ALAADDİN TEPESİNİN DURUMU TURİSTLERİ ŞAŞIRTTI

Konya’da Selçuklu döneminde kalma 8 asırlık Kılıçarslan Köşkü’nün restorasyonu için arkeolojik kazı çalışmaları geçtiğimiz yıllarda başlamıştı.Selçuklu’dan bugüne kadar intikal eden Konya’daki iki önemli eserden biri olan Alaaddin Tepesi üzerindeki tarihi Kılıçarslan Köşkü’nün restorasyonu kapsamında tarihi kalıntı ve çevresinin arkeolojik kazısına başlanmıştı. Fakat çalışmaların bitmemesi vatandaşı kızdırırken turistleri de şaşırttı.

“Çalışmalar bitmek bilmiyor”

İnşaat Mühendisliği öğrencisi Kerim Alparslan; “ Konya Mevlana şehri ve turistler buraya çok sık geliyor. Haliyle geldiklerinde şehrin diğer tarihi mekânlarını merak ediyorlar. Alaaddin Tepesine geldiklerinde çok şaşırıyorlar. Çünkü Kılıçarslan Köşkü, kazı çalışmaları başladı ve bitmek bilmiyor. Köşkün olduğu yer rezil durumda. İlk adım olarak köşk kalıntısı ve çevresinin incelenmesi için etrafı kontraplak ile kapatılmaya başlanmıştı ve hala etraf kontraplak ile kaplı, maalesef bir gelişme yok” dedi.

 

Cam kavanozda saklardık”

Alparslan; “ Geçen gün buraya gelen bir turistle konuştuk. Buranın durumuna çok şaşırmış. Bizde böyle tarihi eserler olsa inanın cam kavonazda saklardık. Bu kadar özel eserlerin şehrin orta yerinde perişan bir halde durması inanın bizi çok şaşırttı diyorlar. Bu sadece Konya’ya özgü değil Türkiye’nin çoğu yerini gezmiş biri olarak söylüyorum bu durum böyle. Tarihi eserlere yeteri kadar değer verilmiyor. İnsanlar tarihi eserlerini iyi tanımıyor. İsterseniz Kılınçarsalan Köşkü’nü sorun vatandaşa. Çoğu kişi oranın eski bir yerleşim yeri olan höyük olduğunu bilmiyor” ifadelerini kullandı.

 

“Bizim sahip çıkmamız lazım”

Kerim Alparslan; “ Vatandaşlar olarak bizim böyle tarihi eserlere sahip çıkmamız gerekiyor. Çünkü bu yapılar bizim tarihimiz, bizim kültürümüz. Bunlara biz sahip çıkıp korumazsak, bizim geçmişimiz, gelecek nesillere ulaşamayacak. Ben bu duruma genç biri olarak çok üzülüyorum.  Dışarıdan gelen yerli ve yabancı turistlere karşı da hiç hoş görüntü olmuyor. Ayrıca Alaaddinde bulunan bazı yerler çöp içinde. Bir an önce onunda temizlenmesi gerekiyor. Biz Konyalılar olarak elimizden gelen her şeyi yapmalıyız” diye konuştu. 

 

Gülsemin MISIRLI

Yorum Yok

Bir yorum yaz
Henüz yorum yok

Yorum yazan ilk kişi olabilirsiniz.

Yorum Yaz

tüm yorumlar