Ambargolar, yerli üretimle aşılıyor

Milli Savunma Bakanı Canikli: "Milli imkanlarla üretilen 105 mm hafif çekili obüs sistemi "Boran"ın test atışları MKE tarafından başarıyla yapıldı. Kısa sürede atışa hazır hale gelen,17 km menzilli ve hafif yapısıyla helikopterle harekat bölgesine taşınabilen BORAN'ın seri üretimine yıl sonunda başlanacak."

Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, "Terörle mücadelede sınır ötesi operasyonlarımızın göz bebeği Fırtına OBÜS'lerimizin MKE Kurumu tarafından test atışı tamamlanan 40 km menzilli '155 mm'lik tahrip mühimmatını' yüzde 100 yerli ve milli olarak öz kaynağımızla üretiyoruz. Ambargoları, yerli üretimle aşmaya devam ediyoruz" dedi.


155 mm MKE MOD 274 HE/BB tahrip mühimmatı


Ordumuzun sınır ötesi harekâtlardaki terörle mücadelede, özellikle Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı operasyonlarında önemli rol oynayan Fırtına ve Panter Obüslerinde kullanılan 40 kilometre menzilli 155 mm tahrip mühimmatları MKE Kurumu tarafından üretiliyor. 2000'li yılların başlarında envanterimize giren Panter ve Fırtına silah sistemlerinden azami ölçüde faydalanabilmek için yüksek atım basınçlarına dayanıklı, namludan yüksek ilk hızlarla çıkan ve aerodinamik olarak iyileştirilmiş 155 mm çapında topçu mühimmatları kullanılıyor. Uzun mesafe atışları için tasarlanmış 155 mm MOD-274 mühimmatı, 40 kilometrelik azami menzile yerli olarak üretilen dipten yanma ünitesi yardımı ile ulaşabilmektedir. Bu mühimmat maksimum barut hakkı ile atıldığında 945 m/s ilk hız ile namludan çıkıyor. Mühimmat tamamen yerli üretim olup, 10,5 kg patlayıcı içermektedir ve hedefte yaklaşık 1500 metrekare etki alanına sahip. 

Yorum Yok

Bir yorum yaz
Henüz yorum yok

Yorum yazan ilk kişi olabilirsiniz.

Yorum Yaz

tüm yorumlar