Gençlerin Yeteneklerinin Farkına Varmasını İstiyoruz

Kitap okumayı çok sevdiğini aktaran Sorriso Cafe işletmecisi Ebru Acar, kafeye her yaştan insanın gelmesiyle birlikte genç ve orta yaşlı insanları kaynaştırmak istediklerini belirtti. Acar, “Nargile içilen ve tavla oynatılan bir mekan yerine şiirlerin söylenip, kitapların okunduğu bir kafeyi gençlerle buluşturduk” dedi.

El, örgü işlerine meraklı olduğunu ve kitap okumayı çok sevdiğini belirten Sorriso Cafe işletmecisi Ebru Acar, kullandığı eşyaları hiçbir zaman atmadığını ve geri dönüştürerek kafede kullandığını kaydetti. Acar, “Buradan önce kitapevinde müdürlük yapıyordum. Nişanlımla birlikte el sanatları ürünlerinin olduğu, insanların gelip huzur bulduğu, gelen müşterilerimizin kitap okuyabileceği bir yer açma kararı aldık. Konya’da nargile içilen, tavla oynatılan mekânlar yeterince var.  Simit dükkânında bile artık nargilenin olduğunu görüyoruz. Nargile içmeye giden yaş grubu tehlike verici boyutlara düşüyor. Biz Sorriso Cafe yanlış bilinci kırmak istiyoruz. Çocuklarımızı anneleriyle birlikte, genç yaşlı demeden herkesi kafede toplayarak kaynaştırmak, ortak bir paydada toplamak istiyoruz. Cafe işletmecisi olarak çevreme faydalı bir hizmet yapmak istiyorum. Gençlerin şiire ve kitaba ilgisini görünce kitap kokan ve el sanatlarıyla donatılmış bir kafeyi nişanlımla birlikte açtık” dedi.

HER PAZAR ŞİİR GÜNLERİ DÜZENLİYORUZ

Resim Öğretmenliği bölümünden mezun olan Nuran hanımın öğrencilik yıllarında yaptığı tabloları kafeye hediye ettiğini aktaran Acar, buraya gelen müşterilerin şiirlerini duvarlara yazı olarak yazdığını söyledi. Acar, “ Duvarlar da önemli şairlerin fotoğrafları ve şiirleri de var. Hafta sonu pazar akşamları saat 8’de şiir ve müzik günleri düzenliyoruz. Herkes kendi yazdığı ve söylemek istediği şiirleri ya da sevdiği şairden bir şiiri gönül rahatlığıyla okuyor. İsteyen müşterilerimiz de müzikleriyle etkinliğe eşlik ediyorlar. Şiir ve müzik günlerinde enstrümanıyla gitar çalan bir çalışanımız var. Onun eşliğinde yine şarkı söylemek isteyen söylüyor” şeklinde konuştu.

GENÇLERİN YETENEKLERİNİN FARKINA VARMASINI İSTİYORUZ

Şiir yazmayı ve okumayı seven bir öğretmene geçen hafta düzenlenen programda topluluk önünde şiir okuttuklarını söyleyen Acar, öğretmenin şiir okuduktan sonra çok memnun olduğunu kaydetti. Acar, “ Etkinlikteki amacımız gençler ile orta yaş grubunu kaynaştırmaktır. Gençlere güzel örnek olarak, gençlerin yeteneklerin farkına varmalarını istiyoruz. Kafemizde tabu, kelime oyunları, satranç turnuvaları, her masanın üzerinde çocuk gelin Selvi Sertdemir’in kendi kalemiyle ele aldığı şiir kitabı var. Gelen bayanlar buraya gelip el işi ve örgülerini yapabilirler. Sohbet ve keyifli bir sohbet eşliğinde Pazar günleri düzenlenen şiir günlerine her yaş gruplarını bekliyoruz” diye konuştu.

Haber: Ramazan DÜŞÜNCELİ

Yorum Yok

Bir yorum yaz
Henüz yorum yok

Yorum yazan ilk kişi olabilirsiniz.

Yorum Yaz

tüm yorumlar