CIA'den tarihi itiraf

New York Times'da yer alan gizli bir CIA raporu, eğit-donat yardımlarının neredeyse hepsinin başarısız olduğunu yazıyor.
 
Geçtiğimiz iki yıl boyunca, Obama yönetiminin Suriye İç Savaşı'na girip girmeme konusunda tartışmaların sürdüğü bir dönemde hazırlanan rapor, ajanlar tarafından gizlice eğit-donat yapılan isyancı grupların pek azının başarıya ulaştığını gösteriyor.
 
Çatışmalarda çok az etki sahibi olan gizli silah yardımları, ABD'nin silahlı güçleri isyancılara karada doğrudan yardım etmeyince daha da başarısız oluyor.
 
Nisan 2013'te Başkan Obama'nın yetkisiyle CIA, Ürdün'de IŞİD'e karşı savaşacak isyancıları yetiştirmeye başladı. Yakın zamanda daha büyük bir program Suudi Arabistan'da başlatıldı. Bu program ile yılda yaklaşık 5 bin isyancının yetiştirilmesi amaçlanıyor.
 
TEK OLUMLU SONUÇ AFGANİSTAN'DA
Bugüne kadar CIA'nın eğit-donat girişimi tek bir yerde sonuç verdi. 80'lerde Afganistan'da Sovyet askerlerine karşı savaşan mücahitlere yapılan yardımlar ve eğitimler, 1989 yılında Sovyetlerin kesin olarak geri çekilmesini sağladı. Afgan mücahitlerle çalışan Pakistanlı istihbarat görevlileri sayesinde, operasyon boyunca CIA görevlilerinin Afganistan'a gitmesine gerek duyulmadan başarıya ulaştı.
 
Ancak, Afgan-Sovyet savaşı ABD için bir başka önem ve uyarı da arzediyor. ABD'nin eğitip donattığı savaşçı mücahitler, daha sonradan El-Kaide'nin çekirdeğini oluşturdu ve 11 Eylül saldırılarını planlarken Afganistan'ı bir üs olarak kullandı. 
 
Dolayısıyla, Suriyeli muhaliflere silah yaparken ikilemde kalan Amerikalı yetkililer, silahların El-Kaide'yle bağlantısı olan Nusra Cephesi gibi grupların eline düşmesinden de endişe duyuyor. 

Yorum Yok

Bir yorum yaz
Henüz yorum yok

Yorum yazan ilk kişi olabilirsiniz.

Yorum Yaz

tüm yorumlar