Aşure yine baştacı

Muharrem ayının gelmesiyle birlikte çarşı pazarda aşure hareketliliği başladı. Aşurenin geleneksel bir tat olduğunu söyleyen esnaf İhsan Ay, Konyalı vatandaşların aşureye karşı ilgilerinin yoğun olduğunu söyledi.

Muharrem ayının gelmesiyle geleneksel bir tat olan aşure malzemelerini almak için çarşıya çıkan Konyalı vatandaşlar çarşıya hareketlilik kazandırdı. Çarşı esnaflarından İhsan Ay, aşurenin içerisinde çeşitli malzemelerin olduğunu söyleyerek, aşure yapımının maliyetli olduğunu belirtti.  Ay, aşure yapımında buğday, incir, sarı üzüm, kayısı, kenevir, kuş üzümü, kuru fasulye, nohut ve nar gibi malzemelerin kullanıldığını belirterek vatandaşların bu malzemelere Muharrem ayının gelmesiyle taleplerinin arttığını söyledi.

FİYATLARDA DEĞİŞİKLİK OLMADI

Aşure malzemelerindeki fiyatlarının geçen seneye oranla değişiklik yaşanmadığını dile getiren esnaf İhsan Ay, aşurenin yapıldıktan sonra komşulara ve çevrede maddi imkanı olmayıp yapamayan vatandaşlara dağıtılması gerektiğinin altını çizdi. Esnaf İhsan Ay, “Aşurenin yapımında kullanılan malzemelerin fiyatları makul fiyatlar. Sarı üzüm 8 TL, kenevir 12 TL, fıstık 10 ve 12 TL, incir kurusu 10-15 TL, nohut 8 TL, fasulye 5 TL, malzemeleri satışa sunuyoruz. Muharrem ayının ilk günlerinde yoğunluk arttı ve satışlarımız oldu. Fakat ilerleyen günlerde aşurelerin yapılmasıyla birlikte vatandaşların ilgisi azaldı. Aşure Türkiye genelinde beğenilen bir lezzet olarak herkes tarafından tercih ediliyor” diye konuştu.

Haber: Mustafa Kaya

Yorum Yok

Bir yorum yaz
Henüz yorum yok

Yorum yazan ilk kişi olabilirsiniz.

Yorum Yaz

tüm yorumlar