. Engelli kardeşlerimize yönelik imkanlarımızı iyileştirdik" dedi.

Seydikemer ilçesine Sosyal Güvenlik Kurumu hizmet binasının açılışını yapmak için gelen Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya'yı hemşehrileri alkışlarla ve sloganla karşıladı.

Bakan Kaya'yı karşılayanlar, "Helal olsun sana Avrupa'yı titrettin", "Türkiye seninle gurur duyuyor", "Muğlamızın gururu, Seydikemer'in bakanı" şeklinde tezahüratta bulundu.

Kendisini karşılayanlarla tek tek tokalaşan Kaya, vatandaşlara ilgilerinden dolayı teşekkür etti.

Halk oyunları gösterisinin ardından konuşan Bakan Kaya, AK Parti'nin "İnsanı yaşat ki devlet yaşasın" anlayışıyla bu güne kadar hizmet ürettiğini söyledi.

Kaya, 15 yıldır Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde ülkeye hizmet etmek için gece gündüz çalıştıklarını ve çalışmaya devam edeceklerini anlatan Kaya, "15 yıllık süreçte bizim ilerlememize kilit vurmak isteyenler oldu. En büyük, en alçak girişime 15 Temmuz'da hep birlikte şahitlik ettik. 15 Temmuz'da bu ülkeyi bölmek, parçalamak isteyenlere millet dersini verdi. Bu sadece bir darbe değildi. 15 Temmuz bir işgal girişimiydi. Bu ülkeyi bölüp parçalamak isteyenler, bu ülkenin kendi tanklarıyla kendi helikopterleriyle üzerimize saldırdılar ama bu millet öyle yüce bir millet ki bayrağını alan Başkomutanın, Cumhurbaşkanımızın çağrısıyla sokaklara, meydanlara indi." diye konuştu.

"Türkiye'nin büyümesinden korkuyorlar"

Kaya, Türkiye'yi daha da ileriye, daha da güçlü hale getirmek için sistem değişikliğine ihtiyaç duyulduğunu dile getirerek, şöyle devam etti:

"16 Nisan'da bir referandum var ama bu referandum sadece bir referandum değil. 16 Nisan'da yapacağımız değişiklik çok önemli bir değişiklik. 16 Nisan referandumunu anlatmak üzere Avrupa'ya bizler, bakanlar, milletvekilleri olarak oradaki vatandaşlarımızla buluşmaya gittik. Avrupa'ya gitmek isteyen bakan arkadaşlarıma geçit verilmedi. Salonlarımız sudan sebeplerle, sudan bahanelerle bir bir iptal edildi. Bu konularda Avrupa, batı niçin bizim gidip de 'Evet' kampanyası için vatandaşlarımızla buluşmamıza engel oluyor. Bunu bir durup düşünmemiz gerekiyor. Niçin 'Hayır' kampanyalarına izin veriyorlar da hatta terör örgütünün flamalarıyla meydanlarda miting yapmalarına izin veriyorlar da 'Evet' kampanyası olunca söz konusu bakanları bile diplomatik teamüllere uymayacak şekilde, insan haklarına aykırı bir şekilde ülkelerinden sınır dışı ediyorlar. Terör örgütlerinin kampanyalarına bir bir izin veren Hollanda, benim gibi bir kadın bakandan ne için korktu? 2 saat içinde olağanüstü hal ilan etmelerinin sebebi ne ola ki? Ne, nedir sebep? Sevgili kardeşlerim biliyor musunuz? Türkiye'yi daha da güçlendirecek AK Parti iktidarıyla istikrara kavuşmuş ülkemizin bu istikrarını kalıcı hale getirecek bu yeni sistemi, anayasa değişikliğinin geçmesini istemiyorlar. Evet, 16 Nisan'da 'Evet' çıkmasından inanılmaz derecede korkuyorlar. Türkiye'nin büyümesinden korkuyorlar. "

Bakan Kaya, konuşmasının ardından Seydikemer SGK hizmet binasının açılışını yaparak çalışanlarla bir süre sohbet edip fotoğraf çektirdi. Kaya, bina çıkışında kendisini bekleyen kadınlarla da uzun süre sohbet ederek fotoğraf çektirdi.

"15 Temmuz'da tüm dünyaya sizlerle birlikte büyük bir demokrasi dersi verdik"

Kaya, kendisini karşılamak için programa katılan babası, annesi ve akrabaları ile sohbet etti.

Seydikemer'deki programının ardından Fethiye ilçesine gelerek Şehit Sümer Deniz Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencileriyle buluşan Kaya, öğrenciler ile sohbet etti, fotoğraf çektirdi.

Bakan Kaya, daha sonra Tuzla Mahallesi Mustafa Kemal Bulvarı'ndaki partisinin seçim ofisinin açılışını yaptı. Açılışın ardından partililere seslenen Kaya, kendisinin de yıllarca AK Parti İstanbul İl Başkanlığında siyaset yaptığını ve teşkilattan geldiğini anlattı.

AK Parti'ye siyaset yaptırmak istemeyenlerin bugün tarih sahnesinden silindiklerine şahitlik ettiklerini belirten Kaya, "Bu ülkeyi birilerinin vesayeti altında yönetmeyi, dışarıdan emir almaya alışmış o zihniyet, milletin iradesine yenik düştü. Gücünü tanklardan, silahlardan, baskıdan, zulümden alanlar en büyük hezimeti 15 Temmuz'da yaşadılar. Bu millet, millet iradesi dışında başka hiçbir irade tanımadığını gösterdi 15 Temmuz'da. 15 Temmuz'da tüm dünyaya sizlerle birlikte büyük bir demokrasi dersi verdik." dedi.

"Bugün 6 engelliye bir bakım elemanı düşüyor"

Bakan Kaya, daha sonra Muğla'nın Fethiye ilçesinde yapımı tamamlanan Engelsiz Yaşam Merkezi'nin açılışına katıldı.

 Kaya, burada yaptığı konuşmada, engellilerin yaşam kalitesini artırmak ve engelleri birlikte aşmak için çok büyük gayretle çalışmalar sürdürdüklerini söyledi.

Engelsiz yaşam merkezleriyle sosyal devlet olma sorumluluğunu yerine getirmenin gururu içinde olduklarını ifade eden Kaya, şöyle konuştu:

"Merkezlerde engelli kardeşlerimiz için en iyi şartlarda bakım ve rehabilitasyon merkezi sunuyor, onların becerilerini geliştirmelerini sağlıyoruz. Bu hizmetler gelişen, büyüyen Türkiye'nin hizmetleri. Bugün ülke genelinde 31 engelsiz yaşam merkeziyle engelli kardeşlerimize hizmet veriyoruz. Açılışını gerçekleştirdiğimiz 48 kapasiteli bu merkez ile sayımız 32'ye yükseliyor. İnşaatı tamamlanan ve yapımı devam eden 13 engelsiz yaşam merkezinin daha hizmete girmesiyle sayımız 45 olacak."

Kaya, engellilerin ihtiyaç durumlarına göre yaşam merkezlerini tüm illerde yaygın hale getirmeyi hedeflediklerini bildirdi.

Her engelliye engel durumuna göre bakım modeli geliştirdiklerini anlatan Kaya, "Eski Türkiye'de 45 engelliye bir bakım elemanı düşüyordu. Bugün 6 engelliye bir bakım elemanı düşüyor. Engelli kardeşlerimize yönelik hizmetlerde hem fiziki imkanlarımızı iyileştirdik hem de bakım hizmetlerinde uzman personel dönemini başlattık. Engellilerimiz için evde bakım hizmetlerini yaygınlaştırdık." diye konuştu.

"Asıl engel insanların kafalarında ördükleri duvarlar"

Kaya, engellilere hizmetin, fedakarlık, özveri, gönüllülük ve sevgi istediğini, sevgi olmadan insana hizmetin mümkün olmadığını söyledi.

Türkiye'deki bütün engellilerin ailelerinin her zaman yanında olmaya devam edeceklerini, maddi manevi tüm imkanların onlar için seferber edildiğini vurgulayan Kaya, şunları kaydetti:

"Bugün 482 bin vatandaşa evde bakım desteği veriyoruz. Artık devletle millet el ele. Engellilerin önündeki her engeli kaldırmak için sizlerle el ele çalışıyoruz. Bu mücadelede ailelerimizi yalnız bırakmadık. Bundan sonra da bırakmayacağız. Hizmeti engelli kardeşlerimizin ayağına getiriyoruz. Allah'ın izniyle biz engelli kardeşlerimizin engelini ortadan kaldırmakta kararlıyız. Bunu da sizlerle birlikte yapacağız. Sizinle aşamayacağımız hiçbir engel yok. Engellilik bir kusur değil. Asıl engel insanların kafalarında ördükleri duvarlar. Biz aşılması engelsiz görünen bu duvarları da tek tek yıkmakta kararlıyız."

Yorum Yok

Bir yorum yaz
Henüz yorum yok

Yorum yazan ilk kişi olabilirsiniz.

Yorum Yaz

tüm yorumlar