Avize seçimine ‘Kadın eli değmeli’

Ev ve mekân aydınlatmalarında eskiye yönelik bir dönüşün olduğunu söyleyen Asrın Avize Satış Temsilcisi Nurgül Erdem, avize seçiminde yanlış tercihin mekânı küçük göstereceğini belirtti. Erdem, avize seçiminde bayanların daha başarılı olacağının da altını çizdi.

 

Şık bir ev dekorasyonu için tüm detaylar birbiri ile uyumlu olmalı ve birbirini tamamlayabilmelidir. Evdeki aydınlatma seçimi de bu noktada dikkat edilmesi gereken hassas detaylardan biri. Seçerken bu denli hassas davranılması gereken aydınlatmanın, özellikle erkek işi değil bayan işi olduğunu vurgulayan Asrın Avize Satış Temsilcisi Nurgül Erdem, Konya’da avize işini yapan ilk bayan temsilcilerden biri olduğunu ve avize işinde bayanların daha başarılı olacağının altını çizdi. Avizenin evin incisi olduğunu dile getiren Erdem, “Avize, evin en güzel aksesuarlarından olup süslemeye, özenmeye girer ve eşyaya değer katar. Kadınlar daha ayrıntılı düşünür, bu yüzden avize, tamamıyla kadın elinin değmesi gereken bir ayrıntıdır” diye konuştu.  

DÜĞÜN SEZONU HAREKETLİLİK BAŞLIYOR

Bahar ve yaz döneminde avize ve aydınlatmada daha çok satış yapıldığının altını çizen Erdem, “Evini yenileyenler, bahar temizliğine başlayanlar, yeni evlenecek olan pek çok müşterimiz baharda veya yazda avize almaya geliyor. Özellikle düğün sezonlarında tüm ev aksesuarlarında olduğu gibi bizde de hareketlilik başlamış oluyor” diye belirtti. 10 yıl öncesinde soğuk hava koşullarından hiç satış yapılmadığını dile getiren Erdem, “Eski dönemde soğuk havlarda ev taşınmazdı, ev hanımlarımız genel temizlikte yapmazdı. Şimdi ise tüm evlerde doğalgaz var, ısıtma sistemleri çok güzel. Taşınmak isteyen aileler içinde nakliyat şirketleri var, eşyalarınızı düzenli bir şekilde paketliyorlar ve istenilen adrese bırakıyorlar. Her şey kolaylaşmış durumda, tabi satışlarımızı oranlamaya vurduğumuz zaman kış aylarında yüzde 50 bir düşüş oluyor ancak, dediğim gibi 10 yıl öncesi gibi tamamıyla satışta durma yaşamıyoruz” dedi.

ESKİYE YÖNELİK BİR DÖNÜŞ VAR

Avize modasında eskiye dönüşün yaşandığını söyleyen Erdem,  “Avizede şuan eskiye yönelik bir dönüş var. Otantik modeller, eskitme, sarkıtma modeller daha çok isteniyor. Modası geçse de spor modellerin de satışını yapıyoruz ancak o modellerin yine günümüze uyarlanmış ipli modelleri tercih ediliyor. Fiyat aralıkları ise 40 TL’den başlıyor, kullanılan malzemeye, işçiliğe göre 5 bin TL’ye kadar çıkıyor” diye konuştu. Erdem ayrıca, “Avize görselliğe girdiği için spor modelleri Konyalılar tercih etmiyor ve taşlı modeller en çok istenilen çeşitler arasında yer alıyor” diye belirtti.  

YANLIŞ TERCİH KÜÇÜK GÖSTERİR

Konyalı vatandaşların evlerine avize alırken dikkat etmeleri gereken hususlar hakkında bilgi veren Erdem, “Küçük ve büyük evler için tercih edilmesi gereken avizeler vardır. Oda büyüklüğüne göre tercih edilecek avizeler, odayı geniş gösterebileceği gibi, yanlış tercih de küçük gösterebilir. Metrekaresine göre baz aldığımız zaman, 13 – 14 metrekare oturma odasında tekli veya ikili avize yeterli olur. Tabi tavan yüksekliğine göre sarkma derecesi de hesaplamak gerekiyor. 25 metrekareden büyük bir oda ise 5 – 6 ampullü avize olması gerekiyor” diye konuştu. Avize alımında ürünün garantili olmasına dikkat edilmelidir diyen Erdem, “Normal şartlarda her avizecinin garantili ürün vermediğini ancak Asrın Avize olarak ürünlerde garanti imkânı sunduklarının altını çizdi. Ayrıca Erdem, “Kırılmış veya hatalı bir davranış sonucunda çalışmayan avizelerde 10 gün bekleme sürenin ardından telafisini yapıyoruz. Bazen gelen müşterilerimiz aynı ürünün başka bir mağazada daha ucuz olduğunu söylüyor. Bu durumda avizeden anlamadığı da ortaya çıkıyor. Çünkü biz ürünlerimizde görselliğin yanında kaliteye de dikkat ederiz. Avizede kullanılan camın kalınlığı, metalin kalitesi, kabloların kalitesi fiyat farkını doğurur. Ama tabi ürünün kullanım süresi ve dayanıklılığı da kullanılan malzemesine göre artış göstermiş olur. Dışarıdan bakıldığı zaman aynı üründür ama birini hafif çarptığında kırılır, diğerini vursan kırılmaz” dedi. Haber: Sena Tuncer

Yorum Yok

Bir yorum yaz
Henüz yorum yok

Yorum yazan ilk kişi olabilirsiniz.

Yorum Yaz

tüm yorumlar