ARAÇ BAKIMINIZI DÜZENLİ YAPTIRIN

Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Hülya Şevik, daha temiz bir çevre için araç sahiplerinin araç bakımlarını ve egzoz emisyon ölçümlerini düzenli olarak yaptırmaları gerektiğini söyleyerek uyarıda bulundu.

Motorlu taşıt artışının neden olduğu zararlı egzoz gazlarının, önlem alınması gereken önemli bir hava kirliliği sorunu olarak ortaya çıktığını söyleyen Şevik,  benzinli ve dizel taşıtların çıkardığı egzoz gazlarında bulunan bu maddelerin, özellikle nüfus ve trafiğin yoğun olduğu büyük kent merkezlerinde çevreye verdiği zararların çok daha fazla olduğuna dikkat çekti.

ULAŞIM ALIŞKANLIĞIMIZI YENİDEN DÜZENLEMELİYİZ

Hava kirliliğinin büyük kısmının otomobillerden kaynaklandığını söyleyen Şevik, “Bu nedenle günlük hayatta ulaşım alışkanlıklarımızı yeniden düzenleyerek hava kirliliğini azaltmaya yardımcı olurken aracınızı ve sağladığınız tasarrufla bütçenizi de koruyabilirsiniz” dedi.  Şevik alınması gereken bazı önlemlerin olduğunu söyleyerek şu ifadelere yer verdi: “Şehir içerisinde günlük işlerinizde  mümkün olduğunca toplu taşımayı tercih edin. En yakın yerlere bile aracımızla gitmek yerine yürüme mesafesindeki yerlere yürüyerek ya da bisikletle giderek hem bütçemize katkı yapmış hem de havayı temiz tutarak sağlığımızı korumuş oluruz. Aracımızı kullanırken, kişisel olarak bazı önlemler almalıyız. Araçların bakımı kadar muayenesinin de önemli olduğunu unutmamalıyız. Aracın kapasitesi dahilinde ağırlık taşınmalı. Benzinli taşıtlarda katalitik konvertör, emisyonun azaltılması açısından çok önemli bir işleve sahip, otomobilin egzoz çıkış borusuna bağlanan ve havaya salınan zararlı gazları büyük ölçüde engelleyen bir parça olup, araçlarımızda katalitik konvertör kullanımı bulunması çok önemlidir.”

EGZOZ EMİSYON ÖLÇÜMLERİNİ ZAMANINDA YAPTIRIN

Egzoz gazı emisyon ölçümlerinin, kanunlar tarafından tüm araçlar için zorunlu bir işlem olduğunu ve trafikte seyreden “Motorlu Kara Taşıtlarından Kaynaklanan Egzoz Gazı Emisyonlarının Kontrolüne Dair Hazırlanan Yönetmelik” gereğince Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü tarafından yetkilendirilmiş istasyonlarda gerçekleştirildiğini belirten Şevik, “İlimiz genelinde çeşitli noktalarda egzoz emisyon pulu kontrolü için yol denetimleri devam ediyor. Çevrenin korumasına katkıda bulunmak ve herhangi bir idari yaptırımla karşılaşmamak için vatandaşlarımızın araçların emisyon ölçümlerini zamanında yaptırmaları gerekir” dedi.

Yorum Yok

Bir yorum yaz
Henüz yorum yok

Yorum yazan ilk kişi olabilirsiniz.

Yorum Yaz

tüm yorumlar