Çayın en güzeli dostla içilendir

Çay tiryakileri için ince belli bardağın vazgeçilmez olduğunu söyleyen Çay Ocakları ve Büfeciler Odası Başkanı Cemal Çınardal, dünyanın farklı yerlerinde bardak kültürünün de farklı olduğunu söyledi. Çınardal, “Çayın en güzeli dostla içilendir” dedi.

Çayın tadının ülke ve yörelerde farklı olduğunu söyleyen Çınardal, çay kelimesinin Türkiye’ye Çince ’den geldiğini belirtti. Çınardal, “Avrupa ülkelerinde insanlar çayın içine süt veya başka tatlandırıcılar kullanıyorlar. Asya ülkelerinde ise siyah çayı tercih ediyorlar” dedi. Çınardal, “Çaya tadını veren bardak olan ince belli bardak sadece bizim ülkemizde kullanılmıyor. Yapılan araştırmalara göre ince belli bardak bizim ülkemizde sadece çay için kullanılırken Avrupa ülkelerinde farklı amaçlar ile kullanılıyor” dedi.

“İNCE BELLİ OLMAYINCA ÇAYIN TADI OLMUYOR”

İnce belli bardaktan içilen çayın tadının neden farklı olduğunu anlatan Çınardal, “Kültürün getirdiği bir durum. Bizim çocukluğumuzda hep küçük bardaklar ile çay içilirdi. Yıllar geçmesine rağmen bu durum değişmedi. Küçük ve ince belli olmayınca tadı yokmuş gibi geliyor. Zaten diğer bardaklarda çayı soğutuyor. İnce belli bardağın çaya lezzet vermesi de buradan kaynaklı” dedi. Çınardal, “İnce belli bardağın en büyük özelliğinden bir tanesi çayın nasıl olduğunu görmenizi sağlar. Yani koyumu yada açık mı olduğunu. Hayatımız da özellikle Türk kültürünün vazgeçilmezi” şeklinde konuştu.

“ÇAY VARSA MUHABBETTE OLMALI”

Çay ile yapılan sohbetlerinde başka olduğuna değinen Çınardal, “Dostun varsa yanında birde ince belli bardağın sohbetinde farklı oluyor, çayın tadı. Çay içiyorsan muhabbeti yanından eksik etmeyeceksin. Hani  vardır ya bir söz kahve yalnızlığı, çay muhabbeti ister diye. İşte en güzel muhabbetler çay eşliğinde yapılan muhabbetlerdir” şeklinde konuştu. Kışın çayın insanın içini ısıttığını söyleyen Çınardal, “Eskiden çok fazla kar olurdu. İnsan boyu diye bilirim. Sobanın üzerinde demlenirdi çaylar. Bir komşuya, kahveye gittiğinizde önce içiniz ısınırdı kokusu ile. Zaten çay içmek ve çayı sevmek bir prensiptir” dedi. Haber:Aysun Karabayır

Yorum Yok

Bir yorum yaz
Henüz yorum yok

Yorum yazan ilk kişi olabilirsiniz.

Yorum Yaz

tüm yorumlar