Altay gazetecilerle buluştu

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Konya'da yayın yapan basın kuruluşlarının temsilcileri ile bir araya geldi. Soru cevap olarak geçen toplantı da 2023 Konya'sı konuşuldu. Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Konya basın kuruluşları sahipleri, yöneticileri ve muhabirleri ile bir araya geldi. Altay, belediye çalışmaları hakkında basın mensuplarına bilgi verdi.

METRO TEMELİ ATILABİLİR

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, METRO yatırımı için AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Leyla Şahin Usta ve Konya Milletvekilleri ile birlikte Ulaştırma Bakanlığına bilgi verildiğini ve yerel seçim öncesi temel atmayı arzu ettiklerini söyledi. 6 ay önce Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevine getirildiğini hatırlatan Altay, "Çok yoğun bir çalışma içerisindeyiz. İlçe gezilerimiz devam ediyor. Oralarda yapılan yatırımların açılışlarını yaparak yeni yatırımların temelini atıyoruz" diye konuştu.

BORCUMUZ VAR AMA ENGEL DEĞİL

Her belediyenin olduğu gibi Konya Büyükşehir Belediyesi’nin de borcu var diyen Altay, "Geçtiğimiz günlerde 100 milyon liralık ödeme yaptık. Borcumuz var fakat çalışmamıza engel olacak kadar değil. Ödemelerimizi yaptığımız gibi yeni kazanımlarda elde ediyoruz. Örneğin Büsan Sanayi bölgesinde 1 milyon metrekarenin üzerinde bir arazi belediyemize kazandırılmış durumda. Bunun yanında Meram bölgesinde çok ciddi arazi kazanımlarımız oldu. Askeriyeye ait ağır bakım diye bilinen bölgenin gerekli yazışmaları devam ediyor. Orayı alıp, Millet Bahçesine dönüştüreceğiz" dedi.

TRAFİK SORUNUMUZ YOK

Göreve geldiği günden buyana birçok projenin hayata geçirildiğini ifade eden Altay, "Şehir trafiğinin akışı ile ilgili önemli çalışmalarımız oldu. Aslında trafik sorunumuz yok. Vatandaşlarımızın bilinçlendirilmesi gerekiyor. Park yasağı olan bir yere aracını park eden vatandaşlarımız sorun oluşturuyor. Bununla ilgili olarak trafik cezalarında artış yapıldı. Umut ediyorum ki bu cezalar çaldırıcı olur ve vatandaşlarımız da gerekli kurullara uyar. Alaaddin Tepesi Ordu evi karşısındaki askeriyeye ait bina belediyemize kazandırıldı. Bunun yanında bisiklet kullanımı ile ilgili bakanlıkla ortaklaşa bir çalışma içerisine girdik. Bu projemizde bisiklet kullanımının yaygınlaştırılması amaçlanıyor. Yakın bir zamanda tanıtımını yapacağız" diye konuştu.

MEVLANA EVİ YAPILACAK

Bir gazetecinin "Şerafettin Caddesi üzerinde yapılması planlanan Hz. Mevlana'nın evinin yapılacağı bölgenin otopark olarak değerlendirilmesi projeden vazgeçildi mi?" sorusunu akıllara getiriyor diye sorması üzerine Altay, "Projeden vazgeçilmiş değil. O bölgede istimlak çalışmaları halen devam ediyor. Bu çalışmalar devam ederken, oto park sorununu da geçici olarak ortadan kaldırmak için bölge oto park olarak kullanılıyor" dedi.

ESKİ TRAMVAYLAR DEĞERLENDİRİLECEK

Geçtiğimiz günlerde Gazetemiz Rasyonel Haber'in de manşetine taşıdığı eski tramvaylar değerlendirilsin başlıklı haberine de değinen Başkan Altay, "Eski tramvayların birçoğu Saray Bosna'ya gönderildi. Elimizde kalanları da şehir merkezinde kurulması planlanan yeni tramvay hatlarında kullanılmayı düşünüyoruz. Haberde yer alan önerileri de dikkate alıyoruz ve değerlendireceğiz" diye konuştu. Başkan Altay, toplantının ardından gazetecilere "2023 yılında nasıl bir Konya istersiniz?" diye sordu. Basın mensuplarından birçok önerinin geldiği toplantıda başkan yardımcıları not alarak değerlendirme yapılacağının sözü verildi. Haber: Fatih ERSOY

Yorum Yok

Bir yorum yaz
Henüz yorum yok

Yorum yazan ilk kişi olabilirsiniz.

Yorum Yaz

tüm yorumlar