Cildinizi düşünün

Dermatoloji Uzmanı Dr.Ata Nejat Ertek, cilt sağlığı için günlük yaşamda olduğu kadar seyahatte de dikkat edilmesi gereken birçok önemli faktör bulunduğunu söyledi. Dermatoloji Uzmanı Dr.Ata Nejat Ertek, eğer uçakla seyahat edilecekse bir gece önceden cilde yoğun nemlendirici uygulamakta fayda olacağını belirterek, “Çünkü uçakta kabin basıncının dehidrasyon etkilerine maruz kalacağınız için gece uyguladığınız cilt nemlendirici cilt neminizi arttırmaya yardımcı olacaktır. Uçaktaki kuru hava cildin nemini kaybetmesine yol açar bunu unutmayın.  Seyahat sırasında cilde zarar veren diğer faktörler ise beslenme düzenindeki değişiklik, yol stresi veya cilt tipinize uygun olmayan ürünler kullanmaktır” dedi.

KİŞİSEL ÜRÜNLERİ YANINIZA ALIN

Yolcuların yanınıza mutlaka seyahat boyu şampuanı ve saç kremini almalarında fayda olduğunu kaydeden Ertek, “Çünkü kalacağınız yerin sunduğu bakım ürünleri saç dokunuza zarar verebilir. Gün içerisinde saçlarınızı çok sık taramamalısınız ve çok sıkı olarak saçlarınızı toplamamalısınız. Aksi takdirde saçlarınızın kırılmasına ve çatlamasına neden olursunuz. Saçlarınızı kuruturken fön makinesini de uzakta tutmaya özen gösterin” şeklinde konuştu.

“AYAK BAKIMI ÖNEMLİ”

Ayak bakımının kişisel hijyenin en önemli parçalarından biri olduğuna değinen Ertek,  “Bütün gün ayaklarımızın üzerinde durduğumuz düşünülürse ayak sağlığının da genel anlamda ne kadar önemli olduğu tartışılmaz. Bu nedenle seyahate çıkmadan önce pedikür yaptırmanızda fayda var. Ayrıca ayaklarınızı her gün ılık ve sabunlu suyla yıkayın. Ardından serin suyla durulayıp bir havlu yardımıyla ve parmak aralarını atlamadan iyice kurulayın” dedi.

Yorum Yok

Bir yorum yaz
Henüz yorum yok

Yorum yazan ilk kişi olabilirsiniz.

Yorum Yaz

tüm yorumlar

Cildinizi düşünün - Rasyonel Haber Gazetesi

Lütfen Bekleyin Haber Yükleniyor... Kapat
Suni saha