EĞİTİMDE YENİ MODELE DESTEK

Milli Eğitim Bakanlığı, tatil ve okul zamanlarının daha dengeli ve verimli hale getirilmesi için yeni bir eğitim-öğretim çalışma takvimi modeli hazırladı. Model Eğitim Sendikalarından olumlu not alsa da eksikleri bulunduğu gerekçesiyle eleştirildi.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, okullardaki tatil düzeniyle ilgili değişiklikleri açıkladı. Buna göre; Nisan ve Kasım aylarında birer hafta ara tatil olacak. Yaz tatili süresi 13 haftadan 11 haftaya inecek. 13 haftalık yaz tatili süresi, öğrencilerin öğrenme motivasyonlarını kaybedecek kadar okuldan uzaklaşmamaları için 11 hafta olarak düzenlendi. Yaz tatilinden alınan 2 hafta ise Nisan ve Kasım aylarında birer haftalık ara tatil olarak verilecek. Yeni modele göre artık okullar bir hafta erken açılacak, bir hafta daha geç kapanacak. Ancak bu durum toplam tatil süresini kısaltmayacak. Yeni çalışma takvimi ile öğrenciler, ara tatillerde dinlenme fırsatı elde etmenin yanında, öğrendiklerini kontrol edecek ve öğrenmelerini derinleştirecek. Ara tatiller öğrencilerin olası öğrenme eksikliklerinin derinleşmeden ve yeni konular eklenmeden telafi edilebilmesi için uygun bir zaman olarak planlandı.

SİSTEM KATLI SAĞLAYACAK

Uygulamaya konulacak olan ara tatillerde saat değişiminin olmadığına dikkat çeken Türk Eğitim Sen Konya Şube Başkanı Veli Doğrul, "Mevcutta olan 180 saat çalışma esaslı bir sistem devam ettirilecek. Bu durum öğrenciye de öğretmenlere de önemli katkı sağlayacaktır" diye konuştu.

MODEL AVRUPA’DA UYGULANIYOR

Doğrul Bakan Ziya Selçuk'un açıkladığı modelin birçok Avrupa ülkesinde uygulanan sistem olduğunu belirterek, "Sistem Avrupa ülkelerinde ara tatillerle yürütülmekte. Fakat bu ara tatil süreleri 5 gün değil, 15 gün olarak uygulanmakta. Ara tatili birde iki değil, dört kez uygulayan ülkeler var” dedi.

YENİ MODELLER GELİŞTİRİLEBİLİR

Eğitimde kalitenin artırılması için öğrenci ve öğretmenlerin motivasyonlarını artıracak birçok sistemin yürürlüğe girebileceğini söyleyen Doğrul, "Konya örneğine de baktığımız da okullarımızın birçoğu tekli eğitim sistemine geçti. Tekli eğitim sistemimiz de çocukları okula sabahın erken saatlerinde almak yerine daha geç alarak, sabah mamurluklarını üzerlerinden atmalarını sağlayabiliriz" dedi.

DERS BAŞLAMA SAATLERİ DÜZELTİLMELİ

“Konya'da tekli eğitim yapan birçok okul 07.00'de ders başı yaptırıyor” diyen Doğrul, "7'de ders başı yapan öğrenci 13.30'da okuldan ayrılıyor. Öğleden sonrası çocuğun muamma. Anne baba çalışıyor ise bu çocuk nereye gidecek. Bu ve benzeri olayların önüne geçmek adına çocuğun motivasyonunu artıracak olan saatler uygulanmalı. 07.00 ya da 08.00 gibi başlanacağına 09.00 ya da 09.30 gibi başlanabilir. Çıkış saatleri de ona göre olur ve çocuklarda ailelerde mağdur edilmemiş olur" diye konuştu. Haber: Fatih ERSOY

Yorum Yok

Bir yorum yaz
Henüz yorum yok

Yorum yazan ilk kişi olabilirsiniz.

Yorum Yaz

tüm yorumlar