Fotoğrafçılık sektörü gelişti

Fotoğraf tamirciliği mesleğinin sabır isteyen bir meslek olduğuna değinen fotoğraf makinesi tamircisi Mehmet Akgün, kardeşiyle beraber işe başladığını ve kardeşinin fotoğrafın sanat yönüyle ilgilendiğini söyledi.  Akgün, “Mesleği geride bırakabileceğim kimse yok. Tamir işinde çalışacak kişinin elektrik, elektronik ve mekanik bilgisinin çok iyi olması gerekiyor” dedi. Akgün, “Eski fotoğraf makineleri filmli makineler diye tabir edilen analog makinelerdir. Eski zamanlarda insanlar çektiği fotoğrafı hemen göremezdi. Film bittikten sonra filmin banyo süresi vardı. İnsanlar çektikleri fotoğrafı hemen göremedikleri için çok daha hassas davranırlardı. Çünkü o anın geri döşünü yoktu. Bu yüzden fotoğraf konusunda daha çok hassas oluyorlardı. Artık teknolojinin gelişti. Çektiğin fotoğrafı saniyede görüyorsun” dedi.Fotoğraf çekmek göreceli bir unsurdur. Herkes fotoğraf çekebiliyor. Ama çektiğiniz nesneye göre çekim açısı ve kullandığınız lens ile çekilen fotoğrafa farklı bir enstantane verebilirsiniz. Eski zamanlarda çekilen tek kare fotoğraflar banyo diye tabir ettiğimiz işlemden geçiyordu. Yeni fotoğraf makineleri ile birlikte artık bir saniyede istediğiniz kareyi görüntüleyebiliyorsunuz. Fotoğraf makinası tamircisi Mehmet Akgün ile eski ve yeni fotoğraf çekme sanatını, hızla gelişen yeni fotoğraf trendleri üzerine ve yeni fotoğrafçılık yöntemlerini konuştuk. 

Fotoğrafçılık mesleğini, fotoğrafı yılların verdiği tecrübeyle bizlere anlatır mısınız?  Fotoğrafçılığın yeni trendini öğrenebilir miyiz?

Fotoğrafçılık sanatı günümüzde ikiye ayrıldı. İlki, vesikalık fotoğraf, düğün hatıra fotoğrafı çekerek, para kazanan profesyonel alanda yapılan fotoğrafçılıktır. Diğeri ise, çektiği fotoğrafı sanat için çeken, yaptığı çalışmaları, amatör olarak yapan kişilerdir. Profesyonel olarak fotoğraf çekenler, genellikle stüdyolarda çekimlerini yaparak, kazanç sağlıyorlar. Yeni gelişen fotoğrafçılık sektöründe dış mekan çekimleri arttı. Dış mekan çekimleri Sille, Beyşehir, Meram Dere gibi Konya’nın tarihi ve turistik yerlerinde gelin ve damat eşliğinde doğal ortamlarda yapılıyor. Profesyonel arkadaşlar kendilerine plato ve stüdyo oluşturarak çalışıyorlar.  Fotoğrafçılığın en sevdiğim tarafı amatör fotoğrafçılardır. İşini sanat yapmak adına severek yapan gençlerin uğraşıları beni sevindiriyor. Çünkü fotoğrafla uğraşan gençler, kendilerini birçok kötü alışkanlıklardan alıkoyarak, sanatına adıyorlar. “Nasıl güzel fotoğraf çekebilirim?” sorusunun cevabını daima araştırıyorlar. Fotoğraf çekme konusunda Büyükşehir Belediyesi’nin unutulmaz bir desteği var. KOMEK tarafından açılan kurslar her geçen gün yoğun bir ilgi görüyor.  Kursa gidenler kendilerini fotoğraf çekme konusunda geliştiriyorlar. 

‘FOTOĞRAF ÇEKİYORUM’ DİYEMEM

Gençler fotoğrafa farklı bir açıdan bakıyor diyebilir miyiz? Fotoğraf çekmenin sırrı nedir?

Gençler fotoğrafın meslek değil, sanat boyutuyla ilgileniyor. Çektikleri fotoğrafı kendi arkadaş grupları arasında beğenilere sunuyor. Orada ilgi görüp, sanat dalında yarışmalara katılıyor.  1985 yılından itibaren fotoğrafçılığın içerisindeyim. Ben kendimi bildim bileli ‘fotoğraf çekiyorum’ diyemem. Çünkü fotoğraf çekmek ayrı bir sanat dalıdır. Karşıya insanları durdurup da fotoğraf çekmeyi kastetmiyorum. Bunu çekerim. Ancak iş fotoğrafın sanat boyutuna gelince, onun kendi ışık yönlendirmeleri gibi birçok özelliği bulunuyor. Dükkana gelen çocuklara, fotoğrafın nasıl çekildiğini en ince ayrıntısına kadar anlatırım.

Günümüzün fotoğrafçılık sektörü ile ilgili neler söylemek istersiniz? Sokakta fotoğraf çeken genç nesillere tavsiyeleriniz nelerdir?

Fotoğrafçılık sektörü son zamanların en hızlı gelişen sektörlerinden biridir. Fotoğrafçılıkta akıl almaz bir yarış var. Fotoğraf makinesini kullanan kişilere şu tavsiyelerde bulunmak isterim. Amatör olarak uğraşanlar, fotoğrafçılıkta para kazanmaktan öte, kendilerini sanat yönünden geliştirsinler. Bunu yaparken herkesin kendine göre bir fotoğraf stili vardır. Kimi geniş manzara fotoğrafını çok sever. Fotoğraf takımlarını da ona göre alır. Kimi tele lensiyle yabani hayvanlar, dağ zirvesi görüntüsünü almak ister. Fotoğrafçılık mesleğinde “Ne bulursam çekerim” mantığı da olur. Onun için de ayrı bir lens takımı oluşturmalıdır. En önemlisi gençler, fotoğrafçılığın hangi dalında kendini başarılı görüyorsa, o dala ait objektif alsınlar. Kendilerine becerileri ve çevresindeki hareketliliğe göre 3 ay, 5 ay, 6 ay gibi bir süre kendilerine tanısınlar. Bu süre içerisinde kendilerini geliştireceklerine inanıyorum. Fotoğraf dalıyla ilgili, objektif, filtre, ekipmanları tamamlayarak çekimlerine başlasınlar. Ama ilk önce genceler çekeceği fotoğrafın konusunu belirlesin.

ESKİ FOTOĞRAFÇILAR HASSAS VE DETAYCI

Teknolojinin gelişmesiyle fotoğraf makineleri değişiyor. Yeni makineleri, eski makinelere göre nasıl buluyorsunuz?

 Eski fotoğraf makineleri filmli makineler diye tabir edilen analog makinelerdir. Eski zamanlarda insanlar çektiği fotoğrafı hemen göremezdi. Film bitecek, sonra filmin bir banyo süresi vardı. İnsanlar çektikleri fotoğrafı hemen göremedikleri için çok daha hassas davranırlardı. Çünkü o anın geri döşünü yoktu. Bu yüzden fotoğraf konusunda daha çok hassas oluyorlar. Teknolojinin hızla gelişmesiyle çektiğin fotoğrafı saniyede görüyorsun. Saniyeler içerisinde baskı sonucunu görebiliyorsun. O yüzden anı hızlandırdılar. Fotoğrafı görüp, kötü olduğunda tekrar çekiyorsunuz. Eski fotoğrafçılar bu konuda daha detaycı ve hassas olurlardı. Arşivlerden eski fotoğrafları karıştırdığımda her detayın düşünülerek, deklanşöre basıldığını görüyorum. Eskiler, işin sanat boyutuna ve kalıcılığına yönelmişler. Yeni neslin fotoğrafa bakış açıları çok farklı. 

Kendinizden biraz bahseder misiniz?

Mehmet Akgün denildiği zaman, birçok kişi değişik tanımlarda bulunabilir. Fotoğraf makinesiyle ilgili sorunları olanların sorunlarına çözüm bulan, bütün herkese elindeki bilgiyi paylaşan kişi diyebilirim. Fotoğrafçılık mesleğine 1979 yılında çırak olarak elektronik radyo, televizyon tamircisi görevini yaparak başladım.1984’ten sonra tamamen fotoğraf makinesi ve onun tamiri üzerine devam ettim. Fotoğraf tamirciliği mesleği çok sabır isteyen bir meslektir. Kardeşimle beraber işe başladık. Ancak o fotoğrafın sanat boyutu ile ilgilendi. Mesleği geride bırakabileceğim kimse yok. Tamir işinde çalışacak kişinin elektrik, elektronik ve mekanik bilgisinin çok iyi olması gerekiyor. Bir ara kaza geçirince işime 6 ay gibi bir süre ara verdim. Kazadan sonra tek kolla fotoğraf işini tek kolla bile çok güzel bir şekilde yaparak, herkesin gönlünü kazandım. 10 sene boyunca makinelere ve video kameraları tamir ediyorum. Hiçbir sorunla da karşılaşmadım.

RÖPORTAJ: RAMAZAN DÜŞÜNCELİ

 

 

 

 

 

 

 

 

Yorum Yok

Bir yorum yaz
Henüz yorum yok

Yorum yazan ilk kişi olabilirsiniz.

Yorum Yaz

tüm yorumlar