Biberondaki gizli tehlike

Özel Medova Hastanesi Medikal Direktörü, Yenidoğan Yoğun Bakım Sorumlusu ve Çocuk Sağlığı Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Rahmi Örs, biberonla erken tanışan bebeklerin ileride problemler yaşayabileceğini söyledi.  Kanserojen maddeler içeren ürünlerin kullanılmaması konusunda uzmanlar uyarıyor. Özel Medova Hastanesi Medikal Direktörü, Yenidoğan Yoğun Bakım Sorumlusu ve Çocuk Sağlığı Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Rahmi Örs, özellikle biberon gibi bebeklere direk zarar veren kalitesiz maddelerin tehlike arz ettiğini belirtti. Doktorların genellikle ilk haftalarda emzik ve biberon önermediklerini söyleyen Örs, “Sağlık açsından ve bebeğin damak yapısına uymayışından ilk aylarda biberon kullanılmamalıdır. Bazen baktığımızda anne bebeğim emmiyor diyor. Kontrol ettiğimizde bebeğe biberon vermiş. Doğal olarak bebek emmiyor. Eğer bebek memeyi emmiyorsa sütün şırıngayla veya kaşıkla verilmesini daha uygun buluyoruz. Daha sonralarda eğer bebek sağlıklı bir büyüme gösteriyorsa önerimiz ilk 6 aydan sonra biberon kullanımına başlanmasıdır” şeklinde konuştu.  

DOĞAL YOLLA BESLEYİN

Örs konuyla alakalı şu ifadelere yer verdi: “Zaman zaman anneler günlük hayatlarında zorlandıkları için, bebeklerini doğal yollarla emzirmek yerine biberonla beslemeyi tercih ediyorlar. Veya annenin zorlayıcı durumları varsa biberon kullanmak zorunda kalabiliyor. Bizim tavsiyemiz en azından bebek doğduktan birkaç ay sonra biberon kullanılması yönünde. Ne kadar geç başlasalar o kadar bebek açısından faydalı olacaktır. Bu konu hem bebeğin ağız anatomisinin düzgün gelişmesi hem de bebeğin anne ile olan ilişkisinin sıcaklığının kaybolmaması için son derece önemlidir.”  Bebeğin biberona alışmasının sık karşılaşılan bir durum olduğuna değinen Örs, “Özellikle ilk haftalarda, bebeği hem anne sütü hem de biberon maması ile beslemek, alışma problemi yaşamamak için tercih edilmez. Bebeğin anne memesi ile biberonun emziğini emmesi sırasında yaşanan ağız içi hareketleri birbirinden çok farklıdır” diye konuştu. Biberonun emziğinin plastik olduğu için, anne memesinden sert olduğunu vurgulayan Örs, “Biberon şeklini muhafaza eder. Bebeğin ağzına biberon verildiğinde yumuşak damağa çarparak bebeğin öğürmesine neden olur. Bebek dilini öne doğru uzatarak, biberon emziğini üst diş etleri ve dili arasında sıkıştırarak tutmak ister. Böylece emzikten akan süt miktarını kontrol edebilir. Bu emniyet tedbirine rağmen, süt çoğu zaman bebeğin doğrudan yemek borusuna akar. Sindirim sıkıntısı, gaz nedeni olabilir. Bu sırada bebeğin dudakları da uzayıp yayılarak, biberon emziğini kavramaya çalışır” diye konuştu.

SAĞLIKLI ÜRÜNLER TERCİH EDİN

Uzun süre biberon kullanan bebek ve çocukların ağız yapısına zarar verdiğini ifade eden Örs, halk arasında biberon çürüğü denilen ve çocuklarda hızlı diş çürümesine neden olan olayın biberondan kaynaklandığını belirtti. Örs, parmak emmenin bırakılamaması, damak problemleri gibi sorunlara yol açabiliyor. Biberon alırken ise plastik ve kimyasal maddeyi içermeyen ürünler tercih edilmelidir. Evet, kalitesiz ürünlere daha kolay ulaşılıyor ve maliyeti daha düşük ama dediğim gibi bu ürünler hiç sağlıklı değil ”dedi. Haber: Sena TUNCER 

Yorum Yok

Bir yorum yaz
Henüz yorum yok

Yorum yazan ilk kişi olabilirsiniz.

Yorum Yaz

tüm yorumlar