Almanya’daki deprem teknolojisinin benzerini Türkiye’ye getirdiler

Anadolu Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü öğrencileri, Almanya’daki deprem teknolojisinin bir benzerini Türkiye’de hayata geçirmek için ilk adımı attı. Öğrenciler, hayata geçirdikleri projeyle deprem anında binalardaki hasarı en aza indirmeyi hedefliyor. 
Projeye ilişkin açıklamalarda bulunan Anadolu Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü öğrencisi Muhammed Bilal Yücel, Almanya’da yapılmış bir projenin benzerini yapmaya çalıştıklarını kaydetti. Yücel, “Yaptığımız şey basit bir katlı tek açıklıklı çerçevenin deprem anındaki deformasyonunu azaltmak için bir sistem geliştirdik. Öncelikle ayrı ayrı iki binamız var. Birisi sabit olarak herhangi sürümleyici olamadan depreme maruz kalıyor. Diğeri sürümleyici depreme maruz kalıyor. Sürümleyici dediğimiz şey aslında merkez kaç kuvvetinden dolayı depremi yok eden, iki tane dairesel hareket yapan küçük bir oyuncak. Bu sayede sürümleyicinin olduğu oyuncak deplasmanı azaltıyor ve binamız daha az hasar görmüş, daha az deformasyon yapmış oluyor” dedi.

“Daha az deformasyon oluyor, bir nevi yıkılmasını önlüyor”
Anadolu Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü öğrencisi Tuğçe Karagöl ise, Türkiye’nin bir deprem bölgesi olduğunu ve daha önceki yaşanan depremlerde çok fazla can ve mal kaybı yaşandığına dikkat çekti. Karagöl, “Biz de inşaat mühendisliği öğrencileri olarak ne yapabiliriz diye düşündük. Bunun için daha önce Almanya’da yapılmış bir sistemi ülkemize getirmek istedik. Kurduğumuz sistem sayesinde depremin oluşturmuş olduğu deformasyon, üzerine kurduğumuz sistem sayesinde o yapıda sönümleniyor. Yani daha az deformasyon oluyor, bir nevi yıkılmasını önlüyor. Bizim yapmış olduğumuz prototipte biz döşeme üzerine kurduk. Ama tabi ki daha ilk basamağı. Çok ilerleyecek, senelerce sürecek bir çalışma. Bunun için küçük bir elimizde buraya da getirebileceğimiz bir şey olmalıydı. Biz de bu yüzden döşeme üzerine yerleştirdik” diye konuştu.

Kurulan sistemin kuvveti ayarlanabiliyor
Depremin şiddetine göre ayarlamalar yapılabildiğini anlatan Karagöl, şöyle devam etti:
“Belli bir şiddeti yok. Kurduğumuz sistemin kuvveti ayarlanabiliyor. Verdiğimiz ivme büyüdükçe verdiğimiz kuvveti de büyütüyoruz. Sistemin sabit bir hızı yok. Depremin ivmesi büyüdükçe bizim de sisteme verdiğimiz ivme büyüyor. Böylece birbirini sönümlüyor.”

Yorum Yok

Bir yorum yaz
Henüz yorum yok

Yorum yazan ilk kişi olabilirsiniz.

Yorum Yaz

tüm yorumlar