'Dünya 5 ülkenin dudağına şıkışmış durumda'

Türkiye - Polonya ilişkilerini değerlendiren Erdoğan, Polonya'nın AB konusunda Türkiye'ye verdiği destekten bahsetti. Erdoğan, "NATO sürecinde biz Polonya'yı destekledik şimdi de Polonya bizi AB konusunda destekliyor" dedi.
 
İstanbul'da Polonezköy adında bir yer olduğunu anlatan Erdoğan, "Belki de yarın İstanbul Polonezköy'e bir sürpriz ziyaret yapacağım. Oradaki vatandaşlarımızla görüşeceğim" diye konuştu.
 
SURİYE KONUSUNDA BM'NİN 5 DAİMİ ÜYESİNİN VEBALİ VARDIR 
 
Birleşmiş Milletlerin Suriye konusundaki tavrını eleştiren Erdoğan, "Dünya 5 ülkenin dudakları arasına sıkışmıştır. 150 bin insan öldürüldü. BM hala karar alamadı. Oturmuşlar şunu konuşuyorlar. Kimyasal silah Suriye'de var mı yok mu. Konvansiyonel silahla öldürülenleri göz ardı ediyorlar. Gündeme getirmiyorlar. Tarih önünde bu 5 üyenin büyük vebali vardır. Suriye'de insanlar ölmüş hayvanların leşlerini yeme durumuna geldi" şeklinde konuştu. 
Erdoğan konuşmasında, AB ile ortak bir geleceğe baktıklarını evrensel değerleri savunduklarını ifade etti. 
 
Hiçbir AB üyesi ülkenin 50 yıl bekletilmediğini belirten Erdoğan, "Türk halkının Müslüman olması AB'ye üyelik için engel değildir" şeklinde konuştu. "AB'nin Müslüman olduğu için bir ülkeyi dışarıda bırakması kendi ilkelerine terstir" diyen Erdoğan, AB'nin böyle bir ayrımcılık yapmadığına inandıklarını söyledi. 
 
"Verilen sözlerin tutulmamış olması Türk halkını AB'ye soğuttu" diyen Erdoğan, Türkiye'nin tüm olumsuzluklara rağmen AB'ye tam üyelik sürecinde kararlılığını muhafaza ettiğini vurguladı. 
 
Soru cevap bölümünde Rusya Ukrayna ve Türkiye ilişkileri ile ilgili bir soru üzerine Erdoğan, Türkiye Rusya ilişkilerinin stratejik boyutta olumlu bir şekilde seyrettiğini belirtti. Rusya ve Ukrayna arasında yaşanan gerginlikle ilgili de Erdoğan iki ülkenin eskisi gibi barış içinde olması gerektiğini söyledi. 
 
Polonya'nın AB üyesi olduktan sonra ciddi bir sıçrama yaptığını ifade eden Erdoğan, daha önceki ziyaretlerine göre Varşova'nın daha da geliştiğini vurguladı.
 
Konuşmasının sonunda Erdoğan'a Türkiye ve Polonya arasındaki ilişkilerin her zaman tatlı olmasını dileğiyle, Polonya balı hediye edildi.

Yorum Yok

Bir yorum yaz
Henüz yorum yok

Yorum yazan ilk kişi olabilirsiniz.

Yorum Yaz

tüm yorumlar