Dışişleri'nden Obama'nın 24 Nisan açıklamasına tepki

 

ABD Başkanı Barack Obama, 1915 olaylarına ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, 'soykırım' sözünü kullanmadı. Obama,geçen yıl olduğu gibi bu yıl da 'Büyük Felaket' anlamına gelen'MedsYeghern' ifadesini kullandı.

DIŞİŞLERİ'NDEN AÇIKLAMA

Dışişleri Bakanlığı, Obama'nın her sene yaptığı açıklamaya yine aynı tepkiyi verdi.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Tarihi gerçekleri çarpıtan bu açıklamayı her bakımdan sorunlu buluyor ve esefle karşılıyoruz. Tartışmalı tarihi olayları iç siyaset dinamiklerinin etkisiyle tek taraflı bilgi ve seçici bir adalet duygusuyla yorumlayan bu tür açıklamalar Türk-Amerikan ilişkilerine zarar verdikleri gibi, Türkler ile Ermenilerin adil hafızaya ulaşmalarını da zorlaştırmaktadır.

ABD gibi önemli bir müttefikimizden beklentimiz, sorunu daha daderinleştirmek değil, çözüme yönelik yapıcı katkılar sunmak ve konununtarafsız ve bilimsel şekilde araştırılmasından kaçınan Ermeni tarafını daha gerçekçi ve uzlaşmacı olmaya cesaretlendirmektir."

"ERMENİLER KADAR TÜRK HALKI DA HASSAS"

Birinci Dünya Savaşı sırasında yaşanan acıların ortak olduğunun ve döneme ilişkin hatıraların en az Ermeniler kadar Türk halkı bakımından da hassasiyet taşıdığının bilinmesi gerektiğine işaret edilen açıklamada, "Tarihin doğru anlaşılmasını engellemeye çalışan önyargılı müdahalelere rağmen Türkiye, konuya özgüvenle ve açık fikirlilikle bakmakta, gerçeğin tüm yönleriyle araştırılmasını istemektedir" ifadesi kullanıldı.

Yorum Yok

Bir yorum yaz
Henüz yorum yok

Yorum yazan ilk kişi olabilirsiniz.

Yorum Yaz

tüm yorumlar