BÜYÜMEYE DEVAM ETTİK

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, "Türkiye-ABD ilişkilerini yeni bir zemine oturtma ihtiyacı var" dedi.  ABD Ticaret Odası ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) yöneticileri akşam yemeğinde bir araya geldi. TOBB'da gerçekleştirilen programda bir konuşma yapan TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, "Türkiye ve ABD arasındaki Ticaret ve Yatırım Çerçeve Anlaşması (TİFA) toplantılarının 10'uncusu vesilesiyle bir araya gelmekten büyük mutluluk duyuyoruz. Bu çalışma yemeğine TOBB ve ABD Ticaret Odası olarak ev sahipliği yapmamıza imkan verdiği için Ekonomi Bakanlığımıza ve ABD heyetine teşekkür ediyorum. TİFA toplantıları Türkiye ve ABD ticaretinin gelişmesi için tarihsel öneme sahip toplantılardır. Her yıl gerçekleşmese dahi ilk TİFA toplantısını 18 yıl önce gerçekleştirmişiz. Bu toplantılarda alınan kararlar doğrultusunda iki ülkenin karar alıcıları ve bürokratları ikili ilişkilerin iktisadi, ticari ve yatırım boyutunu her zaman gündemde tutmaya gayret ettiler. Türk özel sektörü adına kendilerine teşekkür ediyorum" diye konuştu.

KALICI ÇÖZÜMLER ÜRETİLMEYE ÇALIŞILIYOR

"Bu tip teknik toplantılar, ikili ticari ilişkiler için büyük önem taşıyor" diyen Hisarcıklıoğlu, "Bu toplantılarda ikili ticari ilişkilerin her boyutu ele alınıyor. Mevcut sorunlara kalıcı çözümler üretilmeye çalışılıyor. Biz, TOBB ve ABD Ticaret Odası olarak toplam 4.5 milyon şirket adına ikili iş ilişkilerini geliştirmeye dönük her olumlu adım için teşekkür ediyoruz. Türkiye-ABD ilişkileri 90’lı yılların başında 'geliştirilmiş ortaklık' kavramı çerçevesinde ele alınmaya başlanmış, ilk TİFA toplantısını 1999 yılında yapmışız” şeklinde konuştu.

EKONOMİK AYAĞI MUTLAKA GÜÇLENDİRİLMELİ

Türkiye ekonomisinin gelişimine değinen Hisarcıklıoğlu, "Bölgenin en güçlü ekonomisi ile dünyanın en güçlü ekonomisi arasındaki ilişkiyi, askeri ve siyasi ilişkilerin ötesine geçirmemiz lazım. Bu ilişkinin ekonomik ayağı mutlaka güçlendirilmeli. Türkiye-ABD ilişkilerini yeni bir zemine oturtma ihtiyacı var. Zira bugün çok farklı bir Türkiye var. Milli gelirimiz yaklaşık iki misli artarak yaklaşık 900 milyar dolar oldu. Küresel çalkantılara ve bölgemizdeki belirsizliklere rağmen Türkiye ekonomisi son 15 yılda hem dinamizmini hem de direncini tüm dünyaya kanıtladı. Türkiye bölgedeki istikrarsızlıklardan dolayı sınırlarına akın eden 3 milyondan fazla Suriyeli mülteciyi kendi kaynakları ile konuk ediyor" dedi.

Yorum Yok

Bir yorum yaz
Henüz yorum yok

Yorum yazan ilk kişi olabilirsiniz.

Yorum Yaz

tüm yorumlar