Başbakan ile İçişleri Bakanı Ala Hakkında Suç Duyurusu

Taksim’de 1 Mayıs kutlamalarına izin vermeyerek hak ihlali yaptıkları gerekçesiyle sendikacı bir grup, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İçişleri Bakanı Efkan Ala ve İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu hakkında suç duyurusunda bulundu.
 
YASAK GEREKÇELERİ GEÇERSİZ
 
DİSK, KESK, TTB ve TMMOB adına İstanbul Adalet Sarayı’na gelen grup, suç duyurusu dilekçesini savcılığa verdi. Suç duyurusunda bulunan grup, adliye önünde basın açıklaması yaptı. DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, yasak gerekçelerinin geçersiz olduğunu söyledi.
 
"BAŞBAKAN'IN SÖZLERİNİ HATIRLATTIK"
 
Neden Taksim’de kutlama yapmak istediklerinin gerekçelerini anlattıklarını kaydeden Çerkezoğlu, "Taksim’de 1 Mayıs kutlanmasının önemine dair bizzat Başbakanın, 2010 yılındaki sözlerini ve AKP’nin astığı pankartı hatırlattık. Ama tutarsız davranmakta ısrar ettiler." dedi.
 
"GAYET BİLİNÇLİ BİR ŞEKİLDE BU SUÇU İŞLEDİLER"
 
Engellemenin kasıtlı yapıldığını ifade eden Çerkezoğlu, "Biz biliyoruz ki ne akıllarını ne de hafızalarını yitirdiler. Gayet bilinçli bir şekilde, bilerek bu suçu işlediler. Tüm uyarılarımıza rağmen işlenen bu suçun cezasını çekmek zorundalar. Bugün burada bir hesap sorma sürecini başlatıyoruz. Başta Başbakan, İçişleri Bakanı ve İstanbul Valisi olmak üzere 1 Mayıs’ta yurttaşların haklarını kullanmasını zorla engelleyerek suç işleyen, İstanbul halkına en temel özgürlüklerini engelleyerek işkence çektiren kamu görevlileri hakkında suç duyurusunda bulunuyoruz." diye konuştu.
 
Dilekçede şüphelilerin, görevi kötüye kullanmak, genel güvenliği tehlikeye düşürmek, kişilerin sağlığının bozulması ve yaralanmasına neden olmak, temel hak ve özgürlükleri hukuka aykırı olarak engelleme suçlarından cezalandırılmaları istendi.

Yorum Yok

Bir yorum yaz
Henüz yorum yok

Yorum yazan ilk kişi olabilirsiniz.

Yorum Yaz

tüm yorumlar