ALTINDA Kİ DÜŞÜŞ TOPTANCILARA YARADI

Altın fiyatlarında ciddi bir gerileme yaşanınca, borcu olanlar ve yastık altı yatırım yapmak isteyenler kuyumculara hücum etti. Yoğun talep kuyumcuların yüzünü güldürdü. Şu an düğün, nişan hayali olmayanlar bile bu günleri fırsat bilip ileri de ne olur ne olmaz diyerek takılarını aldılar. En çok talep yine çeyrek altınlara olurken kuyumcular vatandaşların ani talebine cevap vermekte zorlandı.

“Piyasa ani talebe cevap veremedi”

Düşüş nedeniyle vatandaşların yatırım amaçlı altına adeta hücum ettiğini dile getiren kuyumcu Şerafettin Ataç "Normalde bu dönemde iç piyasanın ihtiyacını karşılayacak kadar elimizde ürün olurdu ancak altın fiyatlarının ani düşüşü, vatandaşların aşırı ilgi göstermesine neden oldu. Piyasa, ani talep karşısında ne yapacağını bilemedi ve şu an piyasamızda birçok ürün bulunamamakta" diye konuştu.

“Toptancılar işçiliği yükseltti”

 En çok talebin çeyrek, yarım ve tam altına gösterildiğine dikkati çeken Ataç sözlerine şöyle devam etti; “ Normalde 2015'e girmeye az kaldığı için darphane, piyasaya fazla ürün vermez. Kuyumcular da ellerindeki eski basım altınları eritebilmek için darphaneye çok az oranlarda altın sipariş eder. Ancak vatandaşın birden altına ve özellikle çeyrek altına yüklenmesiyle herkes kilitlendi. Piyasada şu an çeyrek, yarım ve tam altın neredeyse tükendi. Darphaneden de istenilen miktarda altın gelmeyince piyasa, toptancıların eline kaldı diyebilirim. Toptancılar da kilogram başına aldığı kar miktarını artırınca normal piyasada mesela 135 lira görünen çeyrek altın, kuyumcularda 140-145 liraya satılmaya başladı” ifadelerini kullandı.

 “Bilezikleri şimdiden alıyorlar”

Şuan evlilik hayali olmayan bir çok kişinin bile bilezikleri şimdiden aldığını ifade eden kuyumcu Ataç; “ Bilezikler şimdi ucuzken alıyorlar. Bizde onlara şöyle bir kolaylık sağlıyoruz. Gelin o bileziği beğenmezse gelinin zevkine göre başka bir bilezik ile takas ediyoruz” dedi.

 

RASYONEL HABER : Gülsemin MISIRLI

Yorum Yok

Bir yorum yaz
Henüz yorum yok

Yorum yazan ilk kişi olabilirsiniz.

Yorum Yaz

tüm yorumlar