CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN AÇTI

Çanakkale Zaferi'nin 103 yılı kapsamında Çanakkale ve Gelibolu yarımadasında bir dizi açılış ve temel atma programları yapıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakanı Binali Yıldırım ve çok sayıda devlet erkanının katıldığı törenler kapsamında Selçuklu Belediyesi tarafından restore edilen 1915 Hastanesinin de açılışı gerçekleştirildi. Tarihi Gelibolu Yarımadası'nda yer alan Alçıtepe Köyü mevkiinde yer alan 1915 Hastanesi, Çanakkale Savaşlarında önemli bir yer tutuyor. Savaşın en şiddetli olduğu dönemlerde binlerce askere şifa dağıtan 1915 Hastanesi aslına uygun olarak restore edildi. Hastane Bahçesinde ayrıca o dönemin canlandırıldığı figürler yapılarak gelen ziyaretçilerin Çanakkale ruhunu özümsemeleri sağlanacak.

BİZİM İÇİN ÇANAKKALE ÇOK ÖNEMLİ

1915 Hastanesinin açılışına katılan Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, " Çanakkale'de çok önemli bir işin açılışını yapmak bize nasip oldu.  Burası tüm dünyanın ilgiyle takip ettiği bir açık hava müzesi. Bu topraklarda bir savaş olmuş ama savaşla birlikte başka şeyler de olmuş şu anda içinde bulunduğumuz alan bir sahra hastanesinin birebir maketlenmiş görüntüsü burada gerçeğe çok yakın mankenlerle bir açık hava müzesi oluşturuldu. Bu hastanemiz Selçuklu ve Konya halkının ecdada vefasının bir göstergesidir. Bize bu imkanı veren herkese teşekkür ediyorum.  Bizim için Çanakkale çok önemli.  1071'de Malazgirt'le başlayan süreç Çanakkale ile devam etti bu gün de Afrin ile devam ediyor. Onun için özellikle öğrencilerimize, çocuklarımıza, gençlerimize bu duyguyu kazandırmak için Çanakkale ruhunu anlatmamız gerekiyor. Bu anlamda Selçuklu Belediyesi olarak lise öğrencilerimizi günü birlik uçak seferleriyle Çanakkale'ye getirerek Konya'nın en büyük kültür organizasyonunda Selçuklu Torunlarını  Ecdadla buluşturuyoruz.  İki yılda 20 bin öğrencimiz Çanakkale'yi ziyaret ettirme imkanı buldu. Bu yıl inşallah bu projemize devam edeceğiz” dedi. Altay, “Çanakkalemiz yeni bir mekana kavuştu bunu yapmakta Selçuklu torunlarına yakışırdı bu onur bize nasip oldu Allah'a hamd ediyoruz.  Emeği geçen herkese teşekkür ediyor, hayırlı olmasını temenni ediyorum" diye konuştu.

ADIMIZI KADİM MEDENİYETTEN ALIYORUZ

Ak Parti Selçuklu İlçe Başkanı Hakan Özer ise "Selçuklu olarak adımızı Kadim Medeniyetten alıyoruz. Dolayısıyla bu da bizlere bizi biz yapan bir takım tarihi günlere ve tarihi olaylara sahip çıkma sorumluluğu getiriyor.  Bu çerçevede Selçuklu Belediyemiz birkaç senedir Selçuklu İlçemizdeki binlerce öğrencimizi Çanakkale’ye getirerek o günleri teneffüs etmelerine vesile oluyor. Bu günde 18 Mart tarihi itibariyle önemli bir yerde Sayın Cumhurbaşkanımızın açılışını yaptığı bu tarihi müzede o günü canlandıran figürlere şahitlik ettik. Böyle önemli bir hizmete emek veren Selçuklu Belediyemize ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum" şeklinde konuştu. Tarihi Alçıtepe Köyü'nde yapımı tamamlanan 1915 Hastanesini ve diğer hizmetlerin kurdelasını  Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş kesti. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın bulunduğu toplu temel atma ve açılış tören alanına canlı yayınla bağlanan Kurtulmuş, eserin hayırlı olmasını diledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan ise emeği geçenleri tebrik etti.

Yorum Yok

Bir yorum yaz
Henüz yorum yok

Yorum yazan ilk kişi olabilirsiniz.

Yorum Yaz

tüm yorumlar