Ehliyet almak zorlaştı

Ehliyet almak için yapılması gerekenleri Rasyonel Haber Gazetesi’ne anlatan Büyük Konya Sürücü Kursu Sahibi Recep Çetinkaya, “Kişi ehliyet alabilmek için 18 yaşını doldurmuş olmalı. 18 yaşını dolduran kişi sağlık raporuyla birlikte kursumuza gelerek kaydını yaptırabilir” dedi.

Röportaj: Sena Tuncer – Ramazan Düşünceli 

Bir kişinin ehliyete sahip olması için yapması gerekenleri Büyük Konya Sürücü Kursu Sahibi Recep Çetinkaya sorduk.

Kursa gelen kişilerin ne gibi koşullara sahip olması gerekmektedir?

Kursa kayıt yaptırmak isteyen öğrenciler, ilk önce 18 yaşını doldurmuş olmalı. Kişinin daha sonra araç kullanabilir raporu alması gerekiyor. Kursa kayıt olmak için ise nüfus kâğıdı, sağlık raporu, 6 adet biometrik fotoğraf ve öğrenci belgesi veya diploma getirmesi gerekmektedir.

Teorik ve direksiyon dersleri veriyorsunuz. Bu derslerin içeriğinden bahsedebilir misiniz?

Kurs bünyesinde iki şekilde eğitimimiz bulunuyor. Teorik eğitim kapsamında kursiyerlere 9 gün eğitim veriliyor. Daha önceleri kursa katılım konusunda yasalar serbestti. Ancak şu an derslere müfettişlerin kontrolünde girildiği için daha dikkatli oluyoruz. Devamsızlık hakkı 1 gündür. Genel olarak kursa katılan öğrenciler çalışan veya okuyan kişiler olduğu için kurslar akşam saatlerinde başlıyor. Akşamüzeri saat 6 ile 8 gibi kurslar başlıyor. İkinci ders şekli olan direksiyon dersinde de kursiyerlere uygulamalı olarak direksiyon hakimiyetini ve eğitimini veriyoruz. Uygulama yerimiz, Yazır bölgesinde 13 kilometrelik bir sürüş pisti bulunuyor. Kursiyerlere, günün belirli saatlerinde burada eğitim veriyoruz. Ayrıca kursiyerler direksiyon sınavına da burada giriyorlar. Çalışmamızda ve sınavda yapılması gereken hareketleri kursiyerlere öğretiyoruz. Bu derslerde öğrencilere, geri geri gelme, rampa çıkma, park etme, iki araç arasına park etme gibi özellikleri hocalar eşliğinde gösteriyoruz. Bir de 25 metre içinde hızlanıp ani park etmeyi yapıyorlar.

MÜFETTİŞLER DERSTE YOKLAMA ALIYOR

Ehliyet kurslarında genellikle yaşanılan sıkıntılardan bahseder misiniz?

 Kursta en çok yaşadığımız sıkıntı, kursiyerlerin derslere katılmaması. Çoğu öğrenci derslere gelmiyor. Bizler de, MEB bu konuya çok önem verdiği için sıkıntı çekiyoruz. Milli Eğitim Bakanlığından müfettişler, derslere katılıp yoklama alıyor. Yoklamaya 1 gün gelmeyen kişinin kaydı maalesef siliniyor. Bu yüzden biz kursiyerlere olabildiğince katılmaları konunda uyarıyoruz. Direksiyon derslerimiz içinde bu durum geçerlidir. Direksiyon dersleri 12 + 2 şeklinde yapılıyor. Bir direksiyon parkuru eğitimi 35 ile 40 dakika arasında sürüyor.

BİR KİŞİNİN EHLİYET MALİYETİ BİN 872 TL

Vatandaşlar ehliyet almak istediğinde cebinden kaç lira çıkacak?

Kurs ücretlerinde valiliğin belirlemiş olduğu standart bir ücretlendirme yapılıyor. 2017’de Konya’da için geçerli kurs ücreti, bin 150 TL’dir. Valiliğin standartlaştırdığı bu fiyatlar haricinde artı masrafları oluyor. 572 TL maliye boyutu, polis derneği ve ehliyet kartının kendi ücreti var. 70 TL yazılı sınav ücreti 80 TL ise direksiyon sınavı ücreti verilmiş oluyor. Toplamda kişi başına bin 872 TL’lik bir tutar çıkmış oluyor. Vatandaşlar ehliyet için ne kadar acele ederlerse o denli erken olur. Bir an önce ehliyetinizi almanızı tavsiye ediyorum.

Direksiyon sınavını geçen bir kişinin daha sonra nasıl bir yol izlemesi gerekiyor?

Yazılı sınava girdikten 15 – 20 gün sonra direksiyon sınavı için hocalar ile birlikte direksiyon derslerine başlıyoruz. Yazılı sınavın ardından biz kursiyere 14 saat ders veriyoruz. Bütün dersler kursiyerlerin istediği saatlerde gerçekleşiyor. Kursiyerler 14 saat direksiyon eğitimini tamamladıktan sonra direksiyon sınavına giriyorlar. Bu sınavlarda kurallara uyarak hareket etmesi halinde ehliyet almaya hak kazanıyor. Kalması halinde kursiyerlerin 4 hakkı bulunuyor. Dört defada mutlaka girmesi gerekiyor. Yoksa hakkı yanmış sayılıyor. Direksiyon sınavını geçtikten sonra, bize vermiş olduğu eksiksiz belgelerle birlikte Milli Eğitimden sertifikayı alıyoruz, dosyasını hazırlıyoruz. O dosya kursiyere teslim ediliyor. Direksiyon sınavında karşılaşılan sıkıntıların en önemlisi kursiyerlerin heyecanlı olması, kursiyerlere zaman zaman sıkıntı çıkarabiliyor. Ders versek bile gençler bu sıkıntıyı atamıyorlar. Ama direksiyon sınavına ikinci veya üçüncü kez girdiklerinde mutlaka ehliyetleri almış oluyorlar.

3 HATADAN SONRA EHLİYETE EL KONULUYOR

Yeni gelen düzenlemeyle bazı kurallar katılaştı ve ehliyet sınavları zorlaştırıldı. Bu düzenleme hakkında ne söylemek istersiniz?

Yeni gelen düzenlemeye stajyer ehliyet deniliyor. Stajyer sürücüye iki yıl içinde 75 toplam ceza puanı hakkı tanınıyor. Bir ceza 25 puan ve 3 hatadan sonra stajyerin ehliyetine el konuluyor. Ancak şöyle bir husus var ki, kişinin kendi adı üzerine ceza alması gerekiyor yani araca yazılan cezalar bunun dâhilinde değil. Düzenlemeye göre örneğin, 1 defa alkollü araç kullandığınız fark edilirse, ehliyetinize el konuluyor. Alkollü durumlarda puandan düşülmesi gibi bir durum yok direk alınmış oluyor.

İki yılın sonunda stajyer ehliyeti süresi dolmuş oluyor o zaman ehliyet alma süreci nasıl yürütülüyor?

İki yılın ardından kişi artı stajyerlikten çıkıyor. Kişinin Trafik Tescil büroya gidip 75 ceza puanını aşmamış olması durumunda normal ehliyete çevriliyor. Ancak 75 puanını geçerse, ehliyetine el konuluyor. Kursiyer sil baştan bu işlemlere başlayarak, tekrar büyük bir masrafa giriyor. Yani bu da demek oluyor ki iki yıl daha stajyer ehliyeti ile devam edeceğini gösteriyor. Bunun için artı bir işlem yapılmıyor kişi direk olarak stajyer olmuş oluyor. Kursiyerlere tavsiyemiz trafikte dikkatli olmaları gerekiyor.

Yorum Yok

Bir yorum yaz
Henüz yorum yok

Yorum yazan ilk kişi olabilirsiniz.

Yorum Yaz

tüm yorumlar