Arada uçurum var

Üreticide 13 lira olan bir viyol yumurta; pazarda 17, markette ise 20 liradan satılıyor. Üretici, yumurta fiyatlarındaki artışın ihracattan dolayı yaşandığını söyledi. Bazı marketlerin fırsatçılık yaptığını söyleyen üretici, iç pazardaki yumurtanın yeterli olduğuna dikkat çekti.

Konya yumurta üretiminde Türkiye'de birçok ilden önde geliyor. Ortadoğu ülkeleri başta olmak üzere Avrupa ülkelerine gönderilen yumurta iç piyasada yüzde 70 oranında arttı. Yumurta üreticisi Hikmet Ulukapı, iç pazarda yaşanan fiyat dengesizliğini fırsatçılık olarak değerlendirdiklerini belirterek, "Bir marketin kazandığı parayı üretici olarak bizler kazanmıyoruz" diye konuştu.

MARKETLER FIRSATÇILIK YAPIYOR

Ürettikleri yumurtayı marketlere satarken içerisinde nakliye parası ile sattıklarını dile getiren Ulukapı, "Birçok market bizlere gelerek doğrudan alım yapıyor. Sattığımız yumurtayı kendi aracımız ile götürüp bırakıyoruz. 13 liradan verdiğimiz bir viyol yumurtayı markette 20 liraya yakın bir fiyatta görünce biz üreticilerde şaşırıyoruz" dedi. Bütün marketleri zan altına almanın yanlış olduğunu söyleyen Ulukapı, "Bazı marketler 13 liraya aldığı yumurtayı 15-16 liradan satıyor. Bazıları ise 19,90 liradan satış yapıyor.  Bu tamamen fırsatçılıktır. Bu kadar parayı biz üreticiler bile kazanmıyoruz" diyerek sitem etti.

PAZARCILARIN Kİ NORMAL

“Pazarcı esnafının 13 liraya aldığı yumurtayı 16-17 lira arasında satması normal karşılanabilir” diyen Ulukapı, "Vatandaşlarımıza Allah sabır versin. Bu fiyatlardan yumurta almak akıl işi değil. Bunun önüne ancak marketlerin denetlenmesi ile geçilebilir. Tabi bir denetim mekanizması varsa oda" diye konuştu.

İÇ PAZARIN YUMURTASI YETER

Yurt dışından talebin artması ile birlikte iç pazara fazla yumurta süremediklerini belirten Ulukapı, "Talebi karşılayacak kadar yumurtanın yine de olduğunu düşünüyorum. İhracat bahane diyebiliriz. Konya'nın yumurtası Konya'ya yetmiyorsa, yakın illerden geliyor. Buranın ki de yakın illere gidiyor. Yani birbirini dengeleyen bir sistem var. 15 liranın üzerinde satılan yumurtayı alırken bir kez daha düşünülmesi gerekir" dedi. Yumurta fiyatlarının Haziran ayına kadar bu seviyelerde gideceğini belirten Ulukapı, "Haziran sonraki ihracat düşer. O zaman iç piyasada da fiyatlar düşer" diye konuştu. Haber: Fatih ERSOY

Yorum Yok

Bir yorum yaz
Henüz yorum yok

Yorum yazan ilk kişi olabilirsiniz.

Yorum Yaz

tüm yorumlar