AİLELER BİLİNÇLİ OLMALI

Madde bağımlılığın yaygınlaştığı ve kullanıcı yaşlarının da gün geçtikçe düştüğü görülmektedir. Peki, aileler çocuklarının madde bağımlısı olmaması ve bağımlılıktan kurtulması için ne gibi önlemler almalı? Konya Bağımlılıkla Mücadele Derneği Başkanı Mehmet Demirel, aileleri bilinçli olmaları konusunda uyardı.

Konya Bağımlılıkla Mücadele Derneği Başkanı Mehmet Demirel, “Kullanılan madde miktarının giderek artması, madde miktarı azaltılınca ya da kesilince huzursuzluk, uykusuzluk, titreme gibi belirtilerin ortaya çıkması, ruhsal, sosyal, adli ya da bedensel sorunlar oluşturmasına rağmen madde kullanmaya devam etmesi, kişinin madde üstünde kontrolü kaybetmesi ve düşündüğünden fazla madde kullanması, zamanının büyük çoğunluğunu madde temin etmek ve kullanmak ile geçirmesi, maddenin kişisel-toplumsal sorumlulukları yerine getirmesini engellemesi gibi belirtilerden birkaçı görüldüğü zaman o kişi bağımlı olmuş demektir” dedi.

HAYIR DEMEYİ ÖĞRENMELİLER

Aileler çocuklarını bu bağımlılıktan korumalı diyerek uyarıda bulunan Demirel,  “Çocuğunuzla konuşun: Düşüncelerine saygı göstererek ona yaşı ve ihtiyaçları doğrultusunda gerçek bilgileri aktarın. Çocuğunuz merak ettiği bilgileri sizden öğrenmezse güvenilir olmayan kaynaklardan bu bilgilere ulaşabilir. Dinleyin: Çocuğunuz sizinle konuşmak istediği sırada bir işle meşgulseniz işinize ara verin, sadece çocuğunuzla ilgilenerek çocuğunuzu dinleyin. Tehdit etmeyin: Tehdittin kısa bir süre için çocuğu korkutmaya yarayacağı; ama etkili olmayacağı bilinen bir gerçektir. Hayır demeyi öğretin: Özellikle ergenlik döneminde bir arkadaş grubuna dahil olmak çok önemlidir. Israrcı arkadaşlarıyla başa çıkması için çocuğunuza “HAYIR” diyebilmeyi öğretmeniz gerekli. Arkadaşlarını tanıyın: Çocuklarınızın hayatında önemli bir yere sahip olan arkadaşlarını tanıyın. Aileleri ile de tanışın. Aileler kendi aralarında işbirliği yaparak çocuklarını kontrol edebilirler. Ve en önemlisi örnek olun: Çocuğunuza kötü alışkanlıklardan uzak durarak siz ÖRNEK olmalısınız” diye konuştu.

AİLE NASIL ANLAYABİLİR?

Anne ve babanın çocuğunun madde kullandığını erken dönemde öğrenmesinin çok önemli bir faktör olduğunu söyleyen Demirel, “En kesin anlama yöntemi kan ve idrar testleridir; ancak kullanıldığından şüpheleniliyorsa hemen test istemek doğru değil. Bunun yerine çocuğun davranışlarını gözlemlemek ve bazı ipuçlarını yakalamaya çalışmak daha önemlidir. Bağımlı kişi aile ilişkilerini azaltır ve evde daha az vakit geçirir, her zamankinden daha fazla para harcamaya, çokça yalan söylemeye başlar. Ders başarısı düşer ve okulda devamsızlığı artar. Yeni arkadaşlar edinir, çevresine ve akrabalarına olan ilgisi azalır. Kendisine olan özeni azalmaya başlar. Hafif uykulu ve yorgun gözükebilir. Yeme alışkanlıkları bozulur, kilo kaybı yaşayabilir ve daha sinirli olabilirler” şeklinde konuştu.  Demirel, ailelerin yakınlarının bağımlı olduklarını düşünüyorlarsa ne yapmaları gerektiğini ise şöyle anlattı: “Kendinizi hazır hissetmeden bağımlı olduğunu düşündüğünüz kişi ile konuşmayın. İlk önce madde bağımlılığı konusunda bilgi edinin ve hazır hissettiğiniz an konuşun. Konuşurken de suçlayıcı, etiketleyici, öğüt verici ifadeler kullanmaktan kaçının. Eğer kişi maddenin etkisi altında ise konuşmanın bir yararı olmayacaktır, maddenin etkisinin geçmesini bekleyin.”

ALO 191’İ ARAYARAK DESTEK ALIN

ALO 191 Uyuşturucu İle Mücadele Danışma ve Destek Hattı’nda madde bağımlılığı ile ilgili danışma ve destek hizmetlerinin doğrudan verildiğini vurgulayan Demirel, “Uzman yardımı alması için samimi bir yaklaşımla yakınınızı ikna edin. Madde kullanan ve tedavi olmak isteyen, bu konudaki problemlerine çözüm arayan kişi ve yakınları hastanelere bağlı Alkol ve Madde Bağımlılığı Tedavi Merkezleri (AMATEM) ile psikiyatri kliniklerine başvurarak tedavi olabilirler” dedi.  Haber: Emine Tütün

Yorum Yok

Bir yorum yaz
Henüz yorum yok

Yorum yazan ilk kişi olabilirsiniz.

Yorum Yaz

tüm yorumlar