Anaokuluna Dönüşene Çifte Teşvik

Milli Eğitim Bakanlığı, özel okula dönüşecek olan dershanelere sadece lise değil 'anaokulu' teklifi de sundu. MEB, il ve ilçe milli eğitim müdürlüklerine 'Özel dershane formu' gönderilerek dershanelerin fiziki ve beşeri envanterinin çıkarılması istedi. İl milli eğitim denetmenleri, 3 bin 950 dershane sahip ya da yöneticilerinden dönüşümlere ilişkin görüşlerini de alacak. Özel okula dönüşmeyi isteyip istemedikleri, özel okula olarak "Anaokuluilkokul- ortaokul, meslek lisesi, açık lise, etüt merkezi ve diğer kurslara' dönüşüm seçenekleri de sunuldu. 
 
Bakanlık ayrıca dönüşüm teşviklerinden öncelik sıralamasının yapılmasını isteyecek. MEB formunda dershanelere sunulan 'anaokuluna dönüşüm' teklifi ise dikkat çekti. Milli Eğitim Bakanlığı'nın eğitim kurumları içinde en çok okulöncesi eğitim kurumlarına ihtiyacı dolayısıyla dönüşümde anaokulu teklifinin de yer aldığı öğrenildi. Çalışma Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Maliye Bakanlığı ve Kalkınma Bakanlığı ile Hazine'nin üzerinde uzlaştığı proje ile kreş açanlar ayrıca 5. Bölge teşviklerinden yararlanacak.
 
İstanbul'da kreş açanlar Tunceli ya da Bayburt'ta büyük yatırım yapan yatırımcılar gibi Gümrük Vergisi muafiyeti, KDV istisnası, yüzde 80 vergi indirimi, 7 yıl süreyle sigorta primi işveren hissesi muafiyeti, yatırım yeri tahsisi ve kredilerde 5 puanlık faiz indirimi desteğinden yararlanabilecekler. Ayrıca, çalışan annelerin çocuklarına kreş desteği de verilmesi öngörülüyor. MEB yetkilileri, Türkiye'nin şu an en çok ihtiyaç duyduğu okulun okulöncesinde olduğunu belirterek, "Devlet çocuğunu anaokuluna gönderen çalışan annelere destek verecek.
 
 Ayrıca özel okula dönüşecek dershaneye de teşvik verilecek. Anaokuluna dönüşüm diğer okul türlerine göre iki kat daha avantajlı gözüküyor" dedi. Dershanelerin fiziki ve beşeri durumunu çıkaracak formun sonuçları yılbaşından önce MEB'de olacak ve yeni yasa taslağı Ocak 2014'te Bakanlar Kurulu'na sunulacak.

Yorum Yok

Bir yorum yaz
Henüz yorum yok

Yorum yazan ilk kişi olabilirsiniz.

Yorum Yaz

tüm yorumlar