Bu imza kimin?

AK Parti’nin adayları hoşunuza gitti mi?

 

Bir arsadan dolayı en yukarıdaki zât-ı muhterem’den zılgıtı yiyen ve Konya’daki büyük reisin önünde el divan pençe durarak meramını, “yukarılarda pek gözüm yok!” diyerek böyyük koltuktan şimdilik vazgeçerek mevcut koltuğunu ikinci defa sağlamlaştıran, Hızlı Tren İstasyonu’nun yapılacağı bölgede arsa spekülasyonlarına yol açanları elbette kamuoyu bir gün hatırlayacak/hatırlatacaktır.

 

 

Ak Parti Konya İl Başkanı Ahmet Sorgun, aslında o gün bütün ilçe belediye başkan adaylarını kamuoyuna açıklayacaktı.

Liste de çeketinin cebindeydi.

Peki niye açıklamadı?

İşte işin püf noktası burası. Yâni zurnanın “zırt” dediği yer..

O gün niye açıklamadı sualine verilecek cevap, gayet basit.

Merkezi umumi idareden kaynaklanıyor, efendiler. Güya AK Parti Hükümeti “âdem-i merkeziyetçi” bir parti olacaktı. Prens Sabahattin’i bile yanılttılar.

Konya teşkilatının başındaki Ahmet Sorgun nasıl yanılmasın, nasıl üzülmesin, nasıl yanmasın!..

Genel merkez tarafından açıklanan şu listelerde teşkilatın hiç mi hükmü yok!

İstedikleri başkan aday adaylarından pek çoğunun listede yer almayışlarını AK Parti İl Kurmayları benden iyi biliyorlar.

Bundan böyle “hiçbir şey eskisi gibi olmayacak” lâfı var ya. Konya İl Teşkilâtı için de geçerli olacak gibi.

Politika kazanında “her adaya eşit mesafede” olmak gibi bir garabete yer yok.

Gazeteci olarak Uğur İbrahim Altay, Mehmet Hançerli, Hamdi Acar, Ahmet Yıldız ve Muzaffer Tulukçu’nun haricinde listedeki isimleri pek tanımıyorum. Meram belediyesinde memure Fatma Toru hanımefendiyi ise aday adaylığı sırasında tanıdım. Konya’dan Ak Parti’si tek başörtülü belediye başkan adayı olarak onu gösterdi. İl teşkilâtının adayı ise bir başka isimdi. Genel merkez demek ki o ismi pek kâleye almamış. Twitter yoluyla “KONYA 31 İLÇE DEĞERLENDİRME RAPORU” başlıklı bir belgeyi paylaşıma sunan mevcut Meram İlçe Belediye Başkanı Serdar Kalaycı, acaba ne demek istedi?

O “Değerlendirme Raporu”nda Meram, Karatay ve Selçuklu ile ilgili şu kanaat belirtiliyor:

“MERAM

“Meram Belediye Başkanı Serdar Kalaycı’nın gerek Büyükşehir belediyesi ile gerekse de teşkilatlarla uyumu sağlıklı değildir. Personel ve Bütçe yönetimi ile hemşehri ilişkileri de problemlidir. Kamu hukukunun korunmasında çok özensiz olup, yazı ile ifade edilmesi uygun olmayan, ancak şifahi ifade edilebilecek sebeplerle;

‘KESİNLİKLE DEĞİŞMESİ GEREKTİĞİ KANAATİNDEYİM.’

 

Meram Belediyesi’nin ekonomik şartları, bölgenin sosyal ve demografik yapısı dikkate alındığında; hem yerel yönetim tecrübesi hem de teşkilat tecrübesi olan:

‘MUSTAFA YAZLIK’IN EN İSABETLİ ADAY OLDUĞU KANAATİNDEYİM.’”

 

KARATAY

“Belediye Başkanımız Mehmet Hançerli, 2 dönem başkanlık yapmıştır. Başarısız bir belediye başkanı değildir. Ne var ki çalışanlarla ve halkla bir miktar iletişim sorunu söz konusudur. Bir şantiyeci gibi çalışır. Şehir felsefesi, medeniyet algısı ve estetik düşünce yetersizdir. Karatay aday adaylarından bu çıtayı yakalayabilecek bir kimse görünmemektedir. Süreçte daha donanımlı bir aday üretilebildiği takdirde değişmesi uygun olur.”

 

SELÇUKLU

“Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim ALTAY, hem teşkilatlar ile hem de Büyükşehir Belediyesi ile uyum içerisinde olup, hizmetleri ve hemşehrilerle iletişimi gayet iyidir.

 

‘GÖREVİNE DEVAM ETMESİ GEREKTİĞİ KANAATİNDEYİM.’

 

İMZA”

 

***

Ben, raporda olsa resmî yada gayrı resmî yazışmalara çok dikkat eden bir gazeteciyimdir. En ince ayrıntısına, noktasına ve virgülüne varıncaya kadar incelerim.

İmza için önüne gelen resmî evrakları noktasına kadar inceleyen Konya “İlbeğ”lerini de bilirim.

Bir virgülün bile, o yazıdaki mânayı nasıl değiştirdiği veya değiştirmeye zorladığını gayet iyi anlarım. Bu raporda da ince noktalar mevcut. Resmî hüviyeti olmasa bile bu raporun kaleme alınış biçiminde önemli ayrıntılar gizli. Bir kere Meram Belediye Başkanı ile Selçuklu Belediye Başkanlarının adları kalınlaştırılmış. Yalnız “Kalaycı” ile “ALTAY” arasındaki fark; Uğur İbrahim’in soyadının “büyük” yazılmasıdır. Bu karşı tarafa bir mesajdır.

 

***

Bir arsadan dolayı en yukarıdaki zât-ı muhterem’den zılgıtı yiyen ve Konya’daki büyük reisin önünde el divan pençe durarak meramını, “yukarılarda pek gözüm yok!”diyerek böyyük koltuktan şimdilik vazgeçerek mevcut koltuğunu ikinci defa sağlamlaştıran, Hızlı Tren İstasyonu’nun yapılacağı bölgede arsa spekülasyonlarına yol açanları elbette kamuoyu bir gün hatırlayacak/hatırlatacaktır.

Karatay’ı bu ikisinden ayıran hususiyet ise; rapordaki hitabın“Belediye Başkanımız Mehmet Hançerli şeklinde başlamasıdır. Onun da ismi ve soy ismi siyah (bold) olarak belirginleştirilmiş.Karatay için “Süreçte daha donanımlı bir aday üretilebildiği takdirde değişmesi uygun olur”denilmesine rağmen yazınınbaşlangıcında “Belediye Başkanımız Mehmet Hançerlidendiği için, Konya’lı yazarlarla da arası pek iyi olmamasına rağmen mevcut beledî başkanı, üçüncü defa koltuğunu korumuştur. Yazının başlangıç kısmı muhataplarına karşı verilmiş gizli bir mesajdır.

Biz gazeteciler, beden dilinden ve böylesine önemli zaman dilimlerinde kamuoyu karşısına geçerek görüntü veren önemli mevkideki kimselerin yüz ifadelerinden, mimiklerinden, seslerinden ve konuşma stillerinden de bir şeyler istifade ederiz. Yalnız bunları hemen yazmayız. Yeri ve vakti geldiği zaman değerlendirmeye tabî tutarız. Elimizdeki bilgi ve belgeleri hemen paylaşmadığımız gibi.

 

“BAŞKANIMIZIN TALİMATI, VEREMEYİZ”

Geçen gün bir muhabir arkadaşımız, Ak Parti Konya İl Teşkilatı’nı telefonla arayarak açıklanan, 31 ilçe belediye başkan adayının telefonlarını rica etmiş. Basın ve İletişimden sorumlu arkadaş da, “başkanımızın talimatı, veremeyiz” cevabını vermiş.

Yüce dinimiz diyor ki: “Zorlaştırmayınız, kolaylaştırınız.”

Bu emre ne zamandan beri muhalefet ediliyor, anlamış değilim.

Alt tarafı bir telefon listesi. Verseniz, sizin partinizin lehine. Muhabirin, açıklanan beledî başkan adaylarına en kısa sürede nasıl ulaşır ve ilk görüşlerini alırım diye düşünmekten başka bir gayesi elbette yoktur. Yâni kamu yararına görevini ifâ edecektir.

Siz vermediniz diye dünya duracak da değil.

Ama ben, tanıdığım ve bildiğim Ahmet Sorgun Beğ’in böylesine “absurt” bir talimat vereceğini doğrusu hiç düşünmüyorum.

Eğer basın ve iletişimden sorumlu arkadaşın bir “işgüzarlığı” ise, orasını bilemem!

 

***

Ak Parti’nin ilçe belediye başkan adayları hoşunuza gitti mi?

Meram’da, Konya teşkilatı tarafından “Mustafa Yazlık” ismi önerilmesine rağmen yukarısı, neden hiç dikkate almadı?

Meram için başörtülü kadın bir aday neden çıkartıldı? Kadın beledî başkan adaylarına karşı olduğum için sormuyorum bu suali. 17 Aralık’tan bu tarafa Ak Parti’de nelerin yaşandığına, nelerin değiştiğine  dair ve yerel seçimlere kadar hangi değişim aşamalarından geçileceği hususu hakkında kamuoyunun algısını merak ediyorum.

Belediye başkan adaylarının hepsine başarılar diliyorum.

Oyların, 17 Aralık’tan bu tarafa ve bundan sonra da olacaklar ve olabilecekleri de göz önüne alarak “çantada keklik” olduğu sanılmasın.

Çalışan kazanacak! Yatan kaybedecek!..

Kesenin ağzı bir kere açıldı artık.

Cem Uzan gibi ne kadar köfteyse o kadar;

“oy, anam oy!!!”

Mustafa BALKAN

Yorum Yok

Bir yorum yaz
Henüz yorum yok

Yorum yazan ilk kişi olabilirsiniz.

Yorum Yaz

tüm yorumlar