ÇOCUKLARINIZA ŞİDDET UYGULAMAYIN

Röportaj: Sena Tuncer- Emine Gıynaş
Anne ve babalara çocukları arasında ayrımcılık yapmamaları konusunda neler söylersiniz?
Çocuklar arasında ayrım yapmak yanlış bir davranıştır. Bazı ailelerde anne erkek evladına, baba ise kız evladına daha düşkün olabiliyor. Ama hiçbir şekilde anne ve baba çocuğu arasında ayrımcılık yapmamalı. Bazı ailelerde bu tarz davranışlar olabiliyor. Eğer çocuk bunu fark ederse anne veya babasından uzaklaşıyor. En önemlisi de kıskançlık olayı yaşanabiliyor. Hangi yaşta olursa olsun çocuklar kardeşlerini mutlaka kıskanıyorlar. Hatta kardeşleri olmasa bile kuzenlerini, dayılarını, teyzelerini bile kıskanabiliyorlar. Kıskançlık krizleri geçirebiliyorlar. Bu noktada anneler ve babalar çocuğa kızmamalı, bağırmamalı. Çünkü bağırıp şiddet uygulamak kıskançlık krizlerini daha da tetikleyecektir. 
ANLAYIŞLI OLUNMALI
Peki, anne ve babalar çocuklarına karşı nasıl davranmalı?
Hiçbir çocuk doğuştan olumsuz davranışları bilerek dünyaya gelmez. Sonradan anne – baba, çevre ve okuldan aldıkları olumsuz davranışlara yönelirler. Çocukların olumsuz davranışlarını ve alışkanlıklarını gören anne ve baba şiddet uygulamaya kalkarsa, çocuklar evden hızla uzaklaşır. Şiddete maruz kalan çocuk anne ve babasından soğuyup, evinden uzaklaşınca faklı alanlara ilgi duymaya başlar. İnternet kafelere gidecek, kötü alışkanlıklar edinmeye başlayacaktır. Bu durum çok büyük problemlere neden olacaktır. Anne ve babalar duygularıyla hareket etmeden akıllarını kullanmalılar. Çocuklarına karşı çok yumuşak ve anlayışlı olmalılar. Şiddet uygulamak işe yaramayacağı gibi çocuklarda çok kötü sonuçlar doğurabilir. Ebeveynler anlatmak istediklerini çocuğun mantıklı bulabileceği bir şekilde paylaşmalılar. Kararlı durmaları, yaptığının yanlış olduğunu ona mantık üzerinden belirtmeliler. Bazen anne evet derken baba hayır diyebiliyor. Bu konuda da ortak noktada buluşarak çocuğa kararlarını net bir şekilde göstermeliler. Ağladığı için veya bağırdığı için kesinlikle kararlarından dönmemeliler. Aksi halde çocuk ağlayarak istediklerini yaptırabileceğini düşünür. 
ÇOCUKLAR BOŞANMAZ
Son zamanlarda boşanma oranları arttı. Bu konuda neler söylemek istersiniz?
Yeni evlenen çiftler, evliliğin önemini bilemiyorlar. Erkekler kadın psikolojini, kadınlar ise erkek psikolojini bilmiyor. Her iki tarafta ben düşüncesiyle hareket ettiği için ortak noktada buluşamıyorlar. Ben demek yerine biz demeleri gerekiyor. İkisi de mesela çalışıyorlar, kadın benim param diyor, adam benim param diyor. Oysaki böyle bir durumda ortak bizim paramız demeleri gerekiyor. Sonuç olarak boşanmalar artıyor ve arada çocuklar kalmış oluyor. Boşanmalar ikinci derece stres kaynağıdır. Birincisi eş ölümleri, ikincisi ise eş ayrılıklarıdır. Ebeveynlerin maruz kaldıkları bu stres aynı zamanda çocukları da etkiliyor. Çocuklarda, biz ne olacağız endişesi yaratıyor. Anne baba her ne kadar boşanırsa boşansın, çocuklarından asla boşanamazlar. Ebeveynler çocuklarını bu boşanma sürecinden uzat tutsunlar, yıpratmasınlar. 
SINIRLAMA GETİRİLMELİ
Çocuk eğitiminde teknoloji hangi boyutta kalmalı?
Çocuklarımızı yetiştirirken televizyon bakıcınız olmasın. Gerekirse ev işlerimizi biraz daha bekletelim ve çocuklarımızla ilgilenelim. Benim tavsiyem çocuklar 4 yaşına kadar televizyonla tanışmamış olmalı. 4 yaşından sonra ise günde en fazla 20 dakika anne veya babanın gözetiminde izletilmeli. Televizyon izleyeceği kanalı da kontrol etmeliler ve her istediği çizgi filmleri izletmemeliler. Ayrıca televizyon gibi bağımlılık yapan bilgisayar oyunlarına da sınırlama getirmeleri gerekiyor. Eskiden geniş ailelerde çocukla ilgilenecek dedesi, nenesi olurdu. Şimdi ise aileler küçüldü ve tahammül sınırı azaldı. Eğer gelin ve kayınvalidesi ile evde anlaşabiliyorsa, beraber yaşamaları çocuk açısından iyi olacaktır.  Çocuklarımız kaç yaşında olursa olsunlar, evde yalnız bırakılmamalı. Kuzenleri, komşu çocukları, akrabalarla dahi yalnız bırakmayın. Özellikle ergenlik çağına girmiş çocuklar çok dikkat edilmesi gereken bir yaş grubunu oluşturuyor. Günümüz çok değişti kimseye güvenmemek gerekiyor. İnternet ve televizyonların yanlış kullanımı, çocuklarda ve ergenlerde davranışları aşırı derecede tetikliyor. Çocuklara liseye geçene kadar cep telefonu alınmamalı ve televizyon kontrollü izletilmeli. En önemlisi ise çocuklar yeteneklerine göre spor, müzik, sanat gibi aktivitelerle zamanlarının tümünü kullanmalılar ki yanlış alışkanlıklara zamanları kalmasın. 

Yorum Yok

Bir yorum yaz
Henüz yorum yok

Yorum yazan ilk kişi olabilirsiniz.

Yorum Yaz

tüm yorumlar