Burcuoğlu: Yıldız Sarayı kültür merkezi gibiydi

Yıldız Sarayı, mütevazılıkla estetiğin, şerefle hüznün, maziyle bugünün buluştuğu çok hususi bir mekân... Hem tarihî kararların alındığı hem de Osmanlıdaki en acı hadiselerinin yaşandığı sarayın duvarları çok şeye şahit oldu... Yıldız Sarayı’nın işte pek anlatılmayan o yaşanmışlıkları ise bir kitaba taşındı. Emekli Kurmay Albay Ziya Burcuoğlu, bir zamanlar Harp Akademisinde talebelik yaptığı binayı “Yıldız Sarayı ve II. Abdülhamid Han’dan Hatıralar” isimli kitapta anlattı. İhlas Vakfı Yayınlarından yeni baskısı yapılan eser, Sultan Abdülhamid Han’ı akla getiren mekânın hem teknik detaylarını hem de orada yaşanan acı tatlı hatıraları ele alıyor... Biz de Yıldız Sarayı’nı Burcuoğlu’nun ağzından dinledik...

DERSTE UYUYAMAZDIK
“Yıldız Sarayı’nda tahsil görürken bu mekânın çok tesirinde kalırdık. Altın varaklı duvarlarının ihtişamından derste uyuklayamazdık bile...” diyen yazar Burcuoğlu, sarayın bulunduğu bölgenin tarihini ise şöyle anlatıyor: Beşiktaş sırtlarındaki bölge, Kanuni Sultan Süleyman zamanında av yeri olarak kullanılıyordu. Muhteşem bir tabiata sahip olan Yıldız bölgesine, III. Selim Han, bir kasır yaptırmış. Sultan Abdülaziz de, Yıldız’a Büyük Mabeyin binasını inşa ettirmiş. Ancak saray, Sultan II. Abdülhamid zamanında asıl hüviyetine kavuşmuş. Abdülhamid Han, saraya Küçük Mabeyn Köşkünü ilave etmiş.
Mekânın kompleks şekilde olan Topkapı Sarayı’na benzediğini söyleyen Burcuoğlu “Malumunuz Osmanlı İmparatorluğu İstanbul’da dört yerden idare olunmuş; Beyazıt’taki Eski Saray, Topkapı Sarayı, Dolmabahçe ve Yıldız Sarayı... Ancak Yıldız ile Topkapı Sarayı’nın benzerlikleri fazla” diyor.

TARİH ORADA YAZILDI
Yıldız Sarayı’nın ehemmiyetinin Sultan Abdülhamid’den geldiğini söyleyen Burcuoğlu “Abdülhamid Han, atalarının başlarına gelenleri görünce emniyet maksadıyla Yıldız’a yerleşti. Yıldız Sarayı, onun zamanında, ‘saray’ oldu. Kendisi yıllarca Osmanlıyı buradan idare etti. Daha ziyade Dolmabahçe Sarayı’nda ikamet eden Sultan Vahdettin de Yıldız Sarayı’nı zaman zaman kullandı. Padişah, Mustafa Kemal Paşa’yı İstiklal Harbi için Anadolu’ya göndermeden evvel bu saraydaki Küçük Mabeyin binasında görüştü. Millî mücadelenin ateşi de Sultan tarafından bu binadan yakıldı” ifadelerini kullanıyor.

Yorum Yok

Bir yorum yaz
Henüz yorum yok

Yorum yazan ilk kişi olabilirsiniz.

Yorum Yaz

tüm yorumlar