Amacımız insan yetiştirmek

Konya Büyükşehir Belediyesi’nin uzun uğraşlar sonucu Konya’ya kazandırdığı İrfan Medeniyeti Araştırma ve Kültür Merkezi Müdürü Leyla Betül Küçük, merkezde her ayrıntının düşünüldüğünü belirtti. Ziyaretçilerden olumlu dönüşler aldıklarının altını çizen Küçük, “Amacımız insan yetiştirmek ve insanı yetiştirirken, özünde bulunan motifleri, kendisine yeniden hatırlatmaktır” diye konuştu. Konya Büyükşehir Belediyesi’nin şehre kazandırdığı önemli yatırımlardan biri olan İrfan Medeniyeti Araştırma ve Kültür Merkezi’nin açılışı 7 – 17 Aralık’ta yapılmıştı. Ziyaretçiler tarafından oldukça ilgi gören merkezde çok sayıda kurs atölyesi yer alıyor. İnsan ve İrfan Vakfı olarak (İRFA) Fatih Çıtlak’ın başkanlığında Konya, Türkiye ve uluslararası alanlarda faaliyet yürüttüklerini söyleyen İrfan Medeniyeti Araştırmaları Kültür Merkezi Müdürü Leyla Betül Küçük, “İrfan Medeniyeti Araştırmaları Kültür Merkezi, ülkemizin en önemli asli unsurlarından olan irfan medeniyetini araştırmak ve bunun aslına uygun bir şekilde gelecek nesillere aktarmak maksadıyla çalışmalarını icra etmekte kendini sorumlu sayan bir merkezdir. Bu hususta çalışmalarını, Merkezi İstanbul olan bu vakıfta görmek mümkündür. Bizim buradaki amacımız insan yetiştirmek ve insanı yetiştirirken, özünde bulunan motifleri, kendisine yeniden hatırlatmaktır. Bu alanda özellikle irfan medeniyeti abide şahsiyetlerimizi ön planda tutarak, her yaştan her gruptan gencimize, yaşlımıza, erkeğimize, kadınımıza hatta çocuğumuza varıncaya dek her konuyu en güzel ve en doğru şekliyle anlatırken uygulayabilmek en önemli hedeflerimizdendir” diye belirtti. Konyalı olarak, Allah’ın rızasını gözeterek Hz. Muhammed’in (SAV) yolunda onun mirasçısı olan Hz. Mevlana’yı en doğru ve gerçek bir şekilde aktarmayı sağlamanın amaçları olduğunu dile getiren Küçük, “Bir Sema Mukabelesi dediğimiz zaman nasıl yapıldığını herkese en doğru şekliyle göstermek ve bunun bir zikir olduğunu, gösteri olmadığını herkese anlatmayı amaçlayarak yola çıktık. Mevleviliğin adap ve kurallarına uyarak en güzel şekilde aktarabilmek, İslami ilimlerin temel dilleri ile ilgili atölye çalışmaları, akademik çalışmalar, konferanslar, seminerler, ulusal veya uluslararası çalıştaylar yapmak, bizi biz yapan tüm unsurları öğrenmek isteyen kişilerin ulaşmasını sağlamaktayız. Allaha ulaşmak için gidilecek en güzel yolları abide şahsiyetlerden yola çıkarak herkese en doğru şekilde anlatmayı arzuluyoruz” şeklinde konuştu. 

USTA İSİMLER VAR

Merkezde her hafta Meşk, Sema sunumu ve konferansların yapılacağını belirten Küçük, “Ayda bir defa tematik konserlerimiz, sergilerimiz, tarikatlardan gelen giyim ve kuşamların en ince ayrıntısına kadar anlatacak derviş çeyizimiz olacaktır. Gelen her konuğumuz hem bu çalışmaları görüp gezebilecek hem de yapımını izleyip kendileri de yapabilecektir” diye konuştu. Ayrıca Küçük, Tarikatlarda giyilen her bir parçanın anlamının olduğunu ve gelen tüm misafirlerin yapılan her parçanın anlamını öğreneceğinin altını çizdi. Kurslar hakkında bilgi veren Küçük, İRFA bünyesinde geleneksel sanatlarda usta kabul edilen isimler tarafından hat, tezhip, ebru, tekke musikisi meşki, geleneksel ciltçilik, alanlarında eğitim faaliyetleri sürdürüleceklerini belirtti. 

GÜZEL TEPKİLER ALDIK

Ney’de bir eserin ortaya çıkabilmesi için öncelikle o neyin nasıl ve hangi malzemelerle yapıldığını bilmenin önemli olduğunu söyleyen Küçük, “Güzel bir sanat icra edebilmek için o sanatı her yönüyle tanımak lazım” şeklinde konuştu. Küçük, “Şeb-i Arus törenlerine gelen herkesin burayı da ziyaret edip görmesini istediğimiz için açılışını yapmıştık. Gelen misafirlerimizden oldukça güzel tepkiler aldık. Çok fazla oranda kursa katılım talebi aldık, hafta sonu, hafta içi ve akşam grupları olmak üzere talebe göre kurs düzenlenebilecek. Şuanda ebru, hat, tezhip, ney, rebap, tespih, keçe ve cilt atölyelerimiz mevcut, öğrencilerini karşılamaya hazır bekliyor. Derviş kıyafetlerimizin dikiminin yapılacağı kursumuz olacak ve toplamda 9 kursumuz olacak” dedi.

İNCE AYRINTISINA KADAR DÜŞÜNÜLDÜ

Her sanat dalının kendine has inceliklerinin olduğunu belirten Küçük, “Bizim kursumuzda teorisinden uygulamasına kadar her şey yaşayarak öğrenecek. Kurs süresini ise kişinin yeteneğine göre hocaları belirliyor. Yetenekli bir öğrencimiz 10 yılda öğrenilecek bir sanatı 3 yılda da öğrenebilir, tabi gayret ve yeteneğine göre. Baştan belirtmek isterim ki kursumuzda her şey ücretsiz olarak veriliyor. Kurslarımızın haricinde ki tüm etkinliklerimiz ve gösterimlerimizden de ücret tahsil edilmeyecek. Önemli olan burada bu heyecanı, bu güzelliği paylaşabilmektir” diye konuştu. Konya’nın ilk panoraması olan Konyanüma hakkında bilgi veren Küçük, “Konyanüma dediğimiz Konya’nın ilk panaroması özellikle gençlerin dikkatini çok çekti ve güzel tepkiler aldık. Sadece gençlerin ve çocukların değil, aynı zamanda büyüklerinde çok güzel tepkiler verdiğini gördük. Birde çoğunlukla duyduğumuz, Konya için çok gecikmiş bir hizmetti, size çok teşekkür ederiz diye. Konyanüma’nın her köşesinde Konya’da yaşayan usta isimlerin ellerinden çıkan eserlerdir” şeklinde konuştu. Haber: Sena Tuncer

Yorum Yok

Bir yorum yaz
Henüz yorum yok

Yorum yazan ilk kişi olabilirsiniz.

Yorum Yaz

tüm yorumlar