Beyaz ete de zam geldi

Kadınlar Pazarı esnaflarından Adem Demirci, seçim öncesi kilosu 9 lira olan tüm pilicin 13 liraya çıktığını söyledi. Demirci, artışın nedeninin ise ihracat olduğunu söyledi.

Yaz aylarının gelmesi ve mangal sezonunun başlaması ile beyaz ete olan rağbet arttı. Rağbetin artması İran başta olmak üzere birçok Ortadoğu ülkesine ihraç edilen tavukta talebin patlamasına neden oldu. Talepteki artış ile birlikte tavukta zam oranı da yüzde 30'lar seviyesinde gerçekleşti. Kadınlar Pazarı esnaflarından Adem Demirci, her yıl yaz aylarının gelmesiyle beyaz ette artışın yaşandığına dikkat çekerek, bu yıl ihracat nedeni ile fiyatlardaki artışın daha yüksek olduğunu söyledi.

YURT DIŞINA GİDİYOR

İran başta olmak üzere Ortadoğu ülkelerinin tavuk talebinin Türkiye tarafından karşılandığına dikkat çeken Demirci, "Türk kültürünün vazgeçilmezleri arasında yer alan mangal döneminin başlamasıyla birlikte tavukta cüzi bir miktarda artış yaşanırdı. Bu artış oranı yüzde 5 ile 10 arasında değişirdi. Bu yıl tavuğun yurtdışına gitmesinden dolayı artış yüzde 30'lar seviyesinde oldu" dedi.

RAMAZANDA ARTAR

Ramazan ayına kadar fiyatların bu şekilde gitmesini beklediklerini dile getiren Demirci, "Ramazan ayından önce 1-1,5 lira gibi bir artış daha yaşanabilir. Şu anda kanat 14 liradan 20 liraya çıktı. Göğüs 13 liradan 17 liraya çıktı. But 14 liradan 19 liraya çıktı" diye konuştu. Haber: Fatih ERSOY

Yorum Yok

Bir yorum yaz
Henüz yorum yok

Yorum yazan ilk kişi olabilirsiniz.

Yorum Yaz

tüm yorumlar