Destekle birinci olabiliriz

Türkiye’nin, jeotermal enerji üreten Dünya ülkeleri arasında 4. Sırada olduğunu söyleyen Mevlâna Şubesi Enerji, Sanayi ve Madencilik Hizmetlerinde Çalışanların Birliği Sendikası (Enerji Bir-Sen) Şube Başkanı Mahmut Öncel,  jeotermal ile üretilen elektrikte ülke ekonomisine 260 milyar dolarlık katkı sağlandığını belirtti. Türkiye’de jeotermal enerjinin elektrikte kullanıldığını söyleyen Öncel, “İkincil yatırımlar olarak ise termal turizm, sağlık, sıvı ve kuru buz üretimi, tarımsal faaliyetlerde, seracılık ve şehir ısıtmasında kullanılmakta” dedi. Jeotermal ’de Türkiye’nin, Dünya’da ki sıralamasını söyleyen Öncel, “2017 yılının ilk yarısında jeotermal üretimde Dünya’da 7. sırada bulunan Türkiye, 4,2 milyar dolarlık yatırımı ile uluslararası bir başarı gösterip Dünya 4’üncülüğüne yerleşti” şeklinde konuştu.

“ÜLKE EKONOMİSİNE 260 MİLYAR DOLARLIK KATKI”

Türkiye genelinde jeotermal kaynakların önemli olduğunu söyleyen Öncel, bölge olarak en çok jeotermal kaynağa Ege bölgesinin sahip olduğunu söyledi. Öncel, “İlk sırada Ege bölgesi yer alıyor. Daha sonra Doğu Anadolu ve İç Anadolu olarak devam ediyor. Ancak jeotermale son zamanlarda yapılan yatırımlar ile Marmara bölgesinde yükselebilir” dedi. Öncel, Türkiye’de milli kaynak olan jeotermal ile üretilen elektrikten ülke ekonomisine 260 milyar dolarlık katkı sağlandığını belirtti. Öncel, “Akaryakıtta 330 bin ton ve doğalgazda 1 milyar metreküp ithalat azaldı” dedi.

“DÜNYA BİRİNCİSİ OLABİLİRİZ”

Devletin enerji kaynaklarına teşvik verdiğini söyleyen Öncel, jeotermale de teşvik verilirse Dünya sıralamasında birinci olacağımızı belirtti. Öncel, “Atık bırakmayan enerji türlerine devlet teşvik ediyor. Jeotermal atık bırakmayan bir enerji türü, devlet buraya da teşviklerini verirse, bu alanda ilerlememiz daha kolay olur. Çünkü jeotermal enerjiye verilen destek zayıf” dedi.

“EREĞLİ, KARAPINAR, ILGIN, AKŞEHİR’DE JEOTERMAL KAYNAKLAR VAR”

Jeotermal kaynaklar açısından Konya’yı değerlendiren Öncel, Maden Tetkik ve Arama Müdürlüğü’nün (MTA) 3 yıldır jeotermal kaynaklar için Konya’da çalışmalar yaptığını söyledi. Öncel, “Özellikle Ereğli, Karapınar, Ilgın, Akşehir bölgelerimizde jeotermal kaynaklarımız var. Bu kaynaklar için çalışmalar devam ediyor. MTA’nın burada ki çalışmaları sonrasında nerede jeotermal kaynak lokasyonları varsa orada arama sahaları yapılacak” dedi.

“JEOTERMAL İLERİDE SERACILIKTA DA KULLANILABİLİR”

 Jeotermal kaynakların Konya’da ki kullanımına değinen Öncel, “Konya’da çıkan jeotermal kaynakların su sıcaklığının düşük olması nedeniyle sağlık ve turizm sektöründe daha çok kullanılıyor. Ancak ilerleyen zamanlarda seracılıkta da kullanılabilir” şeklinde konuştu. Öncel, Jeotermal enerjisinin sıcaklığın düşük olması nedeniyle Konya’da elektrik üretilemeyeceğini de altını çizdi.

“KARAPINAR VE EREĞLİ’DE ŞEHRİN ISITMASINDA KULLANILABİLİR”

Jeotermal enerji konusunda çalışmaların sürdüğünü söyleyen Öncel, “Konya’da araştırmalar sonrasında elde edilecek sonuçlardan seracılık ve enerji üretimi birlikte yapılabilir. Özellikle Karapınar ve Ereğli’de şehrin ısıtması için kullanılabilir” şeklinde konuştu. Öncel, “Bu yıl içerisinde jeotermaller için iki ihale yapıldı. Bu ihaleler Ereğli ve Selçuklu’da ihaleler yapılmıştır. Bu aşamadan sonra  MTA kendi kaynaklarını hızlı bir şekilde derleme aşamasında” şeklinde konuştu. Haber: Aysun Karabayır

Yorum Yok

Bir yorum yaz
Henüz yorum yok

Yorum yazan ilk kişi olabilirsiniz.

Yorum Yaz

tüm yorumlar