Erken yaşta evlenenlerin oranı yüzde 4

KTO Karatay Üniversitesi Kadın Hakları Komisyonu 18 yaş altı evliliklere dikkat çekmek amacıyla “Erken Yaşta Evlilik” çalıştayı düzenledi. Çalıştayda, ülkemizde erken yaşta evlilik oranının yüzde 4 olduğuna ve bu rakamın göç olgusu ile daha da arttığına dikkat çekildi.

Türk tarihinde kadının yeri ve önemine dair örnekler vererek konuşmasına başlayan KTO Karatay Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bayram Sade, “Bizim kültürümüzde kadınlar değerlidir, hayatın her alanındadır bu durum Osmanlı Devleti’nde de Selçuklular’da da hep böyle olmuştur. Günümüzde yaşadığımız temel sorun ise kadınlar üzerinden birtakım insanların acizliklerini farklı yollarla kapatmaya çalışmasından kaynaklanmaktadır” ifadelerine yer verdi.

ERKEN YAŞTA EVLİLİK BİR ÇOK SORUNA ZEMİN HAZIRLIYOR

Erken yaşta evliliğin sadece bireysel değil toplumsal birçok soruna da yol açtığını aktaran KTO Karatay Üniversitesi Kadın Hakları Komisyonu Koordinatörü Dr. Öğr. Üyesi Şerife Özkan Nesimioğlu, “Erken yaşta evliliği 18 yaş altı evlilik olarak tanımlıyoruz. Ülkemizde resmi kayıtlardan aldığımız bilgilere göre erken yaşta evlilik oranı yüzde 4, bu rakam göç olgusu ile daha da vahim bir hal alıyor. Sadece bireyleri etkilemekle kalmayıp toplumsal, sosyolojik, psikososyal birçok soruna da zemin hazırlıyor” şeklinde konuştu. “Erken yaşta evlilik yetişkin olmadan anne-baba olmaktır, yaşama, oyun, barınma ve güvenlik haklarından küçük yaşta mahrum kalmaktır” diyen Sosyal Hizmet Bölüm Başkanı Prof. Dr. Kâmil Alptekin, erken yaşta evliliğin sosyoekonomik anlamda gelişmişlik düzeyi düşük Doğu Anadolu, Güneydoğu Anadolu ve İç Anadolu bölgelerinde daha yoğun bir şekilde gerçekleştiğinin de altını çizdi.

Yorum Yok

Bir yorum yaz
Henüz yorum yok

Yorum yazan ilk kişi olabilirsiniz.

Yorum Yaz

tüm yorumlar