EĞİTİMDE SKANDAL

Karatay İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından, sınavla öğrenci alınan ortaöğretim okulları için düzenlenen ve özel bir şirkete hazırlatılan sınav sorularının yanlış olduğu ve sınavların iptal edildiği ortaya çıktı. Sınavla öğrenci alınan ortaöğretim okulları için düzenlenen ve 7 derste 20’şer sorunun yöneltildiği 9. ve 10. sınıf ortak sınavında soruların birçoğu iptal edilirken; iptal edilen her sorununda doğru cevap olarak kabul edilmesi kararlaştırdı.  Zümre Başkanlarının aldığı kararla, sınav yapmaya vakit kalmadığı belirtilirken, Konya Milli Eğitim Müdürlüğü'nün bir soru bile soramadığı gözler önüne serildi. Milli Eğitim Bakanlığı, her yıl olduğu gibi bu yılda yaptığı değişiklikle sınav sisteminde düzenlemeye gitti. Son yenilikle beraber, sınavla öğrenci alan ortaöğretim okulları için ortak sınav yapılması kararlaştırıldı. Alınan bu karar sonucunda, 9. ve 10. sınıflara yönelik 7 dersten 20’şer sorunun hazırlandığı ortak sınavlar yapılıyor. Ancak Konya’da, Zümre Başkanlarının değerlendirme raporları ve aldıkları kararlarda, "yapılması gereken bazı sınavların ve her dersten yapılan sınavlarda da birçok sorunun iptal edildiği, iptal edilen birçok sorunun ise doğru kabul edilmesi" kararlaştırıldı.

“SINAV YAPMAYA VAKİT KALMADI”

Sınav komisyonunun 5 Ocak 2019 günü aldığı karara göre; Türk Dili ve Edebiyatı dersi için yapılan sınavda "soru dağılımı" uygun olmadığı ve dönem sonuna yaklaşıldığından, yeniden ortak soru hazırlayıp sınavın yapılmasına uygun gerekli zaman aralığı olmadığı belirlendi. Alınan bu karara göre, sınavla öğrenci alan okullara ortak sınavla girmesi gereken öğrenciler için ders öğretmenlerinin okullarında bu dersin sınavını yapmaları istenildi.

20 SORUDAN 5’İ İPTAL EDİLİYOR

Ortak sınavda sorulması gereken yedi dersten biri olan Türk Dili ve Edebiyatı dersinin, ders

öğretmenleri tarafından yeniden yapılması kararlaştırılırken; diğer altı ders için hazırlanan 20 soruluk her testin sorunlu olduğu ortaya çıktı. Böylece hiçbir dersle ilgili soruların tam teşekküllü hazırlanmadığı belirlendi. Yapılan ortak sınavın sonucunda dersler ve iptal edilen soru adetleri şöyle: "9. sınıf Coğrafya dersinden 4 soru, 9. sınıf Fizik dersinden 5 soru, 10. sınıf Fizik dersinden 1 soru, 9. sınıf Kimya dersinden 1 soru, 10. sınıf Kimya dersinden 3 soru, 9. sınıf Biyoloji dersinden 3 soru, 10. sınıf Biyoloji dersinden 4 soru, 9. sınıf Tarih dersinden 5 soru, 9. sınıf Matematik dersinden 3 soru ve 10. sınıf Matematik dersinden 2 soru"

ÖNCE İPTAL EDİLEN SORULAR DOĞRU KABUL EDİLDİ

Yine alınan karara göre, iptal edilen soruların doğru cevap olarak değerlendirilmesi kararlaştırıldı. Bu karara ilişkin ise, öğrencilerin mağduriyet yaşamaması sebep olarak gösterildi. Buna göre, ortak sınavla ortaöğretim okullarına girecek öğrencilerin başarı ortalamaları da doğrudan değişkenliğe uğruyor.

SKANDALDAN HABERİMİZ VAR

Yaşanan skandalın doğruluğunu araştıran Haber Servisi İl Milli Eğitim Müdür Yardımcıları ile görüştü. Müdür yardımcıları, yaşanan hadisenin doğru olduğunu teyit ederken, sınavların tamamen iptal edilmesi yönünde karar aldıklarını dile getirdi. Haber: Fatih Ersoy

Yorum Yok

Bir yorum yaz
Henüz yorum yok

Yorum yazan ilk kişi olabilirsiniz.

Yorum Yaz

tüm yorumlar