DUA ALMAK YETİYOR

Röportaj: Sena Tuncer – Emine Gıynaş       
Türkiye geçen yıl 15 Temmuz gecesi darbe girişimine karşı dik bir duruş sergiledi ve geçen gün yıl dönümü anısına meydanlarda anma programları yapıldı. Peki, siz 15 Temmuz hakkında neler düşünüyorsunuz bizimle paylaşabilir misiniz? 
Bir sloganımız var. 15 Temmuz’u unutmadık, unutmayacağız, unutturmayacağız diye. Hakikaten Türkiye Cumhuriyeti Devleti için bir dönüm noktasıdır bu darbe girişimi. Tam da herkesin darbeler bitti, bundan böyle darbeler olmaz dediği yıllarda, aylarda, günlerde hiç beklenmedik bir anda darbe girişimiyle sarsıldık. Darbenin şoku ile ilk anlarda pek kavrayamasak da daha sonradan bu hain saldırıya kalkışanların kimler olduğunun farkına vardık. Bu devlet çok büyük bir badire atlattı. Çok fazla içeride ve dışarıda düşmanımız, ilerlemememizi isteyen güçler var. Yer olarak, bölge olarak, konum olarak herkesin gıpta ile baktığı bir ülkeyiz. Tüm medeniyet ve uygarlıkların yer aldığı adeta kıtaları birleştiren köprü gibi önem arz eden bir ülke düşmanlarının bu kadar fazla olması ve sürekli yıkılmaya çalışılması bu darbe girişiminin en büyük göstergesidir. Bu manada Türkiye tarihinde insanlar hürriyetlerine, egemenliklerine sarıldılar ve hem o gece hem de daha sonraki 27 günde demokrasiye sahip çıkıldı. Halk kendi iradesine sahip çıktı. Tabi sadece darbe girişiminden sonra iş bitmedi, daha sonra ki süreçlerde FETÖ örgütünün uzantıları olan kurumları ile mücadelede bir yıl oldu ve halen devam ediyor. Devam edecek, ta ki sonunu getirene kadar. Bu darbe girişimini gerçekleştiren içerideki ve dışarıdaki mihrapların kurutulması lazım. 
İlçe olarak Karatay’ın pek çok bölgesinde  yenilenme çalışmaları var ve Mevlana Bölgesi Kentsel dönüşümde bu çalışmalar arasında. Bu kentsel dönüşüm projesi hızlandırılacak mı? Bütçe olarak ne kadar ayrıldı? 
Mevlana bölgesi kentsel dönüşüm projesi diğer projelerimize göre daha farklı bir sistemle yenilenmekte ve burada 230 bin metrekarelik bir alan bulunmakta. Bu alanın içerisinde, Mevlana Türbesine yakın olmasından kaynaklı konut evleri, oteller bulunmaktaydı. Bunun haricinde yerleşim yerleri, işyerleri ve pek çok yaşam alanı var. Bu bölgede şuanda 1000’ e yakın daire, 32 tane dükkânın inşaatı yapılıyor. Mevlana Türbesi’nin yanındaki arazinin bu şekilde boş durması hiç hoş bir durum değildi. Bu boş alandaki çalışma ile dükkânlar ve işyerlerinin yapımına başlandı. Hızlı bir şekilde girdiğimiz ve kaba inşaatlarını bitirdiğimiz bu alanda rekreasyon çalışmalarına devam edeceğiz. Ali Ulvi Kurucu Caddesi ile Aslanlı Kışla Caddesi kavşağında ki alana Kültür Bakanlığı tarafından kent müzesi inşaatı başlanacak. Çok geniş çapta yapılan bir proje. Bu yalnızca Mevlana bölgesinde yapılan kentsel dönüşüm projesi birde Karatay genelinde yapılan dönüşümler var. 
DEVASAL ALANA DEV PROJELER
Karatay’da 18. Madde uygulaması oldukça fazla. 18. Madde, imar kanunlarını içeren bir maddedir. En son yaptığımız yenileme ise 10 milyon 350 bin metrekarelik devasal bir alanda imar uygulamasına girildi. Dolayısıyla hep şunu söyledim Karatay’da ki hemşerilerimizin yolu, suyu, kanalizasyonu hepsi var ve oldukça iyi durumdalar. Ancak eksikliği vardı. Oda şu, güvenliği olan sitelerde oturalım, çocuklarımız temiz parklarda gözümüzün önünde oynasın, arabalarımızı da evin altında otoparka koyalım diye düşünüyordu halk. Bizim de belediye olarak yapmak istediğimiz bu. Şimdi devasal alanda yaptığımız bu çalışmada Karaman yolundan başlayarak Ankara yoluna kadar çıkan bir projemiz var. Bu alanda revizyon çalışmaları bitirildi ve dahası Karaman yolu, Ankara yolu ve çevre yolları içerisindeki tüm alanların revizyon çalışmaları dahi bitirildi. Ben şuan o sokaklara girdiğim zaman tanıyamıyorum. Otoparkı olan siteler yapılıyor ve 12 – 15 metrelik yollar 20 – 25 metreye çıkarılıyor. Açık hedefimiz şu ki çöküntü alanlarının kurtarılması. Yapılan tüm bu çalışmaların bütçesi belediyemiz tarafından karşılanmıyor. 
ULAŞIM ÖNEMLİ
Ulaşım konusunda metro yapımı çalışmalarına başlanılması düşünülüyor. Metro planlamasında Konya’nın farlı bölgelerine gidecek olan bir güzergâh oluşturulacak. Öncelikli olarak Fetih Caddesi, Meram belediyesinden geçerek Necmettin Erbakan Üniversitesine kadar gidecek güzergâh planlanması yapılıyor. Büyükşehir belediyesi tarafından yapılan tramvay çalışmasında ikinci hat olarak Karatay ilçesine de hat açıldı. Eskiden raporlara göre Karatay’ a tramvay hattı lüks ve gereksiz gelmekteydi şimdi ise özellikle adliyeye, spor salonuna ve kongre merkezine tramvay hattının gidiyor olması büyük bir nimettir. Ayrıca yeni yapılacak olan çalışma ile şehir hastanesine kadar götürmeyi planlıyoruz.    
Çevre ilçelerde ki belediyeler ile merkez ilçe belediyelerinin oldukça iyi çalıştığı bilinmekte. Peki, Karatay Belediyesi diğer ilçelere göre farklı olarak ne gibi çalışmalar yapmaktadır?
Biz Karatay Belediyesi olarak her zaman farlı projeler yapmaya çalıştık. 2004 yılından beri bu işi Hz. Pir’in diyarında yapmaya çalıştık. Tabi bazı işlerde son noktaya gelindiği için faklı işlere girilmesi gerekiyor. Örnek vermem gerekirse Karatay’da ki pazar alanlarının üstleri tamamen kapatılmıştır. Şehir merkezinde asfaltlanmayan tek bir sokak dahi yoktur. Hatta yeni bağlanan köyler, mahalleler gibi bunlar dâhil her yere girilmiştir. Yine bu tarz yapmış olduğumuz çok çalışma var. Üstelik ben burada sadece alt yapı olarak bahsettim diğer çalışmalarımızda da vatandaş farklı ve yeni projeler istiyor. Farklı olarak Karatay ilçesinde diş hastanemiz yoktu. Açılışını 3 sene evvel yapmış olduğumuz Karatay semt polikliniğinin hemen yanına 20 ünitelik diş hastanesi inşaatına başladık ve şu anda halen devam ediyor inşallah 3 aya kadar açılışını yapmış olacağız. Hanımlar lokalinin bitirip teslim ettik ama resmi açılışını bile gerçekleştiremeden yeni bir hanımlar lokalinin temelini attık. Belki de Türkiye’ de ilk defa yapılmış olan, belediye bütçesiyle cami yapımını gerçekleştirdik. Birde farklı olarak İsmil’de almış olduğumuz yeni kaplıca kaynaklı arazilere tatil köyü projesine başladık. Kaplıca tatil köyü olacak bu çalışmada konuklar kendi odalarında sıcak kaplıca sularından faydalanabilecek. Bayanlara ve erkeklere ayrı kaplıca havuzları, fitness salonları ve toplantı odalarının var olduğu bu dev bir projenin de sonuna geldik. 
AİLELER DAHA RAHAT 
Farklı bir başka projemiz ise ailelerin piknik yaparken en üst seviyede rahat edecekleri parkları dizayn ettik. Şöyle ki bir aile normal piknik alanına gittiği zaman kamelyalarda yer kalmamış olabiliyor. Bu durumda da çimlerin üstüne serip oturabiliyor. Bu yeni dizayn edilen piknik bahçelerinde sadece kamelyaların kullanılabileceği şekilde yapıldı. Yani isteyen gidip çimlere serip oturamayacak böylece aileler birbirlerinden rahatsız olmayacaklar.
Yaz dönemi geldi ve okullar tatil edildi. Geleceğin teminatı çocuklar için ne gibi eğitim ve spor çalışmalarınız var. Bunlardan bize kısaca bahseder misiniz?
Gençlik Spor İl Müdürlüğümüzün tesisleri Karatay ilçesinde. Bu bizim için avantaj çünkü ilçemize ait spor tesisleri bulunmamakta. Beklide eksiklerimizden biri spor tesislerimizin olmaması. Yaz spor okullarımız da yok maalesef ama bunu gidermek adına yeni yapılan sitelerimizde çocuklar için  mutlaka spor yapabilecekleri alanlar yapılıyor. Bunun haricinde bazı çalışmalar düşünülebilir. Zaman çok değişti, eskiden halk kumlama istiyordu şimdi ise aqua park istiyorlar. Dolayısıyla tatildeki çocuklar, çocuk bahçesinden ziyade her türlü sporun yer aldığı yaz kurslarına gitmek istiyorlar.  
BELEDİYENİN GÖREVİ GEREKLİ HİZMETİ YAPMAKTIR
Karatay Belediyesi uzun yıllardır pek çok projeye imza attı. Bu yıllar arasında farklı ve yeni projelerde bulunmakta. Bu projeleri yüzdeliğe vurduğumuz zaman bayanlar, erkekler genç ve çocuklar için kategorileştirsek çıkan rakamlar nasıl olur?
Onu ayırmak pek mümkün gözükmüyor, çünkü yapmış olduğumuz bir projeden hem bayanlarımız hem erkeklerimiz hem de çocuklarımız faydalanabiliyor. Örnek vermek gerekirse yaptığımız bir düğün salonundan herkes faydalanıyor. Yaptığımız havuzlardan herkes faydalanıyor. Türkiye’ de ilk kez yapılan Alzheimer Merkezi çalışmamız da kadın erkek ayırt etmeden tedavi ediyoruz. Yani anlayacağınız gibi bunu orana vuramayız. Aslı olan şu ki siz bir belediye iseniz gerekli hizmeti yapacaksınız. Ayrı kurum olarak kurduğumuz hanımlar lokali, gençlik merkezlerimiz var ama dediğim gibi oran olarak bir ayrım yapamıyoruz. 

Sizi hep Belediye Başkanlığı görevinizle yaptığınız işlerle tanıdık. Peki, Karatay Belediye Başkanı olduğunuz günden bu yana, unutamadığınız anılar mutlaka olmuştur. Bize birkaç tanesini anlatabilir misiniz?
Anlata bileceğim o kadar çok anım var ki hangisini anlatacağıma karar vermek zor. Ama içlerinden bir kaçını seçip anlatayım. Bizim Karatay’ da bulunan pazar yerlerimizin hepsinin üstü kapatıldı. Keçeciler pazar yerinin ise üzerini 6 ay içerisinde kapadık ve düzenlemelerini de yaptık. Daha sonra bir siyasi çalışmayla alakalı o pazar yerini ziyarete gittim. Orada bulunan bir esnaf kardeşimize selam vererek tezgâhına uğradım. Tezgâhtar kardeşim bana dönerek niye kapattın burayı dedi. Şimdi orada şöyle demek vardı, kardeşim ne güzel işte seni güneşten koruyor kışın soğuktan koruyacak. Eskiden AVM’ ye giden vatandaş şimdi buraya geliyor ne güzel demek istedim ama içimden kendimce şaşırmıştım. Açıklama yapmaya gerek duymadım ve hakikaten haklısın özür diliyorum pazarın üstünü kapattığım için dedim. Başka bir anım ise; belediye olarak emekli konakları yapıyoruz. Emekli konaklarımızdan kastımız, emekli olan insanlar değil, bu vatana emeği dokunmuş insanlar. Emekli olan insanlar bu konaklarda bir araya gelip çay, kahve içiyor, hoşça vakit geçirebiliyorlar. Yine bir gün ziyaretine gittiğim bu emekli konaklarında bir amcamız ile sohbet ederken bana, belediye bize burayı niye yaptı diye sordu. Bize vereceğine burayı kiraya verseydi kazancı ile belediye bütçesine katkı sağlamış olurdu. Şimdi ben burada ne diyebilirim ki. Amacı eleştirmek. Ben birde bardağın dolu tarafına bakıyorum. Emekli konağına gelirken bir kilo çay alıyor, şeker alıyor getiriyor. Diyor ki yavrum biz burada çay içiyoruz bizim de buraya bir katkımız olsun. O kişinin duasını almakta yetiyor bizim için. 

 

Yorum Yok

Bir yorum yaz
Henüz yorum yok

Yorum yazan ilk kişi olabilirsiniz.

Yorum Yaz

tüm yorumlar