Çocuklarınızı uzak tutun

Son zamanlarda yaşanan çocuk kitaplarının ‘Kötü içerikte’ olması durumu, ebeveynleri huzursuz ediyor. Çocuk kitabı yazmanın çok ciddi bir iş olduğuna dikkat çeken Pedagog Sevil Yağız, “Bilinçsizce yapılan yayınlardan çocukları uzak tutmalıyız” diye konuştu.

 

Çocuk psikolojisi ve gelişimi hakkında bilgi sahibi olmayan kişilerce yazılan kitap ve yapılan çizgi filmler, çocukların ruh sağlığını olumsuz etkiliyor. Çocuklar travmaya çok açık oldukları için özellikle somut düşünce döneminde olan küçük yaştaki çocuklar okuduklarının ve gördüklerinin etkisinde kalabiliyorlar. Son birkaç aydır çocuk kitaplarıyla ilgili skandal gelişmelerin ebeveynler tarafından tepki gösterilmesine neden olduğunu söyleyen Pedagog Sevil Yağız, “Birçok ebeveyn kötü içerikli çocuk kitaplarına, ‘Bu kitaplar uzmanlar tarafından kontrol edilmiyor mu?’ tepkisini gösterdi. Skandala konu olan kitaplardan birinde ‘Bir babanın kızına evlenme teklif ederek ensest ilişkiye özendirmesiydi’. Başka bir kitapta, babası tarafından çocuğun kafasının kesilmesi, annesi tarafından pişirilmesi ile şiddet ve cinayet işlemeye özendirmesi, anne babalarda büyük endişeye neden oldu” diye konuştu. 

OKUDUKLARINI UYGULUYORLAR

Çocukların okuduklarını doğru gibi algılayıp ve davranışlarına yansıttıkları bilgisini veren Yağız, “Örneğin çocuğunun başını kesen bir babanın olduğunu okuması ‘Ya babam bana kızar benim de başımı keserse’ diye büyük bir korku neden olabilir. En kötüsü çocuk bu korkuyu içine atar ve kimseyle paylaşmadığı için bir süre sonra psikolojisi bozulur. Babasını kızdırmamak için ne yapacağını şaşır. ‘Ya babam bana kızdıysa’ her davranışında titremeye, geceleri gizli ağlamaya başlayabilir. Bu en basit örnekti” diye konuştu. Başka bir örnek daha veren Yağız, “Bir kişi hata yaptığında, demek ki başı kesiliyor’ diye düşünebilir ve kardeşini kıskanan bir çocuk, kardeşine sinirlendiğinde mutfaktan bıçağı alıp kardeşinin boğazını kesebilir. Evet, doğru duydunuz? Dehşet verici... Ama çocuklar işte bu şekilde her şeyden etkilenmeye hazırlar. Daha önce ‘Ben de superman gibi uçacağım’ deyip yüksek yerden atlayıp ölen kaç çocuk olduğunu biliyorsunuzdur” şeklinde konuştu.

RUH SAĞLIĞINI BOZUYOR

Çocuk kitabı yazmanın çok ciddi bir iş olduğuna dikkat çeken Yağız, “Çocukların düşünce yapısını ve psikolojisini iyi bilmek gerekir. Eğer yayını bunu bilmeyen biri yazıyorsa bu konuda uzman tarafından mutlaka denetlenmelidir” dedi. Ayrıca çocuklar için hazırlanan bu kitapların bilinçaltını etkilediğini de söyleyen Yağız, “Verilen subliminal ve dehşet verici mesajlar çocukların bilinçaltını ekilmektedir. Bu kitaplarla büyüyen çocuklar ileride şiddete meyilli, sapkın davranışlar gösteren, ruh sağlığı bozuk bireyler olacaktır” diye belitti. 

RAPOR ŞART OLMALI

Sağlıklı bir nesil yetiştirmek için dikkat edilmesi gereken hususlar hakkında bilgi veren Yağız, “Çocuklar (0-18) için basılan her türlü yayın (öykü, masal, hikâye kitabı, soru bankası, ders kitabı vb.) içeriğinin çocuk psikolojisi ve gelişimi alanında uzman bir Klinik Psikolog/Psikolojik Danışman tarafından kontrol edilmesi şartı getirilmelidir. Bazı Çocuk Kanalları, çocuklar için geliştirilen bir çizgi filmi projesini kabul etmeden önce bu alanda uzman kişinin raporunu şart koşuyor. Yetkililer en kısa zamanda çocuk yayınları için de aynı şartı getirmeli ve bununla ilgili kanuni yaptırım uygulamalıdır” diye konuştu.

RUH SAĞLIĞIYLA OYNAMAYIN

Çocukların ruh sağlıkları için ebeveynlerin dikkatli davranması gerektiğini vurgulayan Yağız, “Bu durumun bu kadar basit bir çözüm varken bunu hayata geçirmek yerine, çocuklarımızın ruh sağlığı ile oynamamız doğru değil. Ruh sağlığı bozuk çocuklar demek, ruh sağlığı bozuk bir toplum demektir. Sağlıklı ve mutlu nesillerin yetişmesine katkıda bulunmak istiyorsak çocuk yayınları için uzman raporu almamış veya bu konuda dikkatli olmayan yayınları tercih etmemeliyiz” dedi. Haber: Sena Tuncer

Yorum Yok

Bir yorum yaz
Henüz yorum yok

Yorum yazan ilk kişi olabilirsiniz.

Yorum Yaz

tüm yorumlar