GENÇLER CANIYLA ÜLKEYE KATKI SAĞLADI

Selçuklu ilçesinin kozmopolit bir ilçe olduğuna değinen AK Parti Selçuklu Gençlik Kolları Başkanı Rafet Baştürk, Selçuklu’nun 56 ilden daha büyük bir ilçe olduğunu kaydetti. Baştürk, “Selçuklu ilçesinde 122 bin 677 genç seçmen bulunmaktadır” dedi.

Baştürk, “Genç seçmenlerin oyunu almak için mücadele ediyoruz. İlk defa oy kullanacak gençler bizim hedef kitlemizi oluşturuyor. Selçuklu güçlü bir oy oranıyla “Evet” diyecek. Konya’nın bu noktadaki çıtasını yüksekte tutacaktır” dedi.

18 yaşındaki insandan milletvekili olur mu sorusunun dolu dolu cevabı olduğunu söyleyen Baştürk şu ifadelere yer verdi: “18 yaşındaki insan ehliyet alıyor, araba kullanma izni veriliyor. Birey 18 yaşında reşit olduğunu söyleyip,  evlenebiliyor. 18 yaşındaki bireye bütün yasal haklar tanınıyor. Neden vekil olamasın. 18 yaşındaki gençler 15 Temmuz gecesi çetin bir mücadele vererek, şehitlik mertebesine eriştiler. Canıyla, kanıyla bu ülkenin geleceğine katkı sağladılar” dedi.

RÖPORTAJ: RAMAZAN DÜŞÜNCELİ

Referanduma sayılı günler kala Gençlik kolları olarak gerek üniversitede, gerekse sokakta gençleri bilgilendirip, vatandaşın nabzını tutuyorsunuz. 16 Nisan öncesi sokakta sizce nasıl bir hava hakim?

Referandum sürecinde sahaya indiğimiz ilk günden itibaren olumlu bir havayla karşı karşıyayız. Vatandaşın teveccühü, gençlerin Yeni Türkiye’ye sağlayacağı katkı gerçekten takdire şayan. AK Parti Selçuklu Gençlik Kolları olarak, saha çalışmalarını her seçimde olduğu gibi yoğun bir şekilde yapıyoruz. Kültür Park, Bosna Hersek Mahallesinde, Nalçacı Caddesi üzerindeki kafelerde genç kardeşlerle buluşup, 16 Nisan halk oylamasına destek istiyoruz. Referandum gençliğin referandumudur. Türkiye 16 Nisan’da sandıkta vereceği “Evet’ cevabıyla 15 Temmuz gecesi kazandığı zaferi taçlandıracaktır. Gençler olarak, Türkiye’yi eski karanlık günlerine hapsettirmemek için mücadele ediyoruz. Türkiye, bir daha 27 Nisanları, 28 Şubatları, 15 Temmuzları görmeyecektir.

BACAK ISIRAN İNSANCIKLAR VEKİL OLUYORSA GENÇLER DE OLMALI

Anayasa maddelerinden bir tanesi de 18 yaşındaki bireylere milletvekilliği yolunun açılmasıyla ilgiliydi. Muhalefetin bu maddeyle ilgili söylemlerini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Seçilme yaşı 25 yaşına indirilmişti. Daha sonra yeni yasal düzenlemeyle 18 yaşına düşürüldü. Genç kardeşlerimizin mecliste olmasını önemsiyoruz. Türkiye’nin genç bir potansiyeli var. ciddi bir dinamik yapıya sahip durumdadır. Gençliğin oyunu alıp da, gençliğe söz hakkı vermemeyi bir adaletsizlik olarak görüyoruz. Adaletsizlik ortadan kalkacak. “18 yaşındaki insandan milletvekili olur mu?” diye sorguluyorlar. Biz onlara 18 yaşındaki insan ehliyet alıyor, araba kullanma izni veriliyor. 18 yaşında reşit olduğunu söyleyip, birey evlenebiliyor. 18 yaşındaki insana bu hakları verirken bütün yasal hakları tanıyorsun. 18 yaşındaki gençler 15 Temmuz gecesi çetin bir mücadele vererek, şehitlik mertebesine eriştiler. Canıyla, kanıyla bu ülkenin geleceğine katkı sağladılar. Kimse şehit olan kardeşlerin yaşını sormadı. Mecliste bacak ısıran, ülkenin geleceğine beş kuruş faydası olmayan insancıklardan milletvekili oluyor da, 15 Temmuz gecesi göğsünü siper eden gençlerden neden vekil olmasın?Devletin bekası için gecesini gündüze katıp durmadan çalışan genç kardeşleri tanıyorum. Genç kardeşlerin ülkeye sağlayacağı katkıdan da gurur duymalıyız.

SELÇUKLU’DAN GÜÇLÜ BİR SESLE ‘EVET’

16 Nisan halk oylamasında Konya’da oy oranı olarak değerlendirmenizi alabilir miyiz

Konya her zaman olduğu gibi siyasal ve sivil toplum hareketlerinin merkezi olmuştur. Daha önceki seçim sonuçlarına bakıldığında Konya büyükşehirler içerisinde en fazla oy oranıyla devletin, hükümetin, kalkınmanın destekçisi olarak, güçlü bir parçası olmuştur. 16 Nisan Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi Halk Oylamasında Konya’nın yine Türkiye genelinde büyük bir oy oranıyla katkı sağlayacağını düşünüyorum. Bunda Selçuklu ilçesinin büyük bir payı vardır. Çünkü Selçuklu kozmopolit bir ilçe olmakla birlikte, 56 ilden büyük bir ilçedir. Bugün Selçuklu ilçesinde 122. 677 genç seçmen bulunmaktadır. Genç seçmenlerin oyunu almak için mücadele ediyoruz. İlk defa oy kullanacak gençler bizim hedef kitlemizi oluşturuyor. Selçuklu güçlü bir oy oranıyla “Evet” diyecek. Konya’nın bu noktadaki çıtasını yüksekte tutacaktır.

Vatandaşlarla ve sokakla iç içe olarak yoğun bir tempoda çalışmaları sürdürüyorsunuz. Halkın sizle paylaştığı, gençlerle paylaştığı sorunlar nelerdir? Çözüm noktasında çalışmalar yapılıyor mu?

Karşılaştığımız vatandaşların belediyecilikle ilgili talepleri oluyor. Her bir hemşerinin sorunlarını not alıp, belediyelerin ilgili birimlerini iletiyoruz. Sorunların takipçisi oluyoruz. Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay ve ekibi ilçeye çok ciddi yatırımlar yaparak, çalışmalarını sürdürüyor. O yüzden vatandaşlar ilçenin çalışmalarından yoğun bir şekilde memnuniyetlerini gerek SKM çalışmalarında, gerekse Selçuk Üniversitesi’nden gençler sohbetlerinde bizlere iletiyorlar. Belediye ve Selçuklu teşkilatı açısından bir birliktelik oluşmasından dolayı bereket var. Vatandaşların “Neden ‘Evet’ oyu vereceğiz?” şeklinde sorularını yönelttiler. Bizler ve gençlik teşkilatından arkadaşlar soruları ince ayrıntılara kadar içtenlikle cevapladık. Sahada vatandaşları gerek çadırda arkadaşlar birlikte, gerekse dolaşarak bilgilendirici çalışmalar yapıyoruz.

Yorum Yok

Bir yorum yaz
Henüz yorum yok

Yorum yazan ilk kişi olabilirsiniz.

Yorum Yaz

tüm yorumlar