Bilgi şehri ‘Konya’

Yeteneğin ekilip yeşerebileceği bilgi ve kültür yüklü şehirlerden olan Konya, ‘Akıllı Şehir’ olma yönünde tam gaz ilerliyor. Ekonominin ve finansın özünü oluşturan gelişmiş şehirlerin 2050 yılında yüzde yetmiş doluluk oranına ulaşacağını belirten Dijital ve Bilgi Temelli Kentler Komitesi Akıllı Şehirleri Proje Sorumlusu Barış Timur, “Hedefimiz yeni teknolojiler konusunda yerel yönetimleri ve vatandaşların bilgisini geliştirmek” dedi.

Ekonominin ilerlediği, mobilite, çevre, yaşam kalitesinin yüksek, vatandaşların memnun ve yönetimin iyi işlediği şehirlere ‘Akıllı şehir’ deniliyor. Konya’nın da içinde bulunduğu akıllı şehirlerde, ekonomi ve sosyal yaşam standartları yüksek tutulmak amaçlanıyor. UCLG’nin ‘Dijital ve Bilgi Temelli Kentler Komitesi Akıllı Şehirler’ Proje Sorumlusu Barış Timur, “Uluslararası örgüt niteliği taşıyan UCLG’nin başlattığı projede esas olarak ekonomi, vatandaş, yönetim, mobilite, çevre ve yaşam kalitesi gibi unsurlar ön planda tutularak nasıl daha iyi bir ‘Akıllı Şehir’ olunabilir sorusuna yanıt aramaya çalışıyoruz” diye konuştu.

BİLGİ VE KÜLTÜR YÜKLÜ

Akıllı Şehirler Komitesinin kurulma amacını anlatan Timur, “Bu komiteyi yerel yönetimlerin birbirleri ile tecrübelerini paylaşmaları ve karşılıklı etkileşimde bulunmaları amacıyla kurduk. Komitenin ilk hedefi yeni teknolojiler konusunda yerel yönetimleri ve vatandaşların bilgisini geliştirmek” diye konuştu. Özellikle Orta Doğu ve Batı Asya Bölgesi’ndeki yerel yönetimler arasındaki ağı güçlendirmek istediklerinin altını çizen Timur, bu vesileyle de vatandaşlara daha iyi ve yüksek standartlarda hizmet sağlayacaklarını belirtti. UCLG-NEWA Eş Başkanlığının Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek tarafından yürütüldüğünü ekleyen Timur, sosyal ve ekonomik küreselleşme sayesinde yeteneğin ekilip yeşerebileceğini bilgi ve kültür yüklü şehirlerin ön plana çıktığını ve Konya’nın da bu yönde ilerleme sağladığını kaydetti.  

TEKNOLOJİK KAPASİTELER ARTTIRILMALI

2008’de dünya nüfusunun yarısının kentlerde yaşadığını ancak 2050 için öngörülen oranın ise yüzde 70’lere kadar çıkacağının dile getiren Timur, “Kentli nüfusun dünya üzerindeki payının artması ekonominin ve finansın özünü oluşturan şehirlerin öneminin altını çizmiş oldu. Bu yüzden kentsel kalkınma yaratıcılığa, yeni sosyal ve ekonomik yapıların oluşturulma ihtiyacının giderilmesiyle yakından alakalıdır. Hedeflerine ulaşabilmek için kamu yönetimi, işletmeler ve vatandaşlar daha iyi teknolojik kapasitelere sahip olmaları, daha girişimci, yenilikçi, yaratıcı ve daha bilinçli olmaları gerekmektedir” dedi. Bunun yanında Timur, sosyal değerlerin yeni rekabetçi şehirlerle birleşerek Akıllı Şehirleri oluşturacağını, bu yüzden işbirliğin, ortaklığın ve rekabetçiliğin şehirlerde daha çok vurgulanması gereken unsurlar arasında yer alacağını vurguladı. Haber: Sena Tuncer

Yorum Yok

Bir yorum yaz
Henüz yorum yok

Yorum yazan ilk kişi olabilirsiniz.

Yorum Yaz

tüm yorumlar