Endişe Veriyor esnaf tepkili

Şehrin merkezine yapılan ve yılbaşı itibariyle hizmete girecek olan Numune Hastanesi’nin ana giriş kapısının hangi bölgeye yapılacağı muamması bölge esnafının tepkisini çekti.

Yapımı yılan hikayesine dönen ve yıllardır devam eden Numune Hastanesi’nde sona yaklaşıldı. Konya’nın merkezinde ulaşım sorununun bulunmadığı Numune Hastanesi’nin yılbaşında hizmete girmesi bekleniyor. Birçok kez ihaleye çıkan Numune Hastanesi’nde yapılan proje değişiklikleri, bölge esnafını da ikilemde bırakmış durumda. Hastane’nin ilk projesinde ana giriş kapısının Nalçacı caddesine bakacağı İller Bankası’nın yıkılacağı ifade edilmişti. Dönemin Tarım Gıda ve Köy İşleri Bakanı Sami Güçlü, 2010 yılında ihalesi yapılan hastane projesinde birçok detayı vermiş, hastane ana girişinin Nalçacı Caddesinde olacağını ifade etmişti. Bütün çalışmaların bu yönde yapılması, İller Bankası’nın mevcuttaki binasının taşınması planlanıyordu.

PROJE DEĞİŞMİŞTİ

Firma değişikliği ile birlikte ilk projesi askıya alınan Numune Hastanesi için ikinci bir proje hazırlandı. Projede bu kez ana giriş kapısı ile dar bir sokak olan arka tarafa verildi. Trafik yoğunluğunun göze alındığında bu bölgenin hastanenin hizmete açılması ile trafik keşmekeşine neden olacağı öngörüleri bölge esnafını da kara kara düşündürüyor. Esnaf, hastane ana giriş kapısının Nalçacı Caddesi üzerinden İller Bankası ile eski doğum evi binasının yıkılması ile ortaya çıkacak büyük alandan yapılması gerektiğine dikkat çekerek, “Projenin neresinden bakarsanız bakın, trafik sorun olacak görünüyor. Arka tarafına yapılsa sokaklar dar, Nalçacı caddesine yapılsa trafiği yoğun. Bunun için bölgeye çok büyük bir yük getirecek olan projenin yeniden gözden geçirilmesi gerekiyor” dedi.

İSTİMLAK EDİLSİN

Hastane’nin Sille Caddesi’ne bakan bölüme yapılacak olan ana giriş kapısının konutlar arasında kalacağını ifade eden esnaf, “Nalçacı şu an için uygun olan bölge. Bu bölge de sadece çocuk acil ve acil girişinin yapılması, poliklinikler için ise ayrı bir giriş yapılması daha uygun olur” diye konuştu.

Milletvekillerine seslenen mahalle sakinleri hastanenin açılışından sonra yaşanması muhtemel aksaklıkların şimdiden giderilmesi gerektiğini belirterek, “Konya’nın tek ulaşım imkanı ile gidilebilecek olan hastanenin talep patlaması yaşanması bekleniyor. Bu talep nedeniyle de birçok sorun yaşanabilir. Sille caddesi ile Nalçacı Caddesi arasındaki konutların istimlak edilerek kamuya kazandırılması daha uygun olacaktır” diye konuştu.

İLLER BANKASI TAŞINIYOR

İller Bankası İstanbul yolu otogar karşısındaki lojmanlarından bir bloku yıkarak, yeni bir bina yapmanın hazırlığını tamamladı. Önümüzdeki günlerde İller Bankası binası için ihaleye çıkılacak olması, Nalçacı caddesi üzerindeki mevcut binanın yıkılmasına da garanti olarak bakılmasına neden oldu.

DOĞUM EVİ TAŞINIYOR

15 Temmuz sonrası FETÖ terör örgütünden alınarak kamuya kazandırılan İstanbul yolundaki 400 yataklı hastanenin Kadın Doğum ve Çocuk hastanesi olması kararlaştırılmıştı.  Alınan kararın ardından taşınma işlemleri de başlamış oldu. Numune Hastanesi tarihi binada hizmetlerine devam eden Doğum ve Çocuk Hastanesi’nin bir bölümü yeni yerine taşındı. Haber: Fatih Ersoy

Yorum Yok

Bir yorum yaz
Henüz yorum yok

Yorum yazan ilk kişi olabilirsiniz.

Yorum Yaz

tüm yorumlar