Çağımızın hastalığı kolesterol

Röportaj: Sena Tuncer – Emine Gıynaş
Kolesterol bir hastalık mıdır?
Kolesterol denildiği zaman ilk akla gelen şeylerden bir tanesi, kalp damar sağlığımızdır. Yani kalp rahatsızlığıdır. Günlük yaşantımızda, gün içinde en çok yorulan organlarımızdan bir tanesi kalbimizdir. Kalp dakikada 60 – 80 arasında kan pompalar. Biz uyurken dahi kan pompalamaya devam eden kalbimiz en çok çalışan organlarımızdan biridir. Şöyle söyleyebilirim, HDL ve LDL kolesterolümüz vardır bunlara dilimizde iyi huylu ve kötü huylu kolesteroller denilmektedir. HDL kolesterol iyi huylu olan gruptur. Bu kolesterol damarlarımızın içini süpürerek temizler. HDL kolesterolün yüksek olması bizim için önemlidir. HDL’yi yüksek tutabilmenin en önemli yolu sigara içmemek ve sık sık fiziksel aktivite yapmaktan geçmektedir. LDL kolesterol ise, kötü huylu kolesteroldür ve damarlarımızı içerisinde zamanla plak oluşmasına sebep olur. Bu plaklar damarlarımızı tıkar. Damarlarımızın tıkanması da kalp rahatsızlıklarına davetiye çıkarması demektir. Zaten şuan çağımızın rahatsızlığı kalp rahatsızlıklarıdır. 
LDL kötü huylu kolesterolün damar içini kaplayarak damarın tıkanmasına neden olduğunu söylediniz. Peki, bu durumdan korunmak için kişilere önerileriniz nedir?
Kolesterolü aslında hiç yükseltmemek gerekiyor. En önemli koruma yöntemi bu. Ama tabi bazen genetik faktörlü kolesterol yükselmesi çıkabiliyor. Yani herhangi bir faktöre bağlı olmadan yükselebiliyor ama şuanda zararlı besinler tüketmek, sigara kullanmak, alkol tüketimi gibi etkenler LDL kötü huylu kolesterolün damar içini kaplayarak damarın tıkanmasına neden oluyor. Bu gibi besinlerden uzak durarak, ağır hayvansal yağlardan sakınarak kolesterolün yükselmesini engelleyebilir ve ilerisi için korunabilirsiniz. Kilo fazlalığından, doymuş yağ içeriğine sahip besinlerden uzak durmak, bunların yerine zeytinyağı gibi ürünler tüketmek, posa ve lifli yiyeceklere ağırlık vererek, kuru baklagil, sebze ve hafif içerikli yemeklerle sağlıklı bir yaşam sürebilirsiniz.
Kolesterol yüksekliği veya düşüklüğü için tıbbi açıdan ilaç desteği veriliyor mu? Tedavisinde nasıl bir yol izleniyor?
Diyetisyen olduğumuz için ilaç yazma yetkimiz yok. Ancak bize zayıflamak için gelen hastalarımızda bu tarz rahatsızlıklar çıkabiliyor. Verdiğimiz diyet listeleri, egzersizler sağlık durumlarına göre veriliyor. Yani evet kolesterolün ilaç tedavisi bulunmakta biz bunu tetkik ettirdikten sonra hastalarımızı kardiyolojiye yönlendiriyoruz. İlaç tedavisi gerektiği zaman gerekli işlemleri kardiyologlar başlatmış oluyor. Biz ise beslenme tedavisi olarak devreye giriyoruz ve sağlıklı beslenilmesi için liste oluşturmuş oluyoruz.
Yüksek ve düşük kolesterolün insan vücudunda hangi organlara zararı bulunmaktadır?
Başta kalp ve damar sağlığını etkilemektedir. Çünkü damarlarımızın tıkanmasına sebep oluyor. Damarlar tıkandığı zaman zaten kalp krizi riskimiz de paralel olarak artmış oluyor. Kılcal damarlarda tıkanmalara neden olacak olan kolesterol, göğüs ağrılarına ve dolaylı yoldan kansere de sebebiyet verebilmektedir. Sinsi bir rahatsızlık olan kolesterolün fark edilmesi çok zor olabiliyor bu yüzden belirli yaşın üstündeki kişiler mutlaka kolesterolünü ölçtürmelerinde fayda vardır.


Kolesterol yüksekliği veya düşüklüğü yaş, cinsiyet ve benzeri anatomik etkenlere bağlı mıdır? 
Evet, tabi ki bağlıdır. Erkeklerde bayanlara oranla daha fazla görülür ve en çok kalp hastalıklarına neden olur. Yapılan araştırmalarda bayanlarda bulunan östrojen hormonun kolesterole karşı koruduğunu ortaya çıkarmıştır. Özellikle menopoz öncesi kadınlarda kolesterol riski çok daha azdır. Buda menepoza girmiş bayanların daha dikkatli olması gerektiğini göstermektedir. Yaş arttıkça kalp hastalığı riski de artıyor. O yüzden belirli bir yaştan sonra çok dikkat etmemiz gerekiyor. Genetik faktörde çok önemli bu noktada. Ailesinde kolesterol veya kalp rahatsızlığı olan kişiler kendilerini bir hekime mutlaka göstermeliler. Sigara ve obezite dediğimiz vücut yağlarında ki aşırı artışta buna bağlıdır. 
Tansiyon rahatsızlığı ve diyabeti olan kişiler kolesterol konusunda neye dikkat etmeliler? Bu rahatsızlığa sahip kişilerde kolesterol riski var mıdır? 
Kolesterol rahatsızlığı geniş bir yelpazeye sahip. Yani pek çok rahatsızlığı tetiklediği gibi rahatsızlığın olması kolesterolü de tetikleye bilmektedir. Bu rahatsızlığa sahip kişilerde kolesterolün yüksek çıkması kalp damar riskini daha da arttırmaktadır. Hassas bünyeye sahip olan bu kişilerin iki kat daha dikkat etmeleri gerekmektedir. Tansiyon hastaları kolesterolünü dengede tutmalı ve bunun için tuz tüketimini azaltmalılar. 
Genel olarak pek çok rahatsızlığa iyi gelen bitkisel yöntemler, kolesterole de iyi gelir mi? Kolesterole karşı önlem alınabilir mi?
Net bir şekilde bunu kullanırsanız iyi olursunuz diyebileceğim bir bitki çayı yok. Ama başlangıç olarak şunu söyleyebilirim ki sağlıklı ve düzenli beslenmeyi hayatımıza yerleştirmemiz lazım. Yaşam tarzımız olmalı. Fazla kilolardan kurtulmamız gerekiyor. Sigara, alkol, fast Food gibi zararlı yiyeceklerden uzak durulması gerekiyor ve spor mutlaka yapılmalıdır. En çokta stresten uzak durulması gerekiyor. Bu tavsiyeleri uygulayabilen kişiler bitki çaylarına ihtiyaç duymayacaktır. 

Yorum Yok

Bir yorum yaz
Henüz yorum yok

Yorum yazan ilk kişi olabilirsiniz.

Yorum Yaz

tüm yorumlar