Dünyada 850 milyon insan böbrek hastası

Konya Ticaret Odası (KTO) Karatay Üniversitesi uzmanları, dünya çapında 850 milyon insanın böbrek hastası olduğuna ve kronik böbrek hastalıkları sebebiyle yılda en az 2,4 milyon insanın hayatını kaybettiğine vurgu yaparak alınabilecek önlemleri sıraladı.

KTO Karatay Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Diyaliz Bölümü Öğretim Görevlilerinden Hatice Balcı ve Gülfidan Başer, “14 Mart Dünya Böbrek Günü” dolayısıyla böbrek rahatsızlıkları belirtilerine ve korunmak için alınabilecek önlemlere dikkat çekti.

Böbrek yetersizliğinin belirtileri hakkında bilgiler veren Diyaliz Bölümü Öğretim Görevlisi Hatice Balcı, “Böbreklerin yetersizliğinde bulantı, kusma, uyku hali, ileri halsizlik ve nefes darlığı gibi şikayetlerin ortaya çıkmasına bu tür atık maddeler neden olur. Böbreklerimizin görevleri arasında su ve tuz dengesi ile tansiyonun ayarlanması da vardır. Böbreklerimiz işe yaramaz hale geldiğinde yediğimiz-içtiğimiz su ve tuzlar yeterince dışarı atılamaz ve sonuçta vücudumuzdaki su fazlalığı bacaklarımızda ve göz kapaklarımızda şişlikler, aşırı kilo alımı ve tansiyonumuzun yükselmesiyle kendini belli eder. Gerekli tedavi ve önlemler uygulanmazsa böbrek yetmezliği meydana gelebilir” diye konuştu.

HASTALIKTAN KURTULMANIN ŞARTI SAĞLIKLI YAŞAM

Böbrek sağlığını korumak için yapılabilecekler hakkında önerilerde bulunan Öğretim Görevlisi Gülfidan Başer ise, “Dünya Böbrek Günü 2019 teması ‘Her yerde herkes için sağlık’ olarak belirlenmiş ve bu kapsamda her ülkede, herkes böbrek sağlığını iyileştirmek için somut önlemler almaya teşvik edilmektedir. Sağlıklı yaşam tarzı değişiklikleriyle kronik böbrek hastalığından büyük oranda korunabiliriz” ifadelerini kullandı

Yorum Yok

Bir yorum yaz
Henüz yorum yok

Yorum yazan ilk kişi olabilirsiniz.

Yorum Yaz

tüm yorumlar