Ev sahiplerine sitem

Selçuklu İlçesi sınırlarında bulunan Selçuk Üniversitesi yakınlarındaki Bosna Hersek ve Yazır Mahallelerinde 3+1 dairelerin kira bedellerindeki artış öğrenciyi çileden çıkardı.

Eğitim öğretim döneminin başlamasına az bir zaman kala üniversite öğrencileri de Konya'ya gelmeye başladı.  Yurtların yetersiz olmasından dolayı ev kiralamak isteyen öğrenciler büyük bir sürpriz ile karşılaşıyor. Selçuk Üniversitesi Yerleşkesi karşısına bulunan Selçuklu İlçesi Bosna Hersek ve Yazır Mahallerinde kira bedellerine yüzde 40 zam yapıldı. 3+1 dairenin geçtiğimiz yıl 800 lira olduğu mahallelerde bu yıl bin 100 lira bedel isteniyor. Bu durumu fırsatçılık olarak değerlendiren öğrenciler, ev sahiplerini vicdanlı olmaya davet etti. Konya Emlakçılar Odası Başkanı Sedat Altınay ise, kira bedellerinin enflasyon oranında artabileceğine dikkat çekerek, "Ev sahiplerinin artık sömürücülük zihniyetinden kurtulmasını istiyoruz" diye konuştu. Ülkenin zor bir dönemden geçtiğini ifade eden Altınay, "Aileler çocuklarını zor şartlarda okutabiliyor. Hoşgörü şehri Konya birçok öğrenciyi hoşgörü misafirperverliği nedeniyle tercih ediyor. Gerek ev sahipleri gerekse esnafın öğrencileri bunaltmaması gerekir. Bu konuda herkesimin üzerine düşen görevi yapacağına inanıyorum" dedi.

Altınay son olarak, Bosna Hersek ve Yazır Mahallelerinde ev kira bedellerinin 750 lira ile 850 lira arasında değiştiğini belirterek, "Fazla para isteyen ev sahiplerini kiracı olan öğrencilerin uyarması gerekiyor. Kira bedellerinin yüksek olduğunu söyleyerek tutmamakta ısrar etsinler. İmkanı olanlar ise birkaç ay sonra tutsun. Bu rakamlara evini kiraya veremeyenler gerçek bedellerine geri döneceklerdir" diye konuştu. Haber: Fatih ERSOY

Yorum Yok

Bir yorum yaz
Henüz yorum yok

Yorum yazan ilk kişi olabilirsiniz.

Yorum Yaz

tüm yorumlar